Omlouvání dětí: +420 417 829 128

Nechte si zasílat automaticky poslední aktuality do svého e-mailu. Odběr můžete kdykoli odhlásit.

Po zadání a odeslání Vašeho e-mailu můžete odhlásit oběr aktualit.

Zpět
31.08.2023, MŠ Aleská

Školní vzdělávací program

Mateřská škola Bílina, Síbova 332, příspěvková organizace
odloučené pracoviště MŠ Aléská 264, Bílina

 

ŠKOLNÍ   VZDĚLÁVACÍ   PROGRAM 
PRO  PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ
  Platnost dokumentu od 1.9.2021 na období 3 let
 „Kulatý je ten náš svět, objedeme ho tam a zpět“   
 

IDENTIFIKAČNÍ  ÚDAJE  O  MATEŘSKĚ   ŠKOLE

Zřizovatel školy je obec Město Bílina.

Od 1.1.2003 je naše MŠ společně s MŠ Žižkovo údolí odloučeným pracovištěm MŠ Síbova.

Ředitelkou ve výše uvedených mateřských školách je Jana Žáčková.

 

Adresa:

Mateřská škola Bílina, Aléská 264

Ičo :    637 88 179

Tel.:    417 829 128

ředitelka školy: Jana Žáčková

zástupce ředitele školy: Radana Šebková

učitelky: Michaela Kuchařová, Miroslava Kalabzová, Michaela Loosová 

Asistent pedagoga: Alena Neubauerová

provozní zaměstanci: Šárka Prošková, Stanislava Švagrová

kuchyně: Helena Machalová

vedoucí stravování: Lenka Hrubá

Kapacita MŠ: 50 dětí

1 OBECNÁ CHARAKTERISTIKA ŠKOLY:

Mateřská škola je umístěna v typizované budově s rovnou střechou ze 70. let. Nachází se na okraji sídliště, v klidné části města. V provozu je od roku 1976. Má dvě samostatná oddělení s příslušenstvím. Dostatečně velké prostory tříd umožňují vytvoření pracovních koutků pro činnosti a hry dětí i místa pro odpočinek nebo rušnější pohybové aktivity. Vybavení školy pomůckami, hračkami a potřebným materiálem je průběžně obnovováno a doplňováno dle finančních možností. Součástí každého oddělení je stabilní ložnice. V suterénu školy se nachází kuchyň, prádelna a sklady. Rozlehlá školní zahrada s dětským zahradním vybavením umožňuje dětem dostatek pohybu a prostoru pro jejich vyžití. Pěkné přírodní okolí MŠ nabízí spoustu možností k pohybovým aktivitám, k poznávání a k výletům do přírody v každé roční době, což v hojné míře využíváme.

 

Naši mateřskou školu navštěvují zpravidla děti od 3 do 6 let.  Přednostně jsou zařazovány děti k povinné školní docházce.  Pracovní tým včetně provozních zaměstnanců tvoří 8 lidí. Všichni se navzájem znají a vycházejí si vstříc. Snahou kolektivu je vytvořit v MŠ přátelské a tvořivé ovzduší, ve kterém se budou cítit dobře děti, jejich rodiče a také zaměstnanci školy. Hlavním cílem je rozvíjet osobnost dítěte, podporovat jeho tělesný rozvoj a zdraví, jeho osobní spokojenost a pohodu, pomáhat mu v chápání okolního světa a motivovat je k dalšímu poznávání a učení, stejně tak i učit dítě žít ve společnosti ostatních a přibližovat mu normy a hodnoty v této společnosti uznávané.

Kapacita MŠ je 50 dětí. Přijaté děti  jsou rozděleny do dvou tříd podle věku:

1.třída – děti  3 - 4 leté ,   2. třída – děti 4 - 6leté.                                                       

Pracujeme dle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Upřednostňujeme především laskavý a empatický přístup k dětem, naplňování jejich individuálních potřeb, rozvoj poznávání a učení na základě prožitku a vlastní zkušenosti.

Spolupracujeme především s pracovišti MŠ Síbova a MŠ Žižkovo údolí, se kterými tvoříme jeden právní subjekt.

 

2 PODMÍNKY VZDĚLÁVÁNÍ:

Věcné podmínky:

Mateřská škola má dostatečně velké prostory a uspořádání obou tříd a heren vyhovuje skupinovým i individuálním činnostem dětí. Třídy jsou postupně doplňovány novými hračkami, pomůckami, novým nábytkem a různým příslušenstvím vždy v dosahu dětí. V MŠ máme ve 2. třídě instalovanou interaktivní tabuli, kterou postupně využíváme ve výchovné práci s dětmi. K dispozici máme rovněž 10 tabletů, které jsme získali ze šablon II. 

Umývárny s toaletami jsou vkusné a splňují hygienické požadavky. Lůžka pro odpočinek v obou lehárnách jsou bezpečná a odpovídají počtu dětí.

Vnitřní i venkovní prostory splňují bezpečnostní a hygienické normy dle platných předpisů /čistoty, teploty, osvětlení, hlučnosti, vlhkosti atd./.

 Po zdařilé celkové rekonstrukci MŠ byla na podzim 2016 nově upravena školní zahrada – především zhotoven nový povrch chodníčků a hracích ploch pro děti. V období Covi 19 se nám podařilo částečně ozázet zahradu thujemi a okrasnými keři. Na jaře 2021 jsme získali na zahradu nový herní prvek - vrbový tunel, bylinkový vyvýšený záhon a osázeli jsme spodní část zahrady kvetoucími rostlinami. Ve spolupráci s městem bychom chtěli během školního roku 2021/2022 zvelebit školní zahradu tím, že plánujeme prořez starých stromů, které bychom nahradili ovocnými. V plánu je těž odstranit středovou prolézačku, která již nesplňuje bezpečnostní požadavky a nahradit ji novým zábavním prvkem. V dalším období se zaměříme na renovaci vestavěných skříní v hernách jednotlivých tříd.

Životospráva:

 Školní kuchyně se řídí danými předpisy a vyhláškami, snažíme se o zajištění pestré stravy

 pro děti.  Kuchyně   připravuje  pro děti tři jídla denně. Doba podávání jídla je stálá.

 Svačina: 8,30  hod.      Oběd:     11,35  hod.   Odpolední  svačina: 14,30 hod.

Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se o to, aby měly možnost jídlo ochutnat a učily se tak   zdravému stravování. Ve spolupráci s rodinou je naším cílem zlepšit stravovací návyky dětí.

Svačinu a obědy vydávají kuchařky, starší děti se obsluhují samy.

Podle vyhlášky O školním stravování č. 107/2005 se dítě, které je přítomno v mateřské škole, stravuje vždy. Po dohodě lze zaplatit sníženou sazbu pro děti, které pravidelně i nepravidelně odcházejí po obědě domů. V této sazbě není započítána odpolední svačina. Platby jsou prováděny bankovním převodem. Úhrada musí proběhnout vždy do 15. dne stávajícího kalendářního měsíce.

Dětem je v průběhu celého dne umožněn volný příjem tekutin. Ráno je k dispozici teplý čaj, během dne různé ovocné a vitamínové nápoje, které si mohou ve všech třídách kdykoliv nalít. K dispozici je vždy také čistá pitná voda.

Volné i řízené pohybové aktivity mají pevné místo v režimu dne dětí. Od rána mají děti prostor pro své volné aktivity. V dopoledních řízených činnostech v době od 8.30 hod. děti provádějí ranní cvičení podle programu jednotlivých tříd. Děti mají k dispozici různé tělocvičné nářadí a náčiní. Volné pohybové aktivity jsou při pobytu venku na volných prostranství nebo na školní zahradě. Podle počasí a ročního období i na odpolední pobyt při rozcházení dětí.

 

Psychosociální podmínky:

Uspořádání dne v MŠ není striktně předepsáno, naopak je jen rámcové, s možností pružného přizpůsobení podmínkám a situacím v konkrétní skupině dětí. Na děti nespěcháme, dáváme jim prostor a čas potřebný k ukončení činnosti.

Každá třída si režim dne může upravit podle svých potřeb a podmínek tak, aby maximálně vyhovoval dětem, rodičům a možnostem školy s přihlédnutím k zákonitostem života dětí.

Pravidelný denní rytmus je flexibilní a umožňuje v průběhu celého dne se přizpůsobit aktuální situaci. Děti jsou každodenně venku/ dle počasí/, mají dostatek volného pohybu, Respektujeme individuální potřeby aktivity, odpočinku a spánku dětí.

Snažíme se vytvářet takové prostředí, aby se cítily spokojené, jistě a bezpečně  po celou dobu pobytu v MŠ. Vedeme děti ke zdravému životnímu stylu, který je charakterizován dovedností a návyky zdravého životního stylu a odolnosti proti stresu, zdraví škodlivým vlivům, které mohou vést ke zneužití či závislostem. V době zápisu do MŠ současně probíhají i dny otevřených dveří.

 

Řízení mateřské školy:

Ředitelka vytváří podmínky pro další vzdělávání, vyhodnocuje práci všech zaměstnanců, vytváří nám ovzduší vzájemné důvěry, respektuje náš názor. Poskytuje pomoc při odstraňování případných problémů. Organizuje činnost týmu a dbá na dodržování stanovených pravidel. Povinnosti, pravomoci a úkoly všech pracovnic MŠ jsou jasně vymezeny v interních dokumentech školy. Ředitelka vytváří příležitost ke vzájemnému předávání zkušeností a ke konzultacím. Dbá na to, aby plánování pedagogické práce a chodu mateřské školy bylo funkční, využívá zpětné vazby. Zajišťuje a zlepšuje materiální vybavení a zázemí pro své spolupracovnice.

Náš školní program je výsledkem práce celého pedagogického týmu, všechny učitelky se podílejí na sestavení tématického rozvržení a na jeho případných průběžných úpravách. Na třídách si vytváříme třídní vzdělávací programy, které vycházejí z tohoto programu a reagují na aktuální situaci a věkové složení dětí ve třídě. Zhotovení třídních vzdělávacích programů je plně v kompetenci učitelek

Mateřská škola spolupracuje s rodiči, se zřizovatelem, s orgány státní správy a samosprávy, se ZŠ na Pražském předměstí, s odborníky na výchovu a vzdělávání, s DDM, s kulturním střediskem Kaskáda i s jinými organizacemi v místě.

 

Personální a pedagogické zajištění:

Učitelky mají potřebnou odbornou kvalifikaci a dále se vzdělávají /viz plán DVPP, který je přílohou tohoto ŠVP/.

Pedagogický sbor funguje na základě vymezených a společně vytvořených pravidel. Služby uč. jsou organizovány tak, aby byla při všech činnostech zajištěna dětem optimální péče. Učitelky pracují profesionálním způsobem – chovají se a jednají v souladu se společenskými pravidly, pedagogickými  a metodickými zásadami výchovy a vzdělávání předškolních dětí.

Specializované služby:

Rehabilitaci či další jinou speciální péči o děti  naše škola neprovádí, (uč. nejsou kompetentní), ale zajišťuje je ve spolupráci s příslušnými odborníky (speciál. pedagogy, poradenskými psychology, lékaři, …).

Spoluúčast rodičů:

Mezi kolektivem MŠ a rodiči panuje ve většině oboustranná důvěra, otevřenost, porozumění a ochota spolupracovat. Rodiče jsou pravidelně informováni o dění v MŠ formou nástěnek a prostřednictvím webových stránek školy a také ústně při každodenním styku s uč.- o akcích školy, o prospívání jejich dítěte a jeho individuálních pokrocích v rozvoji, o tématickém plánování, o změnách v provozu atd.

Naše škola chrání soukromí rodiny ve vnitřních záležitostech. S rodiči je jednáno taktně, ohleduplně, s vědomím, že je pracováno s důvěrnými informacemi. Podporujeme rodinnou výchovu, pomáháme rodičům v péči o dítě a  nadále budeme prohlubovat vstřícnou a otevřenou komunikaci.

Hlavní zásady uspořádání dne:

  • sladit potřebu svobody a potřebu řádu. Vyvážení obou je podmínkou pro zdravý vývoj předškolního dítěte
  • založit uspořádání dne na potřebách zdravé životosprávy dítěte
  • den uspořádat tak, aby poskytoval dostatek prostoru pro seberozvíjející činnost dítěte 
  • při uspořádání dne vycházet z konkrétní situace dětí a školy

Pravidla soužití v MŠ:

  • snaha o to, aby se děti a dospělí cítili v MŠ spokojeně a bezpečně
  • pedagogičtí i provozní pracovníci pracují jako tým

Vztahy mezi dospělými a dětmi

      -  vzájemná úcta mezi dospělými, dětmi, dospělými a dětmi

      -  dítě ani dospělý nejsou před ostatními zesměšňováni ani ponižovány

      -  dospělí se chovají autenticky – vzájemná důvěra, tvořivost, tolerance

Atmosféra v MŠ

      -  přátelský přístup učitelek k dětem vytváří pohodovou atmosféru

      -  snažíme se vytvářet příjemné prostředí, plné empatie a porozumění, aby se děti cítily

         spokojeně a bezpečně

      -  individuální přístup k dětským radostem i starostem

Respektování individuálních potřeb

      -  nabízíme dětem činnosti během celého dne, aby si mohlo pohrát, rozvíjet kamarádské 

         soužití, něčemu se naučit

      -  respektujeme základní potřeby dětí

      -  soustředíme se na motivaci při řízených činnostech, aby byly pro děti zábavné a

         přitažlivé

      -  respektujeme různé tempo práce u každého dítěte díky organizaci celého dne

Adaptace na nové prostředí

      -  umožňujeme postupné návštěvy MŠ s rodiči

      -  nově příchozí děti si sebou nosí oblíbenou hračku – kousek domova

Pedagogický styl vedení – způsob jak jsou děti vedeny

-  děti vedeme k samostatnosti, slušnosti, ohleduplnosti, k povzbuzení dětí používáme pochvalu

  • ocenění jejich snahy a práce
  • pracujeme především skupinově, kdy je o dětech větší přehled – o jejich dovednostech, znalostech, které jsou písemně zaznamenány,
  • a především jejich potřeb
  • rozvíjíme u dětí především jejich silné stránky a nenásilnou formou se snažíme posilovat stránky slabší

       

3 ORGANIZACE VZDĚLÁVÁNÍ :

Základní podmínky, které je třeba při vzdělávání dětí dodržovat, jsou vymezeny příslušnými právními normami / zákony, vyhláškami, právními předpisy /.

Život v MŠ je upraven rámcově režimem dne a školním řádem.

 

Životospráva a režimové požadavky

Režim je přizpůsoben potřebám dětí tak, aby byly děti v duševní, psychické a fyzické pohodě

Všichni dospělí se snaží chovat podle zásad zdravého životního stylu a poskytují tak dětem přirozený vzor.

Nástup dětí :

           Od 6.00 hod. do 8.00 hod. Pokud nejsou rodiče předem domluveni jinak, měli by včasný příchod do MŠ dodržovat /nejpozději do 7.50/, aby se nenarušoval chod školy. V 8:00 se MŠ zamyká.           

Spontánní hra:

            Volné herní aktivity  jsou zařazeny od příchodu dítěte přibližně do 8,30 hod. a potom po odpoledním klidu do odchodu dítěte domů.

Činnosti dětí řízené učitelkou:

             Učitelka pracuje dle třídního vzdělávacího programu na základě vlastní přípravy cca do 9.30 hod. Řídí se schopností dětí soustředit se, podle druhu činnosti, dle počasí, snaží se respektovat individuální potřebu aktivity a odpočinku jednotlivých dětí.  

Pohybové aktivity:

             Volné i řízené pohybové činnosti mají pevné místo v režimu dne dětí. Denně se provádí krátká cvičení podle programu jednotlivých tříd. Tělovýchovné aktivity probíhají dle počasí venku nebo v herně vždy dopoledne. Pokud to umožňují rozptylové a povětrnostní podmínky, snažíme se být s dětmi každodenně  dostatečně dlouho venku Způsob využití pobytu venku – zejména k volným pohybovým aktivitám, k chůzi terénem a přírodou, k volným hrám na škol. zahradě, k poznávání okolí MŠ.

Stravování dětí:

              O správnou a výživnou stravu se stará  kvalifikovaná kuchařka. Odpovídá spolu s vedoucí za skladbu jídelníčku, za chutnou a estetickou přípravu všech jídel. Dětem je poskytována vyvážená a plnohodnotná strava. Režim dne je omezen pouze pevným časem podávání jídel. Dítě, které je přítomno v době podávání jídla v MŠ, se stravuje vždy. Termíny placení stravného jsou   včas oznámeny na nástěnce.

Pitný režim:

               Děti mají stále k dispozici dostatek tekutin. Ráno teplý nápoj, v průběhu dne různé ovocné nápoje. Mají možnost se ve třídě kdykoliv napít.

Uzavření mateřské školy:     

               Škola se uzavírá pravidelně o letních a vánočních prázdninách podle rozpisu s odloučenými pracovišti. Termín uzavření MŠ je oznámen vždy minimálně dva měsíce předem na hlavní nástěnce s uvedením náhradní mateřské školy.

 

 

Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

Snahou učitelek v naší MŠ je vytvoření optimálních podmínek k rozvoji osobnosti každého dítěte – k učení, ke komunikaci s ostatními a pomoci mu, aby dosáhlo co největší samostatnosti.

Dítětem se speciálními vzdělávacími potřebami je dítě, které k naplnění svých vzdělávacích možností  nebo k uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebuje poskytnutí podpůrných opatření.

Podpůrná opatření se podle organizační,pedagogické a finanční náročnosti člení do pěti stupňů. Podpůrná opatření prvního stupně uplatňuje MŠ i bez doporučení školského poradenského zařízení na základě plánu pedagogické podpory /PLPP/. Podpůrná opatření druhého až pátého stupně lze uplatnit pouze s doporučením ŠPZ.

 

ŠVP je podkladem pro zpracování PLPP:

  • pro děti s přiznanými podpůrnými opatřeními 1. stupně
  • od 2.stupně podkladem pro tvorbu individuálního vzdělávacího plánu/IVP/.

 

Pravidla a průběh tvorby, realizace a vyhodnocování PLPP

  1. Pečlivě sledovat rozvoj dětí a jejich schopnosti

        - všímat si  dětí zdravotně znevýhodněných

        - s poruchami chování /ADHD , s poruchami řeči  aj./

        - sledovat děti s odlišným cizím jazykem

        - děti s mimořádným nadáním

        - děti ze sociálně znevýhodněného prostředí

  1. Pokud dítě potřebuje mírné úpravy ve vzdělávání  / po pátém roce věku /,

             navrhuje škola podpůrná opatření 1.stupně s popisem obtíží a speciálních vzdělávacích potřeb dítěte.

  1. Seznámení s plánem  podepíší  rodiče i pedagogické pracovnice školy, které  jej budou realizovat.

              

  Po  stanovené době učitelky vyhodnotí účinnost PLPP a případně doporučí dítě dále k odbornému vyšetření do SPC, PPP 

              či jiného školského poradenského zařízení.

 

Pravidla a průběh tvorby, realizace a vyhodnocování IVP

  • Na základě doporučení ŠPZ jsou děti s přiznanými podpůrnými opatřeními dále vzdělávány s využitím individuálního vzdělávacího plánu
  • IVP sestaven dětem s PLPP v prvních měsících nového školního roku
  • při realizaci respektovat možnosti dětí
  • volit vhodné metody a formy výuky
  • IVP v průběhu roku revidovat a doplňovat, čtvrtletně vyhodnocovat
  • spolupracovat se SPŽ a zákonným zástupcem dítěte

 

Podmínky pro vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními v MŠ

- musí vždy odpovídat individuálním potřebám a možnostem dětí – zajišťovat podmínky vždy s ohledem na vývojová a osobnostní           specifika

- diferencovat, stanovit si vhodné formy a metody vzdělávání, zabezpečit u dětí osvojení   specifických dovedností  zaměřených na       samostatnost, sebeobsluhu a základní hygienické návyky  v úrovni odpovídající věku dítěte a stupni postižení.

- spolupráce se zákonnými zástupci dítěte, se školskými poradenskými zařízeními

- přítomnost asistenta pedagoga podle stupně přiznaného podpůrného opatření

Vzdělávání dětí nadaných v MŠ

-vytváříme v MŠ podmínky k co největšímu využití potenciálu každého dítěte  s ohledem na jeho individuální možnosti

-dítě, které vykazuje známky nadání, dále podporujeme.  Snažíme se stimulovat potenciál a  druh nadání tak, aby se talentované dítě   mohlo projevit i  uplatnit a především dále rozvíjet.

Vzdělávání dětí od dvou do tří let

Pokud budou v MŠ zařazeny  děti mladší 3 let, je třeba k tomu přihlížet.

Rámcové cíle a záměry předškolního vzdělávání jsou vhodné i pro vzdělávání dětí od dvou

do tří let,  ale je nutné si uvědomovat  specifika mladších dětí .

Pro dvouleté dítě je nejčastěji MŠ první sociální zkušeností mimo rodinu. Učitelka se stává

pro  dítě  zástupcem rodiče, je dítěti jistotou a oporou v běžném dění i v budování vztahů

s vrstevníky.

Dvouleté dítě se učí nápodobou, situačním učením, vlastním prožitkem a především hrou.

Dítě mladší tří let projevuje velkou touhu po poznání, experimentuje, objevuje. Poznává všemi smysly. Neorientuje se v prostoru a čase, žije přítomností a situacemi, které ji naplňují. Často vyžaduje opakování činností, zpravidla udrží pozornost jen velmi krátkou dobu.

Vhodné je střídání nabídky činností, trénování návyků a praktických dovedností, ponecháním

co největšího prostoru pro volné hry a pohybové aktivity.

Výchovná péče dětí do tří let je zaměřená na rozvoj rozumových a řečových schopností, pohybových, pracovních, hudebních, výtvarných schopností a kulturně hygienických návyků přiměřených věku dítěte, zajišťování bezpečnosti a zdraví dětí, jejich pobytu na čerstvém vzduchu, spánku v odpovídajícím hygienickém prostředí a osobní hygieny dětí.

 

Podmínky vzdělávání dětí od dvou do tří let

Předškolní období je zásadní pro utváření celoživotních návyků, respektování pravidel a norem. 

Malé dítě potřebuje stálý pravidelný denní režim, dostatek emoční podpory, zajištění pocitu bezpečí, přiměřené podnětné prostředí a činnosti, více individuální péče, srozumitelná pravidla.

Pro zajištění kvalitních podmínek pro vzdělávání dětí ve věku od dvou do tří let jsou v MŠ přijata opatření, týkající se zajištění bezpečnostních, hygienických, psychosociálních, věcných a personálních podmínek, životosprávy včetně stravování:

  • rozšířen sortiment vybavení, vhodný pro děti mladší tří let
  • vhodnost hraček a didaktických pomůcek
  • vhodné herní, relaxační a sportovní prvky
  • znepřístupnění bezpečnost ohrožující předměty
  • prostředí MŠ poskytuje dětem dostatečný prostor pro volný pohyb a hru
  • MŠ je vybavena dostatečným zázemím pro zajištění hygieny dětí
  • je zajištěn vyhovující režim dne, který respektuje potřeby dětí
  • jsou vytvářeny podmínky pro adaptaci dětí v souladu s jejich individuálními. potřebami
  • dětem je umožněno používání specifických pomůcek pro zajištění pocitu bezpečí a jistoty
  • vzdělávací činnost je realizována v menších skupinách či individuálně
  • učitelky uplatňují k dítěti laskavý a důsledný přístup, děti přijímají pozitivně
  • MŠ rozvíjí pozitivní vztahy, které vedou k oboustranné důvěře a spolupráci s rodinou
  • péče o děti od dvou do tří let je organizačně i provozně zajištěna

 

4 CHARAKTERISTIKA  VZDĚLÁVACÍHO   PROGRAMU :

Vzdělávací oblasti:

Oblasti vzdělávání jsou propojeny, vzájemně se ovlivňují a vytvářejí funkční celek.

Jednotlivé vzdělávací oblasti jsou stanoveny dle RVP PV :

Dítě a jeho tělo              - oblast biologická

Dítě a jeho psychika     - oblast psychologická

Dítě a ten druhý            - oblast interpersonální / mezilidské vztahy/

Dítě a společnost           - oblast sociálně kulturní

Dítě a svět                      - oblast environmentální /vnější podmínky/

 

Náš školní vzdělávací program  nese název:  ,,Kulatý je ten náš svět, objedeme ho tam a zpět“

Motto:  ,,Děti jsou dokonalým zrcadlem nás všech“                           

                                                                                                                   

Vizí naší MŠ je umožnit dětem prožívat šťastné a aktivní dětství s vytvořením pohodového

       a kamarádského prostředí, plného empatie, porozumění, lásky, respektu a tolerance a zároveň

       vytvářet příležitosti k objevování, poznávání okolního světa a rozvíjení vlastních schopností.

       Navazovat na rodinnou výchovu a rozvíjet samostatné, zdravé a sebevědomé děti, připravené pro úspěšné zahájení školní

       docházky.       

 

Cílem je usnadnit dětem počátky jejich životní a vzdělávací cesty s ohledem na jejich potřeby a zájmy a připravit je na vstup do 1.tř. ZŠ jak po stránce fyzické, psychické a sociální, tak i s přiměřeným množstvím zkušeností a poznatků, manuálních dovedností a se základy mravního jednání a zdravého životního stylu.

Program je vytvořen tak, aby dostatečně respektoval vývojová specifika předškolního vzdělávání, tedy  fyziologické, poznávací, sociální a emotivní potřeby dětí předškolního věku.  Snažíme se vytvářet prostředí, v němž se děti cítí  bezpečně,  radostně a spokojeně.

Role mateřské školy je jedinečná a nenahraditelná.  K jejím výsadám patří především:

- socializace dítěte

- odborná péče o děti

- možnost dalších všestranných podnětů a flexibilní, bohatý denní program

- prevence a včasné odhalování případných vývojových nerovností

Školní vzdělávací program je koncipován tak, že je pouhou nabídkou, ne svazujícím dokumentem. Při jeho tvorbě se vycházelo z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a jeho přílohy Konkretizovaných očekávaných výstupů.

Dalším rozpracováním ŠVP jsou Třídní vzdělávací programy.

 

Třídní vzdělávací programy a jejich zaměření:

Děti jsou rozděleny podle věku do dvou tříd. Každá věková skupina má své specifické

potřeby a proto je také přístup k dětem odlišný a každá třída má  jiné zaměření a dlouhodobé

cíle:

1.tř.- děti 3 - 4 leté      „Ve školce jsme kamarádi, máme se tu všichni rádi.“

   - cílem je zvyknout si na prostředí mateřské školy, v rámci sebeobsluhy se postarat sám o sebe.                          

    Nebát se realizovat jednoduché úkoly  nejprve pod vedením, později samostatně. Postupně  si vytvořit  hlubší vztah                  k učitelce i k dětem ve třídě, začínat se spoluprací,  nemyslet jen sám na sebe. Prohlubovat dosavadní vědomosti, dovednosti a            návyky.

2.tř.-děti  4 - 6,5 leté     „Poznáváme celý svět“.

   - cílem  je  příprava na školu, samostatné myšlení, rozhodování a jednání, začátky úspěšné komunikace, 

     předcházet konfliktům, umět se domluvit, upevňovat stávající a rozvíjet nové vědomosti, dovednosti a návyky

                                                                          

Naše hlavní cíle:

  • v MŠ budeme navozovat vzájemnou důvěru a pohodu a zaměříme se na vytváření laskavého, útulného a tvořivého prostředí,   naučíme děti mít rády sebe i druhé, budeme se snažit vychovávat sebevědomé lidi, kteří v životě  dokáží být citliví a ohleduplní k okolnímu světu, k přírodě
  • společně budeme podporovat a posilovat všestranný rozvoj dětí a jejich touhu poznávat a učit se nové především na základě prožitku a vlastní zkušenosti
  • budeme respektovat osobnost a jedinečnost dětí a jejich individuální potřeby
  • zaměříme se především na hru a pohyb – jako nejpřirozenější aktivity dětí, neboť tyto činnosti dokážou děti kladně citově naladit a rozvíjet jejich psychické a fyzické funkce
  • povedeme děti ke zdravému životnímu stylu, protože podporovat zdraví a bezpečí dětí jako celoživotní hodnotu, umožňuje člověku vést plnohodnotný život
  • budeme u dětí rozvíjet osobní samostatnost, sebedůvěru a odpovědnost

 

Dlouhodobé úkoly :

  • zajistit oboustrannou komunikaci mezi školou a rodiči
  • individuálně poznávat každé dítě a získávat tak podklady pro individuální práci
  • každoročně hodnotit realizaci programu jak na třídách tak i školu jako celek

 

Uplatňujeme  tyto  metody vzdělávací práce :

  • komunikativní kruh, prožitkové učení, řízené skupinové činnosti, individuální činnosti, kooperativní učení, názorové učení. Všechny metody budou motivační. 

 

Preferujeme tyto činnosti:

  • spontánní hry, pohybové činnosti, výlety do přírody, námětové hry, práce s knihou, výtvarné a pracovní činnosti, hudební činnosti
  •  budeme zařazovat  činnosti, které povedou děti ke zklidnění a ke zmírnění nežádoucích 

        projevů chování - psychomotorická cvič., relaxační techniky, efektivní komunikační  

        činnosti zaměřené na prevenci sociálně patologických jevů

 

U dětí podporujeme následující schopnosti :

  -     spoluvytvářet svým chováním prostředí pohody, mít respekt k sobě i k druhým, přijímat     

         změny a vyrovnávat se s nimi, rozpoznávat problémy a řešit je, mít vztah k přírodě      

         neživé i živé, samostatné myšlení, komunikační dovednosti, zvídavost, tvořivost, mít           

         touhu  poznávat

Cílem výchovy v mateřské škole je, aby dítě, které od nás odchází:

  1. mělo návyky a dovednosti, které mu umožní:

-  samostatnost v hygieně a sebeobsluze

-  pochopení vlastní identity a začlenění do rodiny a nejbližšího okolí,

-  globální orientaci ve vlastních tělesných pocitech a duševních stavech

 

  1. mělo dovednosti a návyky chování, které mu umožní správně reagovat v situacích, jež

by mohly ohrozit jeho integritu/ celistvost, neporušenost všech struktur a funkcí osobnosti/ a zdraví

 

  1. mělo základní návyky a dovednosti životního stylu a v běžných životních situacích

umělo  rozlišit, co je s ním v souladu, a přizpůsobit tomu své chování.

 

Naším záměrem je dovést dítě na konci svého předškolního období k tomu, aby v rozsahu svých osobních předpokladů získalo věku přirozenou fyzickou, psychickou a sociální samostatnost a základy kompetencí pro jeho další rozvoj a učení.

 

 

   5 VZDĚLÁVACÍ  OBSAH:     
 

,,Kulatý je ten náš svět, objedeme ho tam a zpět“

 

Tématické školní bloky  jsou rozvrženy  do čtyř celků  dle ročního období
– podzim, zima, jaro a léto - 

 

  Podzim

Celek je zasazen do času podzimního. Sleduje změny v přírodě, vytváření společenských pravidel soužití a charakterizování různých modelů chování a jednání. Vychází z podzimních pobytů venku a literárních textů s podzimní tématikou, z pozorování světa kolem sebe, posilování úcty k přírodě, uvědomování si svých pocitů a nálad, uplatnění vlastních zkušeností, posilování sebeovládání, ověřování  společných pravidel soužití, vytváření podmínek k rozvoji prosociálního chování, péče o zdraví, uvědomování si základních lidských potřeb, rozvíjení vzájemné spolupráce dětí

 

  1. Září - Vítáme vás ve školce     

        Charakteristika.

-     zvykáme si na nové prostředí a život v kolektivu

  • poznáváme se navzájem a poznáváme vlastní identitu
  • navozování kladných vztahů k ostatním dětem
  • vytváříme si pravidla soužití
  • učíme se zdvořilostním návykům
  • uvědomujeme si své potřeby a vyjadřujeme své názory a přání
  • poznáváme naší MŠ a okolí

 

  1. Říjen -  Přišel barevný podzim

        Charakteristika.

  • rozlišujeme charakteristické znaky podzimu a pozorujeme změny v přírodě
  • určujeme plody podzimu v zahradě, na poli, v lese  - užívání všech smyslů
  • rozvoj komunikace a správné výslovnosti, vznik nových přátelství
  • poznáváme lesní zvěř a sbíráme kaštany a žaludy pro zvířátka na zimu
  • vytváříme s dětmi vlastní pravidla ve třídě / jsme kamarádi, pomáháme si, apod. a děti se učí jejich dodržování
  • učíme se zvládat koordinaci svého těla v hrubé i jemné motorice
  • dbáme na bezpečnost a ochranu svého zdraví

 

  1. Listopad -  Vítr je jako kouzelník

        Charakteristika:

  • všímáme si barev a krás v podzimní přírodě, rozvoj estetického cítění
  • získáváme sebedůvěru
  • procvičujeme správnou výslovnost pomocí básniček a říkadel
  • rozvíjíme pěvecké dovednosti a hru na hudební nástroje
  • poznáváme výtvarné techniky, pracujeme s přírodninami, experimentujeme
  • uvědomujeme si vlastní tělo
  • rozlišujeme časové pojmy, určujeme změny počasí, sledujeme proměny přírody

    

 V úrovni kompetencí se pro toto období zaměříme na:

 - kompetence k učení

                          -  využívat elementárních poznatků o světě lidí, přírody i techniky,

                              které je obklopují

                          -  orientovat  se v řádu a dění prostředí , ve kterém dítě žije

 - kompetence k řešení problémů

                          -  vnímat problémové situace jako samozřejmou součást života

 - kompetence komunikativní

                          - komunikovat bez zábran a ostychu v běžných situacích s dětmi i dospělými

                          - užívat přirozených prostředků komunikace k vyjádření myšlenek, pocitů

                             a názorů

 - kompetence sociální a personální

                          - umět se adaptovat na prostředí a jeho běžné proměny

                          - samostatně rozhodovat o svých činnostech a k uvědomění si, že za své                                

                             chování a jednání nese zodpovědnost

- kompetence činnostní a občanské

 - učit se plánovat své činnosti, řídit je, svobodné se rozhodovat

   

Zima

Celek je obdobím, který přirozeně provázejí přípravy a těšení se na Vánoce a zimu. Využívány jsou metody prožitkového učení a dramatické výchovy. Přibližování českých lidových tradic, zpřístupňování české lidové slovesnosti, posilování prosociálního cítění, rozvoj povědomí o důležitých lidských hodnotách / úcta, obdarování, sdílení, souznění /, podpora potřeby vzájemně si sdělovat, rozvoj tvořivosti a vlastní aktivity dětí, společné sdílení předvánočního období.

 

  1. Prosinec -  Společně ve vánočním čase

        Charakteristika:

  • prožíváme společně Mikulášskou nadílku
  • povídáme si o vánočních obyčejích, tvoříme vánoční přáníčka a dárečky
  • posilujeme citové vztahy k rodině,  vstřícnost k sobě navzájem
  • podílíme se na vánoční výzdobě školky, zdobení vánočního stromečku
  • rozlišujeme předměty podle tvaru, barvy, velikosti
  • vnímáme radostně čas lásky, souznění a očekávání
  • rozvoj hudebních a pohybových schopností, sluchového vnímání
  • rozvoj tvořivosti a fantazie – společné pracovní činnosti
  • naučit se pracovat s dechem v zimním období

 

  1. Leden -  Jak na Nový rok, tak po celý rok

        Charakteristika:

  • určujeme charakteristické znaky zimy
  • děti se učí dodržovat pravidla her, hrát čestně
  • poznáváme zimní sporty, radost z pohybu, chráníme své zdraví, možnost úrazu
  • sníh a jeho proměny
  • rozvoj souvislého vyjadřování, komunikace
  • poznáváme pohádky, lidovou slovesnost, umět rozlišit co je dobře, špatně
  • domlouváme se na společném řešení, učíme se řešit problémy
  • posilování volních vlastnosti, ohleduplnosti
  • připravujeme se k zápisu do ZŠ
  • rozvoj základní čtenářské gramotnosti
  • samostatné vyjadřování myšlenek, pocitů a úsudků ve větách

 

  1. Únor - Já a ty ve sněhových stopách         

        Charakteristika

  • péče o tělo, zdravý a nemocný člověk
  • části těla a jeho funkce
  • děti rozvíjí své vyjadřovací schopnosti, paměť
  • využívání encyklopedií k hledání odpovědí na otázky
  • rozlišujeme předměty denní potřeby
  • povolání a řemesla
  • podpora samostatného myšlení
  • umět nakreslit lidskou postavu
  • domlouvat se na společných řešeních

  -     rozvoj pocitu sounáležitosti s přírodou

 

  V úrovni kompetencí se pro toto období zaměříme na:

 - kompetence k učení

                          - rozvíjet dovednosti potřebné k efektivnímu učení

                          - umět hodnotit výsledky své práce i práce ostatních, ocenit výkon druhých

 - kompetence k řešení problémů

                          - snažit se řešit samostatně známé a opakující se situace, náročnější s pomocí

                          - využívat svých zkušeností pro porovnání chování a jednání lidí v okolí

 - kompetence komunikativní

                          - vyjadřovat se k prožitým situacím a sdělovat své prožitky

                          - používat širokou slovní zásobu

 - kompetence sociální a personální

                          - spolupodílet se na společenských akcích

                          - přijímat jasné a zdůvodněné úkoly

                          - dodržovat dohodnutá a pochopená pravidla

 - kompetence činnostní a občanské

                           - zajímat se o činnosti ostatních lidí

                           - vnímat dění kolem sebe a účastnit se jej

                           - vážit si práce své i druhých

                           - uvědomovat si práva svá i druhých

 

Jaro

Východiskem pro jarní celek jsou změny v přírodě v souvislosti s blížícím se jarem, Zaměříme se na lidová říkadla, básničky a písničky o jaru, prohlížení encyklopedií, experimenty, hudební a pohybové hry, osobní zkušenosti dětí, Využívány jsou metody prožitkového učení.

Jde o vnímání aktuální situace v přírodě , když přichází jaro / základní charakteristiky zimního a jarního ročního období / o uplatnění dětských zkušeností a poznatků při vyjadřování vlastních názorů, myšlenek, nápadů, pocitů, rozvíjení smyslového vnímání /zrakového, sluchového, hmatového/, podporování zájmu o naučnou literaturu a poznání, posilování vlastní zodpovědnosti ve vztahu k přírodě, k vrstevníkům, k životu

 

  1. Březen - Ruku v ruce jarní přírodou

        Charakteristika:

  •  rozvoj komunikačních dovedností a kultivovaného projevu
  •  umět vyjádřit své pocity, emoce
  • umět pracovat s knihou
  • dramatizace pohádky, práce s loutkou
  • vnímat změny v přírodě – přicházející jaro,klíčení semínek
  • poznávat mláďata na jaře
  • umět vyjádřit souhlas, nesouhlas
  • rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka a další formy sdělení verbální i neverbální         

         / výtvarné, hudební, pohybové /

  • vytváření základu pro práci s informacemi
  • rozvíjet  základy čtenářské gramotnosti

 

  1. Duben - Už jaro zaťukalo 

        Charakteristika:

-     oslava  svátků  jara, velikonoční tradice

  • proměny v přírodě, počasí, znaky jara,nový život
  • rozvíjet úctu k životu
  • úcta k rostlinnému společenství
  • vnímat sounáležitost se světem, naše planeta – hory, vody, lesy
  • umět se domluvit, respektovat druhého
  • připravovat se na jarní besídku – společné těšení

-     umět se dohodnout

-     respektovat pochopená a zdůvodněná pravidla

-     mýt smysl pro kamarádství, respektovat a být respektován

-     pohybové aktivity vedoucí k rozvoji všech oblastí těla – námětové hry, hudební činnosti,  

       pracovní činnosti, orientace v prostoru

 

  1. Květen - Když je cestička v plné jarní kráse 

        Charakteristika

  • rozvíjení vztahů v rodině, domov, zázemí, starostlivost a péče
  • mezilidské vztahy, láska., maminka – oslava Svátku matek – besídka pro rodiče
  • citlivý vztah k přírodě živé i neživé, vnímat kvetoucí přírodu
  • spolupracovat s ostatními, opatrnost při jednání s cizími lidmi
  • být samostatný, odpovědný za své jednání
  • vědět, čím cestujeme, rozlišování dopravních prostředků, dopravních značek

  -     rozvíjení hudebních, pracovních a pohybových schopností a dovedností, zlepšování

         pohybové koordinace

   -    zažívat radost ze společně sdíleného, zvládnutého, poznaného     

   -    vytvářet pozitivní vztah k místu kde žiji

 

  1. Červen - Poznáváme velký svět 

        Charakteristika:

  • společně prožíváme radostný týden k Svátku dětí, výlety, soutěže a jiné akce
  • chápeme, že každý člověk má svoji hodnotu

-     vnímání světa a života ve svém okolí

-     máme povědomí o významu životního prostředí, vnímání letní přírody

-     přirozené pozorování přírodního prostředí

 

  • opatrnost při jednání s neznámými lidmi
  • uvědomit si, že na každém z nás záleží, jaký bude svět kolem nás
  • posilovat důvěru dětí ve vlastní schopnosti a v odhadování vlastních schopností
  • bezpečnost při letních hrách , při pohybu v přírodě
  • výlety
  • význam vody pro život
  • loučení se školáky, pojem prázdniny, léto

 

 

V úrovni kompetencí se pro toto období zaměříme na:

 

-kompetence k učení

          - získané zkušenosti /z pozorování, zkoumání, objevování, experimentace.../uplatňovat

             v praktických situacích a v dalším učení

          - umět využít poznatky o světě lidí, kultury, přírody i techniky

          - umět se orientovat v prostředí ve kterém dítě žije

 - kompetence k řešení problémů

           - nebát se chybovat, přiznat chybu, hledat řešení nápravy sám i za pomoci druhého

             - rozvíjet schopnost samostatnosti řešení problémů

             - všímat si dění v bezprostřední okolí

- kompetence komunikativní

           - umět využívat ve svůj prospěch i prospěch druhého informativní a komunikativní

  prostředky se kterými se běžně setkává /knížky, encyklopedie, interaktivní tabule, tablet …/

         - rozšiřovat dál svou slovní zásobu

         - umět vyjadřovat a sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky

            /řečovými, výtvarnými, hudebními, dramatickými apod./

 - kompetence sociální a personální

           - pochopit, že vzniklé neshody je lépe řešit dohodou

           - umět si vytvořit svůj názor a vyjádřit jej

           - učit se kompromisu a naslouchání

           - spolupodílet se na společenských akcích

 - kompetence činnostní a občanské

           - své činnosti a hry se učit plánovat, organizovat, řídit a vyhodnocovat

           - pochopit, že za své rozhodnutí, svůj čin – zodpovídám

           - dbát na osobní zdraví a bezpečí svoje i druhých

 

Léto

Jedná se o poslední tematický celek škol. roku, který se převážně uskutečňuje venku a rozvíjí tvořivost a vlastní aktivity dětí, vytváří podmínky pro posilování sebevědomí a sebeovládání, rozlišování vhodného a nevhodného chování a směřuje k ukončení školního roku a rozloučení se školáky.

 

V úrovni kompetencí pro jarní a letní období se zaměříme na:                      

                        

-    kompetence k učení

                        -  učit se spontánně, ale i vědomě, soustředit se na činnost

                        -  zapamatovat si záměrně

-    kompetence k řešení problémů

                         - řešit podobnou situaci na základě vlastní zkušenosti

                         - rozlišovat, která řešení vedou k cíli a která ne

                         - chápat, že vyhýbat se problémům nevede k cíli

 - kompetence komunikativní

                          -  umět správně formulovat své požadavky

                          -  umět samostatně vyjadřovat své myšlenky, sdělení

                          -  rozumět slyšenému a správně reagovat na podnět

 -  kompetence personální a sociální

                            - umět se prosadit ve skupině

                          - respektovat druhé a uzavírat kompromisy

                          - chovat se obezřetně při setkání s cizími lidmi

 -  kompetence činnostní a občanské

                         - porozumět smyslu pravidel společenského chování a jednání,

                             dodržovat je

                   - uvědomovat si, že svým chováním ovlivňujeme prostředí, ve kterém žijeme

 

Jednotlivé školní bloky jsou na třídách učitelkami dále rozpracovány do třídních bloků, které jsou vytvářeny podle podmínek a věku dětí. V třídním programu jsou rozpracovány do
podtémat a týdenních plánů a denní vzdělávací nabídky. Na tvorbě třídního vzdělávacího programu se podílejí obě učitelky na třídě společně.
Třídní plán umožňuje tvořivou a cílevědomou vzdělávací práci s dětmi, je zdrojem inspirace  
a motivace. Z TVP vycházíme, ale svoji pedagogickou práci přizpůsobujeme aktuálním
okolnostem. Pracujeme s daným tématem volně, musíme vědět, jaký smysl náš postup má,  
jaký je vzdělávací efekt pro děti, jaké jsou cíle našeho pedagogického působení.
Vzdělávací nabídka činností by měla být pestrá, zajímavá a široká, měla by odpovídat konkrétním potřebám a možnostem dětí. Vycházíme z toho, co již děti umí, znají, dovedou. Konkrétní vzdělávací nabídka není v našem ŠVP záměrně uvedena. Učitelky tak mohou na třídách pracovat samostatně, tvořivě s uskutečňováním svých nápadů.
Integrované bloky a jejich další rozpracování do témat závisí na flexibilitě učitelek na třídě.
Obsah integrovaných bloků by měl být srozumitelný, užitečný a prakticky využitelný.

Dílčí vzdělávací cíle / cíle, které budeme u dětí během roku podporovat/:

V oblasti biologické /Dítě a jeho tělo/

  • fyzickou pohodu., tělesnou zdatnost i pohybovou a zdravotní kulturu, rozvoj pohybových

      a manipulačních dovedností, rozvoj a užívání všech smyslů, uvědomění si vlastního těla,

      učit děti sebeobslužným  dovednostem a  zdravým životním návykům a postojů

V oblasti psychologické /Dítě a psychika/

  • podporovat duševní pohodu, psychickou zdatnost a odolnost dítěte, rozvoj jeho intelektu,

řeči a jazyka, poznávacích procesů a funkcí, jeho citů a vůle, jeho sebepojetí a sebenahlížení, jeho kreativity a sebevyjádření,  rozvoj jeho vzdělávacích dovedností a povzbuzovat je  v dalším rozvoji, poznávání a učení

V oblasti mezilidských vztahů / interpersonální  oblast – Dítě a ten druhý/

  • podporovat utváření vztahů dítěte k jinému dítěti či dospělému, posilovat, kultivovat a

obohacovat jejich vzájemnou komunikaci a zajišťovat pohodu těchto vztahů

V oblasti sociálně kulturní /Dítě a společnost/

  -    uvést dítě do společenství ostatních lidí a do pravidel soužití s ostatními, uvést je do světa

        materiálních i  duchovních hodnot,  do  světa  kultury  a  umění,  pomoci dítěti osvojit  si  

        potřebné  dovednosti,  návyky  a  postoje  a  umožnit mu aktivně  se  podílet  na  utváření

        společenské pohody ve svém sociál. prostředí, rozvoj společenského, a estetického cítění

V oblasti environmentální / Dítě a svět/

  • dítě má elementární poznatky o sobě, rodině, vývoji, životě a činnosti člověka,

o přírodě,technických přístrojích, o společnosti, o místě kde žije, o zemi , o zeměkouli,

o vesmíru, orientuje se ve svém okolí, vnímá rozmanitosti a řád světa, má povědomí

o životním prostředí, rozlišuje co prospívá, co škodí, uvědomuje si co je nebezpečné, čeho se vyvarovat

6 EVALUAČNÍ   SYSTÉM

Při evaluaci a hodnocení se budeme snažit dodržovat tyto zásady:

  • uvědomovat si nedostatky, nalézat a pojmenovávat zejména to, co se nám nedaří
  • odhalovat a konkrétně pojmenovávat příčiny, proč je tomu tak
  • volit nové účinnější postupy, ty znovu zpětně ověřovat a následně vyhodnocovat
  • neustále porovnávat s cíli, podmínkami, riziky

 

7 PRŮBĚH   VZDĚLÁVÁNÍ

Evaluaci  provádějí třídní učitelky. Je to proces, který stále běží a učitelky vyhodnocují situace, podmínky dle dohody ihned na místě nebo zápisem v třídní knize.

    8 HODNOCENÍ   VZDĚLÁVACÍCH   POKROKŮ  DĚTÍ

    Stávající záznamy budeme průběžně doplňovat o další informace získané pozorováním, rozhovorem. U nově nastupujících budeme sledovat především tyto oblasti:

    • motoriku
    • návyky a dovednosti v sebeobsluze
    • sociální a emocionální projevy
    • práceschopnost
    • poznávací schopnosti, řešení problémů
    • řečový rozvoj a vyjadřování

    9 KONCEPCE  ROZVOJE  ŠKOL

    Za základní podmínku úspěšného naplňování pedagogických záměrů a cílů naší mateřské školy v dalším období považujeme především udržení příznivé atmosféry – to znamená vytvoření přátelského a tvořivého ovzduší. Protože se potvrzuje, že jen v kolektivu, kde si všichni vzájemně důvěřují a pomáhají, může mít práce smysl.

     

    V oblasti výchovy a vzdělávání budeme usilovat o to:

    -   aby se děti cítily přirozeně, spokojeně, radostně a bezpečně, aby si osvojily zdravý způsob

        života ,  měly  dostatek  prostoru  pro hry , pohyb a  měly dostatek smysluplných podnětů

    -   aby děti získávaly přiměřenou fyzickou,  psychickou a sociální samostatnost a předpoklady

        pro další rozvoj a učení a byl  podporován  všestranný rozvoj dětí

    -   uvést děti do společnosti a do pravidel soužití s ostatními lidmi, učit je osvojit si potřebné,

        návyky a postoje

    -   aby se zvyšoval u dětí pocit vlastní hodnoty, sebeúcty a sebejistoty,rozvíjet osobnost dítěte

    -   předškolní vzdělávání přizpůsobovat vývojovým,poznávacím a emociálním potřebám dětí

        tak, aby tato specifika byla v plné míře respektována,dodržovat psychohygienické zásady

    -   budeme se snažit u dětí tlumit  narůstající projevy hyperaktivity a agresivity, za spolupráce

        s  SPC  včasně  řešit  nestandardní vývoj dětí -  především nesprávný vývoj  řeči a drobné

        vývojové vady. Dětem s řečovými vadami bude zajištěna kvalifikovaná logopedická péče

    -   podporovat  další  odborný  a  pracovní  růst učitelek, klást větší důraz na metody a formy

        práce adekvátní přirozeným potřebám a mentalitě předškolního dítěte  

    -   aby  úroveň  výchovně  vzdělávací   práce   odpovídala  nejnovějším  poznatkům  v oblasti

        výchovy a vzdělávání a byla v souladu s RVP PV

    Oblast řízení:

    -   získávat pracovní tým pro příslušnou strategii, motivovat zaměstnance, aby usilovali o     

        dosažení vytyčených cílů a naplňovali poslání školy, pravidelně pracovníky hodnotit 

    -   vést pracovníky tak, aby pracovali ochotně, s elánem, byli samostatní a tvořiví

    -   při plánování pedagogické  práce a chodu mateřské školy se vždy  opírat o předchozí

        analýzu školy a vzdělávací program vypracovávat s ostatními členy pedagog.. týmu

        na základě evaluačního procesu, hodnotit všechny stránky chodu mateřské školy 

    • povinnosti, pravomoci a úkoly všech pracovníků jasně vymezit, podporovat spoluúčast

          všech členů týmu na rozhodování o zásadních otázkách vzdělávacího programu

    • vytvářet a udržovat vhodné pracovní podmínky,co nejvíce se zaměstnanci komunikovat

    -   spolupracovat se zřizovatelem a orgány státní správy a samosprávy, ZŠ, ZUŠ, DDM...

     

    Vybavení školy

    • škola je poměrně dobře vybavena pomůckami a hračkami, třídy jsou postupně doplňovány novým nábytkem
    • je třeba stále promýšlet účelové čerpání finančních prostředků
    • získávat sponzory z řad rodičů nebo firem ve městě

     

    Oblast spolupráce s rodiči

    • usilovat o vytváření spolupráce na základě partnerství, důvěry, vstřícnosti, porozumění
    • ochotě spolupracovat. Informujeme rodiče o jejich dětech a individuálních pokrocích

      -    podporujeme rodinnou výchovu

      -   snažíme se o zapojení rodičů do dění školy, i nadále vzbuzovat u rodičů větší zájem

          o  předškolní výchovu, nabízet rodičům poradenský servis  

     

    10 PLÁN AKTIVIT:

    Budeme využívat všech možností k rozvoji poznávání, estetických činností a tělesných aktivit.

     

    Nabídka společných akcí:

    • 1x měsíčně zařadíme divadelní nebo hudební pořad / Bílina, Most, hostující div.v MŠ /
    • podzim - sběr kaštanů a žaludů – spolupráce s mysliveckým sdružením v Bílině
    • 4x za rok poznávací turistický výlet do okolí MŠ /podzim, zima, jaro, léto/
    • Návštěva Solné jeskyně v Teplicích – dva výjezdy na podzim, dvakrát na jaře
    • Mikulášská nadílka v MŠ
    • Vánoční posezení u stromečku s nadílkou
    • oslava velikonočních svátků
    • Jarní besídka pro rodiče / při příležitosti Dne matek/
    • Výlet do ZOO Ústí n/L. nebo ZOO Děčín, popř. jiné výlety dle nabídky, možností
    • Oslava Dne dětí – veselý týden /soutěže na školní zahradě,divadlo,výlet do okolí MŠ aj./

     

     Dle  možností a podmínek  MŠ zařadíme navíc aktivity pro starší děti 2. tř.:           

      -   spolupráce s DDM – výstavy, soutěže či jiné akce pořádané DDM v průběhu roku

      -   návštěva lázní Kyselka – stáčírna minerální vody – podzim 2021

      -   dopravní hřiště v Bílině

      -   únor 2021- účast v recitační soutěži o Bořeňskou čarodějnici

      -   březen – návštěva městské knihovny

      -   květen – účast ve výtvarné soutěži o Bořeňskou čarodějnici

      -   květen - červen– Sportovní olympiáda mateřských škol či jiná akce v rámci města

      -   květen – červen - spolupráce se ZUŠ – koncerty,  výtvarné, taneční a hudební kurzy

      -   červen -  návštěva ZŠ – prohlídka školy , družiny, sledování výuky prvňáčků

      -   plavecký kurz, bruslení, angličtina, jóga

     

     Využití interaktivní tabule v MŠ                                                    

    Vzdělávání se postupně ocitá v novém digitálním století a i naše MŠ si začíná v současné době také osvojovat nové přístupy ve výuce. Moderní technologie umožňují nové formy vzdělávání dětí.

    Využívání interaktivní tabule a tabletů v naší MŠ je doplňkovou, prohlubující metodou.

    Výukové programy nacházejí uplatnění při hře a učení pro svou komplexnost /zapojení většího počtu smyslů a podpora rozvoje několika poznávacích schopností současně/. Učitelka nejprve sama vyzkouší a zhodnotí zařazení konkrétního programu, dostatečně promyslí a zváží vzhledem k věku, tématu a kvalitě zajišťuje kontrolu a vedení.

    V naší MŠ je instalována interaktivní tabule SMART  BOARD. Má pylonový pojezd, který zaručuje, že pohodlně dosáhnou i nejmenší děti. Ovládání tabule je zcela intuitivní a přirozené.

    Vše se ovládá prstem, jak jsou dnešní děti zvyklé. Funkce Chytrý dotyk umožňuje propisovačem psát a kreslit, prstem ovládat a dlaní mazat. Společně s tabulí byl dodán výukový  SMART Notebook.

    Interaktivní příprava pro školu

    Cílem je rozvíjet pomocí moderní technologie dovednosti a kompetence celoživotního učení s ohledem na měnící se prostředí a podpořit děti v rozvoji a celkové připravenosti pro nástup do ZŠ.

    Formou výukových aktivit a didaktických her rozvíjíme myšlení, cvičíme koncentraci. Děti se adaptují na nové pomůcky, nástroje, které budou používat ve škole. Technologie umožňuje zapojit v jednom okamžiku větší kolektiv k učení i k zábavě.

     

    Plán rozvoje řeči a výslovnosti

    Okruhy:

    • péče o správnou výslovnost
    • rozvoj slovní zásoby
    • zdokonalování gramatické správnosti řeči
    • rozvoj souvislého vyjadřování

     

    Cíle v oblasti rozvoje řeči jsou obsaženy ve  2 . oblasti RVP  PV -   Dítě a jeho psychika.

    Rozvoj  a  zdokonalování  výslovnosti  probíhá  ve  spolupráci   s  klinickým logopedem  z SPC  v Teplicích. Děti projdou potřebným vyšetřením, na jehož základě bude možno s dětmi individuálně pracovat.

    Je třeba se více zaměřit na jazyková cvičení. Mluvící chvilky bez spolupráce logopeda lze provádět denně pár minut.


    Motto

    Naše školka kouzelná je, každý si tu moc rád hraje,
    Dovádíme, lumpačíme, Nikdy se však nemračíme.
    Máme se tu všichni rádi a jsme velcí kamarádi.
    Jaro, léto, podzim, zima, na Aléské je to prima!

    Máte dotaz nebo přání, chcete nám něco sdělit nebo se zeptat? Pošlete nám e-mail na adresu:

    info@ms-bilina.cz