05.09.2023, Jiřina Ondráková

Třídní učitelky:
 Andrea Jedličková Dis. a Bc. Blanka Hedbávná

Asistent pedagoga: Renata Vítová

třídní vzdělávací program a jeho zaměření

"S pastelkami kreslit psát, učite se a poznávat"

Ve třídě Pastelek jsou děti ve věku od 5 až do 6-ti let. Třída je specificky zaměřená na : rozvoj osobnosti dítěte, na rozšiřování a upevňování získaných návyků a dovedností, na samostatnější myšlení, rozhodování a jednání, umět komunikovat, vytvořit si hlubší vztah k učitelce i k dětem ve třídě, spolupracovat, nemyslet jen sám na sebe, rozhodovat o svých činech a být za ně zodpovědný, předcházet konfliktům, umět se domluvit, ovládat svoje city, získávání nových informací o živé - neživé přírodě a jejich proměnách, rozvíjení jemné motoriky rukou, na přípravu dítěte pro vstup do základní školy. Příprava na školu je součástí každodenních činností.

Pro děti, které se chystají v letošním školním roce k zápisu do první třídy jsou připraveny činnosti, které dále rozvíjejí vědomosti a znalosti získané při činnostech v rámci vzdělávacího programu. Krom pracovních listů využíváme mnoho didaktických pomůcek,které máme ve třídě.

Činnosti, na které se zaměřujeme:

• Rozvoj slovní zásoby, gramatické stránky řeči, motoriky mluvidel a ruky
  • Rozvoj sluchového vnímání
  • Rozvoj koncentrace pozornosti, postřehu a procvičování logického myšlení
  • Rozvoj prostorové představivosti a kombinačních schopností
  • Procvičování zrakové analýzy a syntézy, koordinace zraku a pohybu ruky

Tablety ve vzdělávacím procesu

Využíváme je jako vzdělávací pomůcku, pro zpestření nabízených činností, které vedou k všestrannému rozvoji osobnosti dítěte. Hlavně při individuální práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Při plnění úkolu mají děti možnost učit se, rozvíjet slovní zásobu, procvičovat grafomotoriku, pozornost a hlavně rozvíjet myšlenkové operace. Používáme aplikace, které vedou k jejich všestrannému rozvoji a jsou přínosem pro vzdělávání v mateřské škole. Také máme s dětmi vytvořena pravidla používání tabletů a vedeme je k jejich respektování.