Omlouvání dětí: +420 417 829 128

Nechte si zasílat automaticky poslední aktuality do svého e-mailu. Odběr můžete kdykoli odhlásit.

Po zadání a odeslání Vašeho e-mailu můžete odhlásit oběr aktualit.

Zpět
30.11.2024, MŠ Aléská

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ 2024/27

Mateřská škola Bílina, Síbova 332, příspěvková organizace

odloučené pracoviště MŠ Aléská 264, Bílina









Platnost dokumentu od 1.9.2024 na období 3 let

KULATÝ JE TEN NÁŠ SVĚT,

OBJEDEME HO TAM A ZPĚT“

Motto: ,,Děti jsou dokonalým zrcadlem nás všech“

Radana Šebková Jana Žáčková

zástupce ředitele ředitelka

O B S A H

1/ Úvod

2/ Identifikační údaje o mateřské škole

3/ Obecná charakteristika školy

4/ Podmínky vzdělávání

4.1 materiální podmínky

4.2 životospráva

4.3 atmosféra mateřské školy

4.4 organizace provozu mateřské školy

4.5 řízení MŠ

4.6 personální a pedagogické zajištění

4.7 spoluúčast rodičů

4.8 spolupráce se základní školou, veřejností a zřizovatelem

4.9 podmínky pro vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

4.10 podmínky vzdělávání dětí nadaných

4.11 podmínky vzdělávání dětí od dvou do tří let

4.12 psychosociální podmínky

5/ Organizace vzdělávání

5.1 přijímání dětí

5.2 povinné předškolní vzdělávání

5.3 věkové složení třídy

5.4 režim dne

6/ Charakteristika vzdělávacího programu

6.1 filozofie vzdělávacího programu

6.2 záměry, cíle a vize

6.3 cesta k našim cílům – formy a metody

7/ Obsah vzdělávacího programu

7.1 integrovaný blok č.1 – Podzim

7.1.1 září: Vítáme vás ve školce

7.1.2 říjen: Přišel barevný podzim

7.1.3 listopad: Vítr je jako kouzelník

7.2 integrovaný blok č.2 – Zima

7.2.1 prosinec: Společně ve vánočním čase

7.2.2 leden: Jak na Nový rok, tak po celý rok

7.2.3 únor: Já a ty ve sněhových stopách

7.3 integrovaný blok č.3 – Jaro

7.3.1 březen: Ruku v ruce jarní přírodou

7.3.2 duben: Už jaro zaťukalo

7.3.3 květen: Když je cestička v plné jarní kráse

7.4 integrovaný blok č.4 – Léto

7.4.1 červen: Poznáváme velký svět

7.4.2 červenec, srpen: Prázdniny jsou tady!

8/ Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

8.1 systém péče o děti s přiznanými podpůrnými opatřeními v mateřské škole

8.1.1 pravidla a průběh tvorby, realizace vyhodnocení PLPP

8.1.2 pravidla a průběh tvorby, realizace vyhodnocení IVP

8.1.3 podmínky vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními

8.1.4 jazyková příprava dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka

9/ Doplňující programy, projekty a další aktivity

10/ Kritéria souladu rámcového a školního vzdělávacího programu

11/ Povinnosti učitele mateřské školy

12/ Práva dítěte v MŠ

13/ Pedagogické zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí

14/ Autoevaluace MŠ a hodnocení výsledků vzdělávání

15/ Přílohy

1 ÚVOD

Tento program je vypracován na základě zákona 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školském zákoně), ve znění pozdějších předpisů. Předškolní vzdělávání se stává součástí systému vzdělávání. Představuje počáteční stupeň veřejného vzdělávání Vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání (dále RVP PV). Dokument vymezuje hlavní požadavky, podmínky a pravidla pro vzdělávání dětí předškolního věku. Stanovuje elementární vzdělanostní základ, na který navazuje základní vzdělání.

 „Předškolní vzdělávání se maximálně přizpůsobuje vývojovým, fyziologickým, kognitivním, sociálním a emocionálním potřebám dětí této věkové skupiny a dbá, aby tato vývojová specifika byla při vzdělávání dětí v plné míře respektována.

2 IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE O MATEŘSKÉ ŠKOLE

Zřizovatel školy je obec Město Bílina

Od 1.1.2003 je naše MŠ společně s MŠ Žižkovo údolí odloučeným pracovištěm MŠ Síbova.

Ředitelkou ve výše uvedených mateřských školách je Jana Žáčková.

Adresa: Mateřská škola Bílina, Síbova 332

Ičo : 637 88 179

Tel.: 417 823 860

Zástupkyně ředitelky: Andrea Jedličková

Kapacita MŠ: 65 dětí

Odloučená pracoviště:

Mateřská škola Bílina, Aléská 264

Tel.: 417 829 128

Zástupkyně ředitelky: Radana Šebková

Kapacita MŠ: 50 dětí

Mateřská škola Bílina, Žižkovo údolí 275

Tel.: 417 823 883

Zástupkyně ředitelky: Marcela Zavázalová

Kapacita MŠ: 50 dětí

Dětská skupina Dráček Žižkovo údolí 275

Tel.: 417 823 883

Vedoucí sestra: Vladimíra Sigmundová

Kapacita skupiny: 20 dětí

3 OBECNÁ CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

Mateřská škola je umístěna v typizované budově s rovnou střechou ze 70. let. Nachází se na okraji sídliště, v klidné části města. V provozu je od roku 1976. Má dvě samostatná oddělení s příslušenstvím. Dostatečně velké prostory tříd umožňují vytvoření pracovních koutků pro činnosti a hry dětí i místa pro odpočinek nebo rušnější pohybové aktivity. Příjemný interiér je vybaven dětským nábytkem, který zajišťuje pocit pohody, přirozenosti a zázemí. Čemuž napomáhá i doplňující dětská výzdoba. Vybavení školy pomůckami, hračkami a potřebným materiálem je průběžně obnovováno a doplňováno dle finančních možností. Součástí každého oddělení je herna a stabilní ložnice. Ze třídy je vchod do umývárny a WC dětí, dále pak do šaten dětí. V každém patře se nachází i přípravna jídel, šatna pro zaměstnance, toaleta a úklidová komora. V suterénu školy se nachází kuchyň, prádelna a sklady. Rozlehlá školní zahrada s dětským zahradním vybavením umožňuje dětem dostatek pohybu a prostoru pro jejich vyžití. V červnu 2021 byl v přední části zahrady vybudován veliký vyvýšený truhlík, který jsme osázeli bylinkami. Později jsme přidali i okrasné rostliny, které lze později využít ke společné podzimní výzdobě naší MŠ. K zahrádkářským aktivitám mohou tento truhlík využívat děti z obou tříd. Zároveň na jaře 2021 jsme od zřizovatele získali další přírodní herní prvek – vrbový tunel, který byl nainstalován do horní části zahrady. Péče a pravidelná zálivka, na které se aktivně podílely i děti, zajistila zdárný růst tunelu. Pěkné přírodní okolí MŠ nabízí spoustu možností k pohybovým aktivitám, k poznávání, výletům do přírody v každé roční době, což v hojné míře využíváme – procházky do národní přírodní rezervace Bořeň a lesoparku Kyselka. Lokalita, ve které se naše MŠ nachází, umožňuje mnoho možností pozorování přírody, nabízí naplňování zdravého životního stylu a umožňuje realizaci pěších výletů a tak podporovat zdraví dětí.

Naši mateřskou školu navštěvují zpravidla děti od 3 do 6 let. Přednostně jsou zařazovány děti k povinné školní docházce. Pracovní tým včetně provozních zaměstnanců tvoří 10 lidí. Všichni se navzájem znají a vycházejí si vstříc. Snahou kolektivu je vytvořit v MŠ přátelské a tvořivé ovzduší, ve kterém se budou cítit dobře děti, jejich rodiče a také zaměstnanci školy. Hlavním cílem je rozvíjet osobnost dítěte, podporovat jeho tělesný rozvoj a zdraví, jeho osobní spokojenost a pohodu, pomáhat mu v chápání okolního světa a motivovat je k dalšímu poznávání a učení, stejně tak i učit dítě žít ve společnosti ostatních a přibližovat mu normy a hodnoty v této společnosti uznávané.

Kapacita MŠ je 50 dětí. Přijaté děti jsou rozděleny do dvou tříd podle věku:

1.třída – děti 3- 4 leté,

2. třída – děti 4 - 6leté.

Pracujeme dle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Upřednostňujeme především laskavý a empatický přístup k dětem, naplňování jejich individuálních potřeb, rozvoj poznávání a učení na základě prožitku a vlastní zkušenosti.

Spolupracujeme především s pracovišti MŠ Síbova a MŠ Žižkovo údolí, se kterými tvoříme jeden právní subjekt.

4 PODMÍNKY VZDĚLÁVÁNÍ

Tento blok vymezuje podmínky vzdělávání v naší mateřské škole s dílčími záměry, které bychom chtěli dle možností ročních prováděcích plánů naplnit, abychom v této oblasti postupně dosáhli optimálního stavu pro vlastní vzdělávací proces. Do budoucna plánujeme dle finančních, časových, organizačních a personálních možností podmínky vzdělávání neustále zlepšovat a zdokonalovat.

4.1 Materiální podmínky

Prostory mateřské školy nabízejí 2 třídy, herny, ložnice, umývárny, WC, dětské šatny, šatny pro zaměstnance, úklidové komory a výdejny stravy.

Třída slouží především ke stolování a řízeným činnostem dětí. Vzhledem k věkovému rozpětí dětí navštěvujících naší mateřskou školu je vybavena dětskými stolečky a židličkami různých velikostí, které umožňují správné a pohodlné sezení jak dětem mladším, tak i dětem předškolního věku. Dále je ve třídě nábytek s úložnými prostory dostupnými dětem. Svým barevným provedením je zlepšen estetický vzhled třídy. Ve 2.třídě je nainstalována interaktivní tabule, kterou po domluvě mohou používat i děti z první třídy. K dispozici máme rovněž 10 tabletů, které jsme získali ze šablon II. Na jaře 2021 jsme nainstalovali do oken nové sítě proti hmyzu.

Herna je rozčleněna na dětské koutky, nábytek je přizpůsobený tak, aby dětem umožňoval samostatnou volbu hračky. Vestavěné skříně, kde jsou uloženy hry a cvičební náčiní jsou k manipulaci především dospělým. Součástí herny je také klavír a žebřiny. Zde probíhají jak volné hry dětí, tak i řízené činnosti, komunitní kruh a tělesná cvičení dětí. Tělocvičné nářadí je pravidelně doplňováno, je v dostatečném množství. Ve druhé třídě byl během podzimu 2023 pořízen nový koberec. Od září 2024 jsme do herny první třídy dětem připravili nové herní koutky: dopravní koberec, zdravotník, pokojíček s knihami, opravář a hrad. V první třídě máme i nově potažená dětská křesílka, která jsme zrekonstruovali proto, aby děti měly možnost vytvořit si odpočinkový kout.

ložnici jsou trvale rozmístěna lůžka pro odpolední odpočinek dětí. V srpnu 2024 byla ložnice druhé třídy inovována malbou. Ložnice první třídy doplněna o dětskou knihovničku.

Umývárna a WC jsou řešeny tak, aby celý prostor zabezpečoval dostatečný dohled nad dětmi, každé dítě má vlastní věšák na ručník a hřeben na vlasy. V červnu 2024 byly do umýváren nainstalovány nové zásobníky na mýdla (pěnový systém).

dětské šatně má každé dítě k dispozici svou vlastní přihrádku opatřenou obrázkovou značkou. Zdi a větší nástěnky v šatně jsou využívány pro výstavy prací a výrobků dětí, menší nástěnky v šatně jako informační zdroj pro rodiče.

Ve výdejně stravy je prozatím nábytek zastaralý, avšak funkční.

Zahrada - po zdařilé celkové rekonstrukci MŠ byla na podzim 2016 nově upravena školní zahrada – především zhotoven nový povrch chodníčků a hracích ploch pro děti. Rozloha zahrady MŠ je dostačující, vybavení zahradním náčiním je řešeno do několika lokalit, aby bylo zajištěno dostatečné vyžití pro všechny děti s ohledem k zajištění bezpečnosti. Na jaře 2021 za pomoci zřizovatele jsme nechali na zahradě vybudovat vrbový tunel pro děti a také vyvýšený bylinkový záhon. Vytvořili jsme si ježčí domeček, pořídili tři ptačí budky, pítko pro ptáky a hmyzí domeček. V srpnu 2024 jsme vybudovali pochodový chodníček pro děti, který je vyplněn přírodním materiálem – kůra, písek, kamínky…, aby děti měly možnost poznat rozdíl chůze v botách a naboso. Vysadili jsme dva ovocné stromy – jabloň, hrušeň, dva ovocné keře – rybíz, aby děti měly možnost pozorovat vývoj těchto plodů.

Prostory MŠ a zahrada zajišťují bezpečné prostředí, které je soustavně udržováno ve velice dobré kvalitě, splňuje hygienické podmínky a normy dle platné legislativy týkající se čistoty, osvětlení, hluku, jedovatých rostlin apod.

Záměry:

  • Do budoucna bychom chtěli na zahradě provést prořez starých stromů a keřů.

  • Doplnit výsadbu ovocných stromů a keřů.

  • Postupně doplnit thuje na živý plot.

  • Vybudovat altán

4.2 Životospráva

Školní kuchyně se řídí danými předpisy a vyhláškami, snažíme se o zajištění pestré stravy

pro děti. Kuchyně připravuje pro děti tři jídla denně. Doba podávání jídla je stálá.

Svačina: v 8,30 hod., oběd: v 11,35 hod., odpolední svačina: ve14,30 hod. Podle vyhlášky o školním stravování č. 107/2005 se dítě, které je přítomno v mateřské škole, stravuje vždy. Po dohodě lze zaplatit sníženou sazbu pro děti, které pravidelně i nepravidelně odcházejí po obědě domů. V této sazbě není započítána odpolední svačina. Platby jsou prováděny bankovním převodem. Úhrada musí proběhnout vždy do 15. dne stávajícího kalendářního měsíce.

Provozní řád školy nastavuje interval mezi podávanými jídly. Strava pro děti je vyvážená, pravidelně sledujeme plnění spotřebního koše.

Děti se se zřetelem k věku spolupodílejí na přípravě k stolování. Vedeme děti k samostatnosti při sebeobsluze a ke správným stolovacím návykům. Starší děti se učí jíst samy příborem. Do jídla děti nenutíme a netrváme ani na dojídání, snažíme se je vhodnou motivací přesvědčit, aby jídlo alespoň ochutnaly a aby si přirozeně osvojovaly zásady zdravé výživy. Ve spolupráci s rodinou je naším cílem zlepšit stravovací návyky dětí. Mezi jednotlivými podávanými pokrmy jsou dodržovány vhodné intervaly. Po celý den je zajištěn pitný režim (ovocné čaje, ovocné sirupy, voda). Dětem je k dispozici v konvicích na dostupném místě. Děti se obsluhují samy, popř. s dopomocí učitelky (mladší děti). Donáška a konzumace potravin z domova v rámci dopoledního pobytu dítěte v mateřské škole je zakázána.

Od rána mají děti prostor pro své volné aktivity. V dopoledních řízených činnostech v době od 8.30 hod. děti provádějí ranní cvičení podle programu jednotlivých tříd. Děti mají k dispozici různé tělocvičné nářadí a náčiní. Volné i řízené pohybové aktivity mají pevné místo v režimu dne dětí a probíhají při pobytu venku na volných prostranství nebo na školní zahradě. Pobyt venku je zajišťován každodenně s ohledem na aktuální stav počasí (mráz pod 10 stupňů, náledí, silný vítr, inverze apod.).

V režimu dne je plně respektována individuální potřeba odpočinku dětí. Po obědě dodržujeme odpočinek na lůžku, děti nejsou nuceny ke spánku. Děti, které během čtení pohádky (nebo krátce po něm) neusnou, mají možnost po odpočinku věnovat se klidové činnosti tak, aby nerušily ostatní spící děti.

Záměry:

  • Naučit děti zdravému stravování, které je součástí zdravého životního stylu.

  • Samostatnost při stolování jako důležitý předpoklad vstupu do ZŠ.

  • Poskytovat dětem dostatek prostoru pro pohyb a pobyt venku.

4.3 Atmosféra mateřské školy

Plánování výchovně vzdělávacího procesu naší mateřské školy vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání.

Smyslem naší společné práce a spolupráce s rodiči je umožnit dětem prožít v atmosféře klidu, radosti a porozumění šťastné dětství, bohaté na příjemné citové prožitky. Základem tohoto cíle je důležitý adaptační proces. Každé dítě má na přizpůsobení tolik času, kolik potřebuje. Zohledňujeme i individuální požadavky rodičů. Rodiče mají možnost po domluvě s učitelkou přivádět své dítě do MŠ kdykoliv podle svých potřeb, mohou se aktivně zapojit do výchovně vzdělávacího procesu ve škole.

Všichni zaměstnanci školy vytvářejí takové prostředí, aby se zde děti cítily spokojeně, jistě a bezpečně. Děti v naší mateřské škole mají stejná práva, možnosti i povinnosti. Nikdo není znevýhodňován či zvýhodňován. Osobní svoboda a volnost dětí je respektována do určitých mezí, vyplývajících z norem a pravidel chování, které jsou ve škole stanoveny. Péče o děti je podporující, sympatizující, počítáme s aktivní účastí dítěte při všech činnostech.

Ve výchovně vzdělávací práci převažují pozitivní hodnocení a pochvaly. Podporujeme zdravé sebevědomí dítěte, učíme děti pracovat samostatně i ve skupině. V dětech rozvíjíme toleranci, ohleduplnost, zdvořilost, vzájemnou pomoc a podporu.

Pedagog se programově věnuje neformálním vztahům ve třídě a nenásilně je ovlivňuje prosociálním směrem (prevence šikany a jiných patologických jevů u dětí).

Děti se podílejí na vytváření jasných pravidel chování ve skupině tak, aby se ve třídě vytvořil kolektiv dobrých kamarádů, kde jsou všichni rádi.

4.4 Organizační provoz školy

Organizace školy se řídí pravidelným denním režimem, který lze vhodně upravit a přizpůsobit momentální situaci a zájmu dětí. Uspořádání dne v MŠ není striktně předepsáno, naopak je jen rámcové, s možností pružného přizpůsobení podmínkám a situacím v konkrétní skupině dětí. Každá třída si režim dne může upravit podle svých potřeb a podmínek tak, aby maximálně vyhovoval dětem, rodičům a možnostem školy s přihlédnutím k zákonitostem života dětí. Pravidelný denní rytmus je flexibilní a umožňuje v průběhu celého dne se přizpůsobit aktuální situaci.

Při vstupu dítěte do mateřské školy je uplatňován individuálně přizpůsobený adaptační program. Pedagogové a asistentka se plně věnují dětem a jejich vzdělávání. Děti mají dostatek prostoru k pohybu na zahradě i v budově mateřské školy. Do denního programu jsou pravidelně zařazovány řízené zdravotně preventivní pohybové aktivity. Při vhodném počasí lze aktivity provádět na školní zahradě – v dopoledních i odpoledních hodinách. Poměr spontánních a řízených činností je v denním programu vyvážený, a to včetně aktivit, které MŠ organizuje nad rámec běžného programu.

Děti mají dostatek času pro spontánní hru, aby ji mohly dokončit nebo v ní později pokračovat. Je dostatečně dbáno na soukromí dětí. Pokud to děti potřebují, mají možnost se uchýlit do klidného koutku a neúčastnit se společných činností. Veškeré činnosti jsou organizovány tak, aby děti byly podněcovány k vlastní aktivitě a experimentování, aby se zapojovaly do organizace činností a pracovaly svým tempem. Jsou vytvářeny podmínky pro individuální, skupinové i frontální činnosti, děti mají možnost účastnit se společných činností v malých, středně velkých i velkých skupinách.

Provoz mateřské školy je od 6.00 do 16.00 hodin. V době zápisu do MŠ současně probíhají i dny otevřených dveří.

4.5 Řízení mateřské školy

Nejdůležitějším vnitřním dokumentem školy je Školní řád, který jasně vymezuje práva a povinnosti dětí, rodičů i zaměstnanců. Školní řád je aktualizován pro každý školní rok. Tento a další dokumenty školy (Provozní řád, Organizační řád) jsou umístěny v šatně školy a je povinností všech (zákonných zástupců dětí a zaměstnanců školy) se s těmito dokumenty seznámit a jejich obsahem se řídit.

Ředitelka vytváří prostor pro spoluúčast pro všechny zaměstnance, podmínky pro další vzdělávání, vyhodnocuje práci všech zaměstnanců, vytváří ovzduší vzájemné důvěry. Poskytuje pomoc při odstraňování případných problémů. Organizuje činnost týmu a dbá na dodržování stanovených pravidel. Vytváří příležitost ke vzájemnému předávání zkušeností a ke konzultacím. Dbá na to, aby plánování pedagogické práce a chodu mateřské školy bylo funkční, využívá zpětné vazby. Zajišťuje a zlepšuje materiální vybavení a zázemí pro své spolupracovnice.

Velký důraz je kladen na vzájemnou spolupráci a vytváření prostředí otevřenosti a důvěry.

Názor a myšlenka každého zaměstnance je přijímána a respektována, všichni se podílí na dění v mateřské škole. Povinnosti, pravomoci a úkoly všech pracovnic MŠ jsou jasně vymezeny v interních dokumentech školy.

Tvorba ŠVP je výsledkem celého týmu školy, vychází z podrobné analýzy a evaluace. Na třídách si vytváříme třídní vzdělávací programy, které vycházejí z tohoto programu a reagují na aktuální situaci a věkové složení dětí ve třídě. Zhotovení třídních vzdělávacích programů je plně v kompetenci učitelek.

Ředitelka školy vyhodnocuje práci zaměstnanců, pozitivně hodnotí jednotlivé dílčí úspěchy a tím motivuje ke kvalitě vykonávané práce.

Ve škole je zaveden funkční informační systém; během roku se konají pedagogické a provozní rady, kde ředitelka sdělí zásadní potřebné informace a vzájemně je prodiskutován chod školy, evaluována výchovně-vzdělávací činnost a jsou navrženy akce školy. Během celého roku ale využívají všechny pedagogické pracovnice různé možnosti neformálního setkávání – každodenně jsou spolu v kontaktu a aktuálně reagují na nahodilé situace. Zhruba jednou za měsíc se pořádá „Komunikativní porada“, kde se probírají aktuální potřeby pro chod MŠ (vše zaznamenáno do sešitu s názvem „Operativní porady“. Provozní pracovnice je kromě provozních porad informována ředitelkou o aktuálních problémech a potřebách.

Na spolupráci s rodiči se opět podílejí všechny zaměstnankyně větší či menší měrou, dle potřeby a záměru plánovaných akcí.

Mateřská škola úzce spolupracuje se zřizovatelem, s orgány státní správy a samosprávy, s odborníky na výchovu a vzdělávání, s odloučeným pracovištěm Mateřská škola Síbova a Mateřská škola Žižkovo údolí. Se Základní školou Aléská, DDM v Bílině, s kulturním střediskem Kaskáda Bílina, Pedagogicko-psychologickou poradnou, logopedickou poradnou, HNSP – poliklinika, Poradna rané péče a SPC v Teplicích.

4.6 Personální a pedagogické zajištění

Pedagogický sbor funguje na základě vymezených a společně vytvořených pravidel. Služby uč. jsou organizovány tak, aby byla při všech činnostech zajištěna dětem optimální péče. Učitelky pracují profesionálním způsobem – chovají se a jednají v souladu se společenskými pravidly, pedagogickými a metodickými zásadami výchovy a vzdělávání předškolních dětí.

Pedagogické pracovnice se dále vzdělávají dle plánu dalšího vzdělávání, který je každý rok aktualizován /viz plán DVPP - je přílohou tohoto ŠVP/.

Ředitelka maximálně podporuje profesionalizaci celého týmu včetně sebe, reaguje na požadavky a vývoj současné společnosti.

Pracovní doba a rozvržení přímé a nepřímé výchovně vzdělávací práce pedagogických pracovnic je organizováno takovým způsobem, aby byla vždy a při všech činnostech zajištěna optimální pedagogická péče. Rehabilitaci či další jinou speciální péči o děti naše škola neprovádí, (uč. nejsou kompetentní), ale zajišťuje je ve spolupráci s příslušnými odborníky (speciál. pedagogy, poradenskými psychology, lékaři, …).

Zaměstnanci školy:

Ředitelka – Jana Žáčková

Učitelky – Radana Šebková, Michaela Kuchařová, Miroslava Kalabzová, Klára Tučková

Pedagogický asistent – Alena Neubauerová, Lucie Sedlmayerová

Školnice – Stanislava Švagrová

Uklízečka – Šárka Prošková

Kuchařka – Helena Machalová.


4.7 Spoluúčast rodičů

Naším záměrem je navázat úzkou spolupráci s rodinou, plně respektovat rodinnou výchovu a vhodně a citlivě ji doplňovat. Již při přijímání dítěte do mateřské školy mají rodiče možnost nahlédnout do prostor školy, prostřednictvím informací na webových stránkách a nástěnkách získat základní informace o dění v naší mateřské škole a seznámit se se Školním vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání. Vytvořili jsme třídní whatsappové skupiny, kam vkládáme rodičům příspěvky o dění v MŠ (velmi se osvědčilo).

Velký důraz klademe na úzkou spolupráci v době adaptačního procesu. Umožňujeme rodičům pobývat s dítětem v mateřské škole, rodiče si sami určují délku pobytu jejich dítěte v prvních dnech a týdnech docházky do mateřské školy.

Začátek nového školního roku zahajujeme informativní schůzkou pro rodiče, kde jsou seznámeni s organizací činností v mateřské škole, se vzdělávacím programem a sami mohou svými náměty a připomínkami přispět k jeho tvorbě a rozšiřování. V průběhu roku pořádáme společná posezení a akce s rodiči, kde se mohou spolupodílet na analýze školy. Např.: Štrůdlování, Buřtíkování, besídky, Halloween, Čarodějnice atd. Rodiče mají prostor pro vyjádření svých názorů, námětů či připomínek také anonymně formou anket, které pro ně každoročně připravujeme.

V souvislosti s co největší informovanosti o prospívání a individuálních pokrocích dětí vytváříme prostor pro individuální konzultace. Samozřejmostí je ochrana soukromí rodiny a zachovávání diskrétnosti ve svěřených záležitostech. Jednáme s rodiči taktně, s vědomím, že pracujeme s důvěrnými informacemi. Nezasahujeme do života a soukromí rodiny, vyvarujeme se přílišné horlivosti a poskytování nevyžádaných rad.

Záměry:

  • Hledat nové formy spolupráce s rodinou.

  • Vytvářet ovzduší důvěry, otevřenosti, porozumění, respektu a ochoty spolupracovat.

  • Zajistit dostatečnou informovanost o dění v MŠ.

  • Vhodně a dostatečně prezentovat práci školy

4.8 Spolupráce se základní školou, s veřejností a zřizovatelem

Spolupráce se zřizovatelem – vzhledem k tomu, že vytvoření vhodných podmínek je nezbytné pro úspěšné zvládnutí vytyčených cílů ve výchovně vzdělávacím procesu, je spolupráce se zřizovatelem velmi úzká a potřebná. Vedení města je pravidelně informováno o hospodaření školy, o našich záměrech. Využíváme většiny z nabídky akcí, které nám město nabízí, abychom děti obohatili a výchovně vzdělávací nabídka byla pestrá. Zřizovatel je zván na akce konané v rámci školy. Na společné spolupráci se podílejí i děti – jejich vystoupení dětí přispívá k obohacení kulturního života ve městě (Vítání občánků, Vánoční vystoupení v domově důchodců, Bílinská čarodějnice aj.).

Spolupráce s mateřskými školami Síbova, Žižkovo údolí – chodíme na společné městské kulturní, umělecké i sportovní akce, vzájemné slovní hodnocení učitelek v těchto mateřských školách.

Spolupráce se Základní školou Aléská – během jara navštěvují předškolní děti 1. třídu na základní škole, kde se seznámí s prostředím školy, formou výuky, aktivně si vyzkouší účast ve výuce. Naším cílem je vytvoření plynulého, přirozeného a nestresujícího přechodu dětí z mateřské školy do základní.

Spolupráce s odbornými pracovišti Pedagogicko-psychologická poradna Teplice a Speciálně pedagogické centrum Teplice – zajišťujeme orientační vyšetření dětí (školní zralost), spolupracujeme při sestavování individuálních plánů pro děti s odkladem školní docházky.

Vedeme spolupráci s místní městskou knihovnou, děti zde několikrát ročně tráví dopolední program zaměřený na rozvoj komunikativních kompetencí. V této spolupráci chceme pokračovat a nadále ji rozvíjet. Spolupracujeme i s Lidovou školou umění – formy koncertů, přednášek, dílen.

Plavecká škola v Bílině – děti zde navštěvují před plavecký kurz. Chodíme s dětmi na bruslení do Zimního stadionu – pod vedením trenéra se děti učí základům bruslení.

Záměry:

  • Nadále pokračovat a rozvíjet vztahy a spolupráci s místními spolky a organizacemi.

  • Navštěvovat plavecký kurz v Bílinské plavecké hale.

  • Navštěvovat kurz bruslení na zimním stadioně v Bílině.

  • Občasně využívat nabídky zájmových dopolední v DDM.

  • Absolvovat ozdravný pobyt – Škola v přírodě (Mikulov)

4.9 Podmínky pro vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami

Pro úspěšné vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními je zapotřebí uplatňování principu diferenciace a individualizace vzdělávacího procesu při plánování a organizaci činností, včetně určování obsahu, forem i metod vzdělávání.

Velice důležitá je spolupráce se zákonnými zástupci a školskými poradenskými zařízeními, která je na naší mateřské škole na dobré úrovni.

4.10 Podmínky vzdělávání dětí nadaných

Naše mateřská škola přijala na školní rok 2024/25 další asistentku také proto, aby se v nejvyšší kvalitě naplňovaly cíle výchovně vzdělávacích činností. Potom i dítě, které vykazuje známky nadání, bude mít v naší mateřské škole velmi dobré podmínky k tomu, aby bylo individuálně podporováno a rozvíjeno. Snažíme se vytvářet podmínky k co největšímu využití potenciálu každého dítěte s ohledem na jeho individuální možnosti.

Mateřská škola zajistí realizaci všech stanovených podpůrných opatření pro podporu nadání podle individuálních vzdělávacích potřeb dětí v rozsahu prvního až čtvrtého stupně podpory.

4.11 Podmínky vzdělávání dětí od dvou do tří let

Pokud budou v MŠ zařazeny děti mladší 3 let, je třeba k tomu přihlížet.

Rámcové cíle a záměry předškolního vzdělávání jsou vhodné i pro vzdělávání dětí od dvou

do tří let, ale je nutné si uvědomovat specifika mladších dětí. Pro dvouleté dítě je nejčastěji MŠ první sociální zkušeností mimo rodinu. Učitelka se stává pro dítě zástupcem rodiče, je dítěti jistotou a oporou v běžném dění i v budování vztahů s vrstevníky.

Dvouleté dítě se učí nápodobou, situačním učením, vlastním prožitkem a především hrou.

Dítě mladší tří let projevuje velkou touhu po poznání, experimentuje, objevuje. Poznává všemi smysly. Neorientuje se v prostoru a čase, žije přítomností a situacemi, které ji naplňují. Často vyžaduje opakování činností, zpravidla udrží pozornost jen velmi krátkou dobu. Vhodné je střídání nabídky činností, trénování návyků a praktických dovedností, ponecháním co největšího prostoru pro volné hry a pohybové aktivity. Výchovná péče dětí do tří let je zaměřená na rozvoj rozumových a řečových schopností, pohybových, pracovních, hudebních, výtvarných schopností a kulturně

hygienických návyků přiměřených věku dítěte, zajišťování bezpečnosti a zdraví dětí, jejich pobytu na čerstvém vzduchu, spánku v odpovídajícím hygienickém prostředí a osobní hygieny dětí.

Režim dne je velmi flexibilní a plně se přizpůsobuje potřebám všech dětí.

Aktivně podněcujeme pozitivní vztahy jak mezi zaměstnanci mateřské školy a dětmi, tak i ve vztahu k rodičům. Naším cílem je oboustranná důvěra a maximální spolupráce s rodinou, která je pro výchovu a vzdělávání nejen dvouletých dětí velmi důležitá.

Podmínky:

Předškolní období je zásadní pro utváření celoživotních návyků, respektování pravidel

a norem. Malé dítě potřebuje stálý pravidelný denní režim, dostatek emoční podpory, zajištění pocitu bezpečí, přiměřené podnětné prostředí a činnosti, více individuální péče, srozumitelná pravidla.

Pro zajištění kvalitních podmínek pro vzdělávání dětí ve věku od dvou do tří let jsou v MŠ přijata opatření, týkající se zajištění bezpečnostních, hygienických, psychosociálních, věcných a personálních podmínek, životosprávy včetně stravování:

  • rozšířen sortiment vybavení, vhodný pro děti mladší tří let

  • vhodnost hraček a didaktických pomůcek

  • vhodné herní, relaxační a sportovní prvky

  • znepřístupnění bezpečnost ohrožující předměty

  • prostředí MŠ poskytuje dětem dostatečný prostor pro volný pohyb a hru

  • MŠ je vybavena dostatečným zázemím pro zajištění hygieny dětí

  • je zajištěn vyhovující režim dne, který respektuje potřeby dětí

  • jsou vytvářeny podmínky pro adaptaci dětí v souladu s jejich individuálními potřebami

  • dětem je umožněno používání specifických pomůcek pro zajištění pocitu bezpečí a jistoty

  • vzdělávací činnost je realizována v menších skupinách či individuálně

  • učitelky uplatňují k dítěti laskavý a důsledný přístup, děti přijímají pozitivně

  • MŠ rozvíjí pozitivní vztahy, které vedou k oboustranné důvěře a spolupráci s rodinou

  • péče o děti od dvou do tří let je organizačně i provozně zajištěna

4.12 Psychosociální podmínky

MŠ Aléská v souladu se svou filozofií vytváří pro děti takové prostředí, ve kterém se cítí dobře, spokojeně, jistě a bezpečně.

• V naší mateřské škole jsou hlavní prioritou vztahy, které jsou nejdůležitějším prvkem pro rozvoj v oblasti psychické a sociální. Vztahy stavíme na důvěře a vzájemné komunikaci. Neakceptujeme projevy nerovností, podceňování a zesměšňování.

• Zabezpečujeme co nejpřirozenější adaptaci dětí s ohledem na individuální zvláštnosti.

• Podporujeme v dětech samostatnost, sebedůvěru a sebejistotu. Vyhýbáme se manipulaci, naléhání a používání moci. Dáváme přednost naslouchání a hledání společného řešení.

• Respektujeme lidské, vývojové a individuální potřeby dětí a napomáháme k jejich nenásilného, přirozeného a citlivého uspokojování.

• Učíme děti vzájemné toleranci, ohleduplnosti, vzájemné podpoře a pomoci mezi sebou i ve vztahu k dospělému.

• Preferujeme nenásilné, přirozené a citlivé jednání. Uznáváme potřeby dětí, rovnocenné postavení a volnost.

• Společně s dětmi tvoříme nezbytná pravidla ve třídě, která zajišťují mantinely bezpečí pro pohyb a všechny činnosti v mateřské škole.

• Upřednostňujeme pedagogický styl s nabídkou spoluúčasti a samotným rozhodováním dětí, který je podporující, sympatizující, projevující vstřícnou a empatickou komunikaci mezi učitelkou a dítětem.

• Vzdělávací nabídka je přizpůsobována schopnostem a dovednostem předškolních dětí a potřebám jejich života.

• Vedeme děti ke zdravému sebevědomí, které má vliv pro kladné přijetí sebe sama a pro celkově zvolený způsob života.

• Dbáme na rovnocenné hodnocení dětí tak, aby si každý uvědomil, že má svá silná a slabá místa, a i přes své slabiny je důležitý pro celou skupinu.

• Při řešení konfliktních situací nabízíme možnost využití efektivní komunikace místo role soudce.

• Vyhýbáme se negativním slovním komentářům a na výkony dětí přiměřeně reagujeme pozitivním oceněním.

• Věnujeme se neformálním vztahům ve třídě a nenásilně je ovlivňujeme prosociálním směrem (prevence šikany a jiných sociálně patologických jevů).

5 ORGANIZACE VZDĚLÁVÁNÍ

5.1 Přijímání dětí

Přijímání dětí do mateřské školy se řídí platnou legislativou a kritérii stanovenými ředitelkou školy. Do naší mateřské školy jsou přijímány děti zpravidla ve věku od 3 do 6 let, nejdříve však od 2 let věku. Zápis dětí do Mateřské školy Aléská probíhá po dohodě se zřizovatelem v průběhu měsíce května. Dodatečný zápis je možný, vždy však s ohledem na kapacitu školy. O přijetí do mateřské školy rozhoduje ředitelka na základě platných kritérií pro přijetí dětí do Mateřské školy Aléská 264, Bílina.

Tato kritéria jsou předem veřejnosti známá – webové stránky města, webové stránky MŠ, městský čtrnáctideník Bílinský zpravodaj, výlepní plochy.

5.2 Povinné předškolní vzdělávání

Od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné.

Rozsah povinného předškolního vzdělávání

  • Podle §34a odst. 3 školského zákona má povinné předškolní vzdělávání formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech, v MŠ Aléská ředitelka stanovila rozsah povinného předškolního vzdělávání v době od 8.00 do 12.00 hodin. Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin v souladu s organizací školního roku v základních a středních školách; pro účely tohoto ustanovení se termín jarních prázdnin určuje podle sídla mateřské školy v souladu s vyhláškou o organizaci školního roku. Právo dítěte vzdělávat se v mateřské škole po celou dobu provozu, v němž je vzděláváno, není větou první a druhou dotčeno.



Individuální vzdělávání dítěte

  • Podle § 34b zákonný zástupce dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné, může pro dítě v odůvodněných případech zvolit, že bude individuálně vzděláváno. Má-li být dítě individuálně vzděláváno převážnou část školního roku, je zákonný zástupce dítěte povinen toto oznámení učinit nejpozději 3 měsíce před začátkem školního roku. V průběhu školního roku lze plnit povinnost individuálního předškolního vzdělávání nejdříve ode dne, kdy bylo oznámení o individuálním vzdělávání dítěte doručeno řediteli mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání.



  • Oznámení zákonného zástupce o individuálním vzdělávání musí obsahovat všechny náležitosti uvedené v §34b odst. 2 školského zákona.

  • Ředitel mateřské školy doporučí zákonnému zástupci dítěte, které je individuálně vzděláváno, oblasti, v nichž má být dítě vzděláváno. Tyto oblasti vychází z RVP PV. Mateřská škola ověří úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech a případně doporučí zákonnému zástupci další postup při vzdělávání. Toto ověření se bude konat v mateřské škole 13. 11. 2024. Dítě stráví s ostatními dětmi a učitelkami celé dopoledne v mateřské škole, při hře, rozhovoru a ostatních činnostech (spontánních i řízených) proběhne ověření jeho znalostí a dovedností. Náhradní termín ověření úrovně osvojování očekávaných výstupů je stanoven na 11. 12. 2024.

  • Ředitelka mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání, ukončí individuální vzdělávání dítěte, pokud zákonný zástupce dítěte nezajistil účast dítěte u ověření úrovně očekávaných výstupů, a to ani v náhradním termínu. Odvolání proti tomuto rozhodnutí ředitelky nemá odkladný účinek.

5.3 Věkové složení třídy

Mateřská škola Aléská v Bílině je dvoutřídní s věkově smíšenými dětmi. Výhodou heterogenní skupiny dětí je bohatost a rozmanitost sociálních vztahů, možnost mladších dětí učit se od starších, pomoc starších mladším. Dítě má možnost navazovat vztahy k různě starým dětem, děti jsou vedeny ke spolupráci a soudržnosti, k uvědomění si vlastní identity v rámci této sociální skupiny.

Děti jsou rozděleny do dvou tříd a každá třída (se svou hernou a lehárnou) se nachází v jiném podlaží budovy. Mladší děti – první třída je v přízemí, starší děti – druhá třída, se nachází v prvním patře budovy.

  • 1. TŘÍDA - 3 – 4 roky

  • 2. TŘÍDA - 5 – 6 let

5.4 Režim dne

Organizace školy se řídí pravidelným denním režimem. V naší mateřské škole je denní řád natolik flexibilní, že umožňuje organizaci činností dětí v průběhu dne přizpůsobit potřebám a aktuální situaci.

Vzdělávací nabídka pro každý den je připravena tak, aby poměr mezi řízenými a spontánními činnostmi dětí byl vyvážený. Děti mají dostatek času a prostoru pro spontánní hru, dostatek pohybu i možnost volby účasti či neúčasti na společných aktivitách.

Plánování činností vychází z potřeb a zájmů dětí, vyhovuje individuálním vzdělávacím potřebám a možnostem dětí tak, aby děti v mateřské škole měly potřebné zázemí, klid, bezpečí i soukromí, aby byly v duševní, psychické i fyzické pohodě.

Základní podmínky, které je třeba při vzdělávání dětí dodržovat, jsou vymezeny příslušnými právními normami / zákony, vyhláškami, právními předpisy /.

Nástup dětí:

Od 6.00 hod. do 8.00 hod. Pokud nejsou rodiče předem domluveni jinak, měli by včasný příchod do MŠ dodržovat /nejpozději do 7.50/, aby se nenarušoval chod školy. V 8:00 se MŠ zamyká.

Spontánní hra:

Volné herní aktivity jsou zařazeny od příchodu dítěte přibližně do 8,15 hod. a potom po odpoledním klidu do odchodu dítěte domů.

Činnosti dětí řízené učitelkou:

Učitelka pracuje dle třídního vzdělávacího programu na základě vlastní přípravy cca do 9.30 hod. Řídí se schopností dětí soustředit se, podle druhu činnosti, dle počasí, snaží se respektovat individuální potřebu aktivity a odpočinku jednotlivých dětí.

Pohybové aktivity:

Volné i řízené pohybové činnosti mají pevné místo v režimu dne dětí. Denně se provádí krátká cvičení podle programu jednotlivých tříd. Tělovýchovné aktivity probíhají dle počasí venku nebo v herně vždy dopoledne. Pokud to umožňují rozptylové a povětrnostní podmínky, snažíme se být s dětmi každodenně dostatečně dlouho venku Způsob využití pobytu venku – zejména k volným pohybovým aktivitám, k chůzi terénem a přírodou, k volným hrám na škol. zahradě, k poznávání okolí MŠ.

Stravování dětí:

O správnou a výživnou stravu se stará kvalifikovaná kuchařka. Odpovídá spolu s vedoucí za skladbu jídelníčku, za chutnou a estetickou přípravu všech jídel. Dětem je poskytována vyvážená a plnohodnotná strava. Režim dne je omezen pouze pevným časem podávání jídel. Dítě, které je přítomno v době podávání jídla v MŠ, se stravuje vždy.

Pitný režim:

Děti mají stále k dispozici dostatek tekutin. Ráno teplý nápoj, v průběhu dne různé ovocné nápoje. Mají možnost se ve třídě kdykoliv napít.

Uzavření mateřské školy:

Škola se uzavírá v 16.00 hod. Uzavření MŠ o letních a vánočních prázdninách je podle rozpisu s odloučenými pracovišti. Termín uzavření MŠ je oznámen vždy minimálně dva měsíce předem na hlavní nástěnce s uvedením náhradní mateřské školy.

Organizace dne

  • časové rozvržení je orientační, s přihlédnutím na individuální potřeby dětí a aktuální změny

  • pevně je stanovena pouze doba stolování a pobytu venku

  • stanovený základní režim může být pozměněn dle věku dětí, v případě, že to vyplývá z Švp a v případě výletů, exkurzí, divadelních a filmových představení pro děti, besídek, dětských dnů a podobných akcí

6. 00 – 8. 15

RANNÍ ČINNOSTI

  • scházení dětí

  • spontánní hry

  • individuální práce s dětmi

  • skupinová zaměstnání (průběžná)

8. 15 – 8. 45

MOTIVAČNÍ CVIČENÍ

  • komunitní kruh

  • relaxační a zdravotní cvičení

  • smyslové hry

  • jazykové chvilky

8. 45 – 9. 00

SVAČINA

  • hygiena

  • dopolední svačina

9. 00 – 9. 45

UČENÍ HROU

  • didakticky cílené činnosti

(frontální nebo skupinové)

  • prožitkové učení, modelování situací,

cvičení, tanec, zpěv, dramatizace pohádek…

9. 45 – 11. 30

POBYT VENKU

  • každodenně (kromě zhoršených rozptylových

podmínek, silného deště a mrazu pod -10˚C), aktivity zaměřené na pohyb, seznamování s přírodou a okolním světem, citový, rozumový a tělesný rozvoj

11. 30 – 12. 15

OBĚD

  • hygiena

  • oběd

  • příprava na odpočinek

12. 15 – 13. 45

ODPOČINEK

  • čtení pohádek

  • spánek a odpočinek respektující rozdílné potřeby dětí

  • relaxace na lůžku

13. 45 – 14. 00

VSTÁVÁNÍ

  • probouzení

  • oblékání

14. 00 – 14. 15

SVAČINA

  • hygiena

  • odpolední svačina

14. 15 – 16. 00

ODPOLEDNÍ ČINNOSTI

  • pokračování didaktických činností

  • spontánní hry

  • pobyt venku

6 CHARAKTERISTIKA ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU

Školní vzdělávací program je koncipován tak, že je pouhou nabídkou, ne svazujícím dokumentem. Při jeho tvorbě se vycházelo z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a jeho přílohy Konkretizovaných očekávaných výstupů. Program je vytvořen tak, aby dostatečně respektoval vývojová specifika předškolního vzdělávání, tedy fyziologické, poznávací, sociální a emotivní potřeby dětí předškolního věku. Snažíme se vytvářet prostředí, v němž se děti cítí bezpečně, radostně a spokojeně.

Dalším rozpracováním ŠVP jsou Třídní vzdělávací programy. Název třídního vzdělávacího programu:

  1. třída: „Společně světem“

  2. třída: „Svět plný her a učení“

6.1 Filozofie vzdělávacího programu

Školní vzdělávací program naší mateřské školy „Kulatý je ten náš svět, objedeme ho tam a zpět“ je v souladu s Rámcovým vzdělávacím programem předškolního vzdělávání a vychází z cílů a kompetencí, které jsou tímto programem dány.

Základní filozofií naší mateřské školy je:

  • uplatňovat liberální přístup respektující jednotlivé osobnosti dětí s cílem přirozenou formou rozvíjet kladný vztah k přírodě, úctu k životu a ochranu životního prostředí

  • vytvářet ideální sociální vazby mezi dětmi tak, aby obstály v příštím životním období

  • vhodnými činnostmi podporovat zdravý vývoj s přiměřenými pohybovými aktivitami pro obratnost dětí a jejich tělesný a duševní rozvoj

  • vychovávat děti zdravě sebevědomé s potřebou rozvíjet samo sebe, své zájmy a potřeby ve spojitosti s přírodou a podmínkami města. Maximálně využívat lokalitu, kde je mateřská škola umístěna – podporovat přirozený pohyb v přírodě s uvědoměním si důležitosti její ochrany.

  • se všemi zaměstnanci mateřské školy se snažit o zdravé prostředí s radostnou atmosférou, tolerancí a pohodou, klidem a citovým zázemím.

Základem našeho snažení je pomoci dětem při přechodu z rodiny do kolektivu, získání zdravého sebevědomí tím, že jim umožníme prožít úspěch. Naučit je být empatický ke svým kamarádům a rozvinout přirozenou zvídavost v prvním stupni celoživotního vzdělávání. Pohlížíme na dítě s ohledem na jeho individuální stupeň vývoje, nezávisle na pohlaví a jeho sociálním původu a jako takové každé dítě respektujeme. Na tomto základě rozvíjíme vědomé i podvědomé dovednosti a schopnosti každého dítěte.

6.2 Záměry, cíle a vize

Záměrem předškolního vzdělávání je rozvíjet dítě po stránce fyzické, psychické a sociální a vést je tak, aby na konci svého předškolního období bylo schopno zvládat nároky, které na něj budou v budoucnu kladeny.

Rozvíjíme a podporujeme samostatnost dítěte, rozvíjíme zdravé sebevědomí, klademe základy celoživotního vzdělávání všem dětem podle jejich možností, zájmů a potřeb, učíme je zdravému životnímu stylu, uvědomění si odpovědnosti za své chování a jednání, a to vše společnou cestou s rodiči.

Ve vzdělání upřednostňujeme prožitkové učení a smyslové vnímání jako základ veškerého přirozeného poznávání, podporu přirozeného pohybu v přírodě s uvědoměním si důležitosti její ochrany. Maximálně podporujeme rozvoj komunikativních dovedností. Chceme, aby se všechny děti cítily bezpečně, zažívaly pocity úspěchu, respektujeme jejich jedinečnost, jejich možnosti a individualitu. Stojíme o to, aby u nás děti byly šťastné a spokojené a aby v péči o ně byla společně s rodiči vytvořena cesta spolupráce, vzájemné důvěry a otevřenosti.

Cílem naší společné práce je dítě připravené na další cestu – zdravé, všestranně rozvinuté, tvořivé, relativně samostatné, zdravě sebevědomé, ctižádostivé, empatické, zvídavé, se správnou výslovností, s bohatou slovní zásobou a se snahou podílet se na spolurozhodování. Chceme dětem usnadnit počátky jejich životní a vzdělávací cesty s ohledem na jejich potřeby a zájmy a připravit je na vstup do 1.tř. ZŠ jak po stránce fyzické, psychické a sociální, tak i s přiměřeným množstvím zkušeností a poznatků, manuálních dovedností a se základy mravního jednání a zdravého životního stylu.

Vize - chceme položit společně s rodiči pevné základy, na kterých bude dítě stavět a čerpat v dalších obdobích svého života. Naší snahou bude rozvíjet u každého dítěte všechny jeho dary a předpoklady pro jeho osobnostní růst. Úsilí všech zaměstnanců bude směřovat k tomu, aby zde byly děti šťastné a spokojené, odcházely domů s hezkými zážitky a druhý den se těšily na zážitky nové. Chtěli bychom, aby děti prožívaly šťastné a aktivní dětství v pohodovém a kamarádském prostředí, plného empatie, porozumění, lásky, respektu, tolerance a zároveň vytvářet příležitosti k objevování, poznávání okolního světa a rozvíjení vlastních schopností. Navazujeme na rodinnou výchovu a snažíme se o rozvoj samostatných, zdravých a sebevědomých dětí, připravených na úspěšné zahájení školní docházky.

.

Rámcové cíle podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání

- vyjadřují základní orientaci předškolního vzdělávání a stejně tak i každodenní práci pedagoga:

  • Rozvíjení dítěte, jeho učení a poznání.

  • Osvojení hodnot, na nichž je založena naše společnost.

  • Získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí.

Dílčí cíle v oblastech:

  1. Biologické (Dítě a jeho tělo).

    Psychologické (Dítě a jeho psychika).

    Interpersonální (Dítě a ten druhý).

    Sociálně – kulturní (Dítě a společnost).

    Environmentální (Dítě a svět).

Kompetence, které jsou považovány za klíčové pro etapu předškolního vzdělávání a které jsou obsaženy ve třídních vzdělávacích programech

- jedná se o soubory předpokládaných vědomostí, dovedností, schopností postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj a uplatnění každého jedince.

  • kompetence k učení (soustředěná pozornost, zkoumání, objevování, experimentování)

  • kompetence k řešení problémů (samostatné řešení problémů)

  • kompetence komunikativní (ovládání řeči, vyjadřování, sdělování prožitků, pocitů a nálad různými prostředky – řečí, výtvarnými a hudebními prostředky, dramatizací apod.)

  • kompetence sociální a personální (samostatné rozhodování o svých činnostech, vytvoření si vlastního názoru, uvědomění si svého jednání a jeho důsledků)

  • kompetence činnostní a občanské (uvědomění si smyslu pro povinnost ve hře, v práci i učení, vážit si práce druhých, dbát na osobní zdraví atd.)

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání určuje pouze rámec a umožňuje pedagogům pracovat samostatně a tvořivě, do třídního plánu promítnout své nápady a odbornou způsobilost. Tento dokument je dokumentem veřejným, který umožňuje další rozvoj školy a zkvalitnění výchovně vzdělávací práce. Primárně je určen pedagogickým pracovníkům, ale přístup a své připomínky k němu mohou mít ostatní zaměstnanci a hlavně rodiče dětí a partneři mateřské školy.



6.3 Cesta k našim cílům – formy a metody

- vycházejí z poznatků praxe, literatury, seminářů, médií, komunikace

  • respektování individuality každého dítěte

  • prožitkové učení, experimentování

  • metoda komunitního kruhu

  • kooperativní učení hrou a činností dětí

  • spontánní sociální učení.

  • situační učení

  • pozorování, nápodoba

  • integrovaný přístup vzdělávání

  • psychomotorické hry, smyslové hry

  • prvky dramatické výchovy

  • akce školy

  • názorné a praktické metody

7 OBSAH VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU

Náš školní vzdělávací program nese název: ,,Kulatý je ten náš svět, objedeme ho tam a zpět“

Motto: ,,Děti jsou dokonalým zrcadlem nás všech“



Vzdělávací nabídka naší školy je uspořádána do čtyř integrovaných bloků, které vycházejí z ročních období, z koncepce školy, významných společenských událostí, zvyků, tradic a filozofie Školního vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Integrované bloky jsou rámcové, nastiňují cíle a záměry, stručnou charakteristiku vzdělávací nabídky a jsou dále členěny na měsíční témata a týdenní podtémata, ve kterých se prolínají všechny oblasti vzdělání. V profesní kompetenci každé učitelky je vybrat si téma a při plánování vzdělávací nabídky vybírat kompetence, cíle a očekávané výstupy dle svého uvážení. Konkrétní realizace projektu (podtématu) je zpracovávána pedagogickými pracovníky v třídním vzdělávacím programu, který je vytvořen tak, aby ho bylo možné přizpůsobovat a obohacovat o další nápady a doplňkové činnosti.

Integrované bloky jsou zpracovány v souladu s požadavky Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a s ohledem na konkrétní podmínky naší mateřské školy a mohou být doplněny dílčími projekty a programy.

Zahrnují všechny vzdělávací oblasti Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání:

  • dítě a jeho tělo – oblast biologická

  • dítě a jeho psychika – oblast psychologická

  • dítě a ten druhý – oblast interpersonální /mezilidské vztahy/

  • dítě a společnost – oblast sociálně kulturní

  • dítě a svět – oblast environmentální /vnější podmínky/





Role mateřské školy je jedinečná a nenahraditelná. K jejím výsadám patří především:

  • socializace dítěte

  • odborná péče o děti

  • možnost dalších všestranných podnětů, flexibilita a bohatý denní program

  • prevence a včasné odhalování případných vývojových nerovností

7.1 Integrovaný blok č. 1 PODZIM



Září: Školka už je tu

  • Co jsem se v létě naučil a co už umím.

  • Mám nové kamarády.

  • Jablíčka a hruštičky od naší Stáničky.

  • My jsme malí výletáři.



Říjen: Podzime, podzime, jakou barvu máš?

  • Co nám nosí podzim?

  • Pole, louka, les, honem ven vylez.

  • Já mám zvířátka rád.

  • Ten můj drak, vyletěl až do oblak.

  • Šárka dělá bu bu bu, já se tu bát nebudu.



Listopad: V listopadu listy padají a na okno kapky kapají

  • Když padá listí.

  • Alenko, ošetři mi prosím kolénko.

  • Už se chystám na zimu, Míšo, potřebuju peřinu.

  • Prší, prší, jen se leje, to se Mirka neusměje.

Charakteristika integrovaného bloku:

Stěžejní téma tohoto bloku bude adaptace dětí na prostředí mateřské školy. Děti se budou postupně seznamovat se vším, co je obklopuje při prvotním vstupu do nového pro ně neznámého prostředí. V tomto období se snažíme navodit radostnou atmosféru ve třídě, pomáháme dětem utvářet pěkné vztahy mezi sebou navzájem, posilujeme prosociální chování ve skupině. Společně podnikáme výlety do přírody s pozorováním všech znaků podzimu – opadávání listnatých stromů, barvy v přírodě, tvary listů, sklizeň všeho, co příroda přinesla. Budeme objevovat význam ovoce a zeleniny pro zdraví člověka, rozvíjet pracovní zručnost s různým přírodním materiálem. Poznáváme podzim a s ním spojené změny v přírodě, proměny počasí i přípravy lidí na zimu. Při všech aktivitách vnímáme svět kolem sebe pomocí všech pěti smyslů, poznáváme své tělo. Chráníme se před nemocí a nachlazením.



7.1.1 Září: V září je to vážně prima, čeká nás tu velká psina.

Pedagogický záměr:

Záměrem je pomoci dětem s adaptací na nové prostředí, seznámit se s novými kamarády a personálem mateřské školy, stanovit si pravidla soužití ve třídě.



Využití projektu (podtématu):

Projekt má pomoci zvládnout dětem přechod z rodinného prostředí, seznamuje je s novými kamarády a prostředím, učí je respektovat pravidla soužití ve skupině. Bude využit ke stmelení kolektivu a poznání nových dětí.



Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • spoluvytváří pravidla společného soužití mezi vrstevníky, rozumí jejich smyslu a chápe potřebu je zachovávat

  • ví, že není jedno, v jakém prostředí žije, uvědomuje si, že se svým chováním na něm podílí a že je může ovlivnit

  • se spolupodílí na společných rozhodnutích; přijímá vyjasněné a zdůvodněné povinnosti; dodržuje dohodnutá a pochopená pravidla a přizpůsobuje se jim

  • průběžně rozšiřuje svou slovní zásobu a aktivně ji používá k dokonalejší komunikaci s okolím

  • se učí s chutí, pokud se mu dostává uznání a ocenění

  • se nebojí chybovat, pokud nachází pozitivní ocenění nejen za úspěch, ale také za snahu

Dílčí vzdělávací cíle:

  • vytváření zdravých životních návyků a postojů základního zdravého životního stylu

  • poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů ve vztahu k sobě (uvědomění si vlastní identity, získání sebevědomí, sebedůvěry, osobní spokojenosti)

  • získání relativní citové samostatnosti

  • seznamování se s pravidly chování ve vztahu k druhému

  • poznávání pravidel společenského soužití a jejich spoluvytváření v rámci přirozeného sociokulturního prostředí, porozumění základním projevům neverbální komunikace obvyklým v tomto prostředí

Vzdělávací nabídka:

  • příležitosti a činnosti směřující k ochraně zdraví, osobního bezpečí a vytváření zdravých životních návyků

  • komentování zážitků a aktivit, vyřizování vzkazů a zpráv

  • přímé pozorování přírodních, kulturních i technických objektů i jevů v okolí dítěte, rozhovor o výsledku pozorování

  • hry a praktické činnosti procvičující orientaci v prostoru i v rovině

  • činnosti zajišťující spokojenost a radost. činnosti vyvolávající veselí a pohodu

  • cvičení organizačních dovedností

  • hry a činnosti, které děti vedou k ohleduplnosti k druhému, k ochotě rozdělit se s ním, půjčit hračku, střídat se, pomoci mu, ke schopnosti vyřešit vzájemný spor apod.

  • aktivity vhodné pro přirozenou adaptaci dítěte v prostředí mateřské školy

  • spoluvytváření přiměřeného množství jasných a smysluplných pravidel soužití ve třídě

  • aktivity zaměřené k získávání praktické orientace v obci (vycházky do ulic, návštěvy obchodů, návštěvy důležitých institucí, budov a dalších pro dítě významných objektů)

Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • zvládnout sebeobsluhu, uplatňovat základní kulturně hygienické a zdravotně preventivní návyky (starat se o osobní hygienu, přijímat stravu a tekutinu, umět stolovat, postarat se o sebe a své osobní věci, oblékat se, svlékat, obouvat apod.)

  • mít povědomí o významu péče o čistotu a zdraví, o významu aktivního pohybu a zdravé výživy

  • respektovat předem vyjasněná a pochopená pravidla, přijímat vyjasněné a zdůvodněné povinnosti

  • zorganizovat hru

  • správně vyslovovat, ovládat dech, tempo i intonaci řeči

  • pojmenovat většinu toho, čím je obklopeno

  • odloučit se na určitou dobu od rodičů a blízkých, být aktivní i bez jejich opory

  • uvědomovat si svou samostatnost, zaujímat vlastní názory a postoje a vyjadřovat je

  • navazovat kontakty s dospělým, kterému je svěřeno do péče, překonat stud, komunikovat s ním vhodným způsobem, respektovat ho

  • přirozeně a bez zábran komunikovat s druhým dítětem, navazovat a udržovat dětská přátelství

  • adaptovat se na život ve škole, aktivně zvládat požadavky plynoucí s prostředí školy i jeho běžných proměn (vnímat základní pravidla jednání ve skupině, podílet se na nich a řídit se jimi, podřídit se rozhodnutí skupiny, přizpůsobit se společnému programu, spolupracovat, přijímat autoritu) a spoluvytvářet v tomto společenství prostředí pohody

  • uplatňovat návyky v základních formách společenského chování ve styku s dospělými i s dětmi (zdravit známé děti i dospělé, rozloučit se, poprosit, poděkovat, vzít si slovo, až když druhý domluví, požádat o pomoc, vyslechnout sdělení, uposlechnout pokyn apod.)

  • pochopit, že každý má ve společnosti (v rodině, ve třídě, v herní skupině) svou roli, podle které je třeba se chovat

  • orientovat se bezpečně ve známém prostředí i v životě tohoto prostředí (doma, v budově mateřské školy, v blízkém okolí)

  • rozlišovat aktivity, které mohou zdraví okolního prostředí podporovat a které je mohou poškozovat, všímat si nepořádku a škod, upozornit na ně

7.1.2 Říjen: V říjnu budeme o krok dále, příroda je v barvách stále.

Pedagogický záměr:

Záměrem je rozvíjet u dětí fantazii, vnímat rozmanitost barev a tvarů v přírodě, vést je k pochopení sounáležitosti s přírodou, vytvářet základy zdravého životního stylu. Seznámí se se svátkem – Den vzniku samostatného československého státu a tradicí - Halloween.



Využití projektu (podtématu):

Děti na základě vlastního pozorování objevují změny v přírodě, vyzkouší si experimenty s přírodním výtvarným materiálem, seznámí se s druhy ovoce a zeleniny pomocí prožitkového učení. Projekt bude rozvíjet u dětí chuť experimentovat s různým materiálem a estetické vnímání hudby pomocí písniček motivovaných podzimem.



Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • se učí svoje činnosti a hry plánovat, organizovat, řídit a vyhodnocovat

  • se dokáže ve skupině prosadit, ale i podřídit, při společných činnostech se domlouvá a spolupracuje; v běžných situacích uplatňuje základní společenské návyky a pravidla společenského styku; je schopné respektovat druhé, vyjednávat, přijímat a uzavírat kompromisy

  • komunikuje v běžných situacích bez zábran a ostychu s dětmi i s dospělými; chápe, že být komunikativní, vstřícné, iniciativní a aktivní je výhodou

  • si všímá dění i problémů v bezprostředním okolí; přirozenou motivací k řešení dalších problémů je pro něj pozitivní odezva na aktivní zájem

  • klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se kolem něho děje; chce porozumět věcem, jevům a dějům, které kolem sebe vidí; poznává, že se může mnohému naučit, raduje se z toho, co samo dokázalo a zvládlo



Dílčí vzdělávací cíle:

  • rozvoj a užívání všech smyslů

  • rozvoj, zpřesňování a kultivace smyslového vnímání, přechod od konkrétně názorného myšlení k myšlení slovně logickému (pojmovému), rozvoj paměti a pozornosti, přechod od bezděčných forem těchto funkcí k úmyslným, rozvoj a kultivace představivosti a fantazie

  • osvojení si elementárních poznatků, schopností a dovedností důležitých pro navazování a rozvíjení vztahů dítěte k druhým lidem

  • vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách



Vzdělávací nabídka

  • činnosti relaxační a odpočinkové, zajišťující zdravou atmosféru a pohodu prostředí

  • samostatný slovní projev na určité téma

  • spontánní hra, volné hry a experimenty s materiálem a předměty

  • konkrétní operace s materiálem (třídění, přiřazování, uspořádání, odhad, porovnávání apod.)

  • smyslové hry, nejrůznější činnosti zaměřené na rozvoj a cvičené postřehu a vnímání, zrakové a sluchové paměti, koncentrace pozornosti apod.

  • aktivity podporující uvědomování si vztahů mezi lidmi (kamarádství, přátelství, vztahy mezi oběma pohlavími, úcta ke stáří apod.)

  • různorodé společenské hry a skupinové aktivity (námětové hry, dramatizace, konstruktivní a výtvarné projekty apod.) umožňující dětem spolupodílet se na jejich průběhu i výsledcích

  • praktické činnosti, na jejichž základě se dítě seznamuje s různými přírodními i umělými látkami a materiály ve svém okolí a jejichž prostřednictvím získává zkušenosti s jejich vlastnostmi (praktické pokusy, zkoumání, manipulace s různými materiály a surovinami)



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • ovládat koordinaci ruky a oka, zvládat jemnou motoriku (zacházet s předměty denní potřeby, s drobnými pomůckami, s nástroji, náčiním a materiálem, zacházet s grafickým a výtvarným materiálem, například s tužkami, barvami, nůžkami, papírem, modelovací hmotou, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji apod.)

  • zaměřovat se na to, co je z poznávacího hlediska důležité (odhalovat podstatné znaky, vlastnosti předmětů, nacházet společné znaky, podobu a rozdíl, charakteristické rysy předmětů či jevů a vzájemné souvislosti mezi nimi)

  • vnímat. že je zajímavé dozvídat se nové věci, využívat zkušenosti k učení

  • postupovat a učit se podle pokynů a instrukcí

  • vyjadřovat samostatně a smysluplně myšlenky, nápady, pocity, mínění a úsudky ve vhodně formulovaných větách

  • vést rozhovor (naslouchat druhým, vyčkat až druhý dokončí myšlenku, sledovat řečníka i obsah, ptát se)

  • respektovat potřeby jiného dítěte, dělit se s ním o hračky, pomůcky, pamlsky, rozdělit si úkol s jiným dítětem apod.

  • chovat se a jednat na základě vlastních pohnutek a zároveň s ohledem na druhé

  • začlenit se do třídy a zařadit se mezi své vrstevníky, respektovat jejich rozdílné vlastnosti, schopnosti a dovednosti

  • osvojovat si elementární poznatky o okolním prostředí, které jsou dítěti blízké, pro ně smysluplné a přínosné, zajímavé a jemu pochopitelné a využitelné pro další učení a životní praxi

7.1.3 Listopad: V listopadu listy padají a na okno kapky kapají.

Pedagogický záměr:

Děti budou poznávat roční období, jejich typické znaky a porovnávat podzimní počasí. Osvojí si poznatky o zdraví, pohybových činnostech a jejich kvalitě, osvojí si poznatky a dovednosti důležité k podpoře zdraví, bezpečí, osobní pohody i pohody prostředí. Dostanou příležitost pomoci – zvířátkům z lesa. Seznámí se s svátkem – Den boje za svobodu a demokracii. Experimentovat.

Využití projektu:

Děti jsou vedeny ke zdravému životnímu stylu, k zodpovědnosti za své zdraví, přiměřeně svým schopnostem se učí řešit zdravotní problém. Projekt bude využíván k ochraně zdraví dětí v průběhu celého roku. Budou vedeny k touze experimentovat, objevovat.



Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávaní zpravidla:

  • dokáže rozpoznat a využívat vlastní silné stránky, poznávat svoje slabé stránky

  • samostatně rozhoduje o svých činnostech; umí si vytvořit svůj názor a vyjádřit jej

  • dovede využít informativní a komunikativní prostředky, se kterými se běžně setkává (knížky, encyklopedie, počítač, audiovizuální technika, telefon apod.)

  • užívá při řešení myšlenkových i praktických problémů logických, matematických i empirických postupů; pochopí jednoduché algoritmy řešení různých úloh a situací a využívá je v dalších situacích

  • uplatňuje získanou zkušenost v praktických situacích a v dalším učení.



Dílčí vzdělávací cíle:

  • uvědomění si vlastního těla

  • vytváření základů pro práci s informacemi

  • získání schopnosti záměrně řídit svoje chování a ovlivňovat vlastní situaci

  • ochrana osobního soukromí a bezpečí ve vztazích s druhými dětmi i dospělými

  • rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách



Vzdělávací nabídka:

  • činnosti zaměřené k poznávání lidského těla a jeho částí

  • zdravotně zaměřené činnosti (vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová, relaxační cvičení)

  • činnosti a příležitosti seznamující děti s různými sdělovacími prostředky (noviny, časopisy, knihy, audiovizuální technika)

  • záměrné pozorování běžných objektů a předmětů, určování a pojmenovávání jejich vlastností (velikost, barva, tvar, materiál, dotek, chuť, vůně, zvuky), jejich charakteristických znaků a funkcí

  • činnosti zaměřené k poznávání různých lidských vlastností; záměrné pozorování, čím se lidé mezi sebou liší (fyzické i psychické vlastnosti, dovednosti, schopnosti, city, vlastnosti dané pohlavními rozdíly, věkem, zeměpisným místem narození, jazykem) a v čem jsou si podobní

  • činnosti vedoucí dítě k identifikaci sebe sama a k odlišení od ostatních

  • hry a situace, kde se dítě učí chránit soukromí a bezpečí své i druhých

  • četba, vyprávění a poslech pohádek a příběhů s etickým obsahem a poučením

  • hry zaměřené k poznávání a rozlišování různých společenských rolí (dítě, dospělý, rodič, učitel, žák, role dané pohlavím, profesní role, herní role) a osvojování si rolí, do nichž se dítě přirozeně dostává

  • kognitivní činnosti (kladení otázek a hledání odpovědí, diskuze nad problémem, vyprávění, poslech, objevování)

Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů (sluchově rozlišovat zvuky a tóny, zrakově rozlišovat tvary předmětů a jiné specifické znaky, rozlišovat vůně, chutě, vnímat hmatem apod.)

  • pojmenovat části těla, některé orgány (včetně pohlavních), znát jejich funkce, mít povědomí o těle a jeho vývoji (o narození, růstu těla a jeho proměnách), znát základní pojmy užívané ve spojení se zdravím pohybem a sportem

  • vědomě užívat všechny smysly, záměrně pozorovat, postřehovat, všímat si (nového, změněného, chybějícího)

  • rozhodovat o svých činnostech

  • ve známých a opakujících se situacích, kterým rozumí, ovládat svoje city a přizpůsobit jim své chování

  • porozumět běžným projevům vyjádření emocí a nálad

  • chovat se obezřetně při setkání s neznámými dětmi, staršími i dospělými jedinci, v případě potřeby požádat druhého o pomoc (pro sebe i jiné dítě)

  • porozumět běžným neverbálním projevům citových prožitků a nálad druhých

  • porozumět, že změny jsou přirozené a samozřejmé (všechno kolem se mění, vyvíjí, pohybuje a proměňuje) a že s těmito změnami je třeba v životě počítat, přizpůsobovat se běžně proměnlivým okolnostem doma i v mateřské škole

7.2 Integrovaný blok č. 2 ZIMA

Prosinec: Prosinec je plný svátků, čas pohádek, čaje, dárků

  • Mikuláš a čertíček přinese nám balíček.

  • Vánoční ozdoby od Lucinky.

  • Vánoční tradice ukážeme Janičce.

Leden: To to zebe, v lednu spadnou vločky z nebe

  • Byl u nás Ježíšek.

  • My tři Králové jdeme k Vám.

  • Chceš-li zdravá být, musí Helča navařit!

  • Jednou budu veliký.

  • Příroda v zimě.

Únor: V únoru jsou radovánky, vyndáme si brusle, sáňky

  • Pojďme spolu ven si hrát, bruslit, běhat, sáňkovat.

  • Každý má své povolání, práci, čili zaměstnání.

  • Masopust zas přišel k nám, ten rej masek dobře znám.

  • Kouzelnými vrátky, poběž s námi do pohádky.

Charakteristika integrovaného bloku:

Příroda vyměnila pestrobarevný kabát za bílou pokrývku, nastává adventní čas a dětmi tolik očekávané vánoční svátky spojené s rozsvíceným stromečkem, spoustou dárků a rodinné pohody. V tomto období se snažíme děti zapojit do společných slavností, probouzet jejich zájem o základně kulturně společenské postoje. Poznáváme kouzlo pohádek, seznamujeme děti s tradicemi vánočních svátků. Pomáháme jim uvědomovat si svou samostatnost, zaujímat vlastní názory a vyjadřovat je. Rozvíjíme kulturně estetické dovednosti výtvarné, hudební, dramatické, slovesné a literární. Učíme děti vnímat krásu přírody v zimě – stavíme sněhuláky, bobujeme, hledáme lesní zvířátka podle stop, krmíme ptáky, seznamujeme se s různými zimními sporty…to vše nám nabízí zimní příroda. Nezapomínáme na pomoc zvířátkům v zimě – vypravíme se ke krmelci a doneseme jim plody, které jsme na podzim pro ně nasbírali. Ale nejen zvířátka potřebují naši pomoc. Děti seznámíme s tím, že jsou mezi námi i kamarádi, kteří naši pomoc uvítají, někteří se bez ní ani neobejdou. Vhodnou formou podporujeme u dětí prosociální chování, empatii k postiženým dětem, k dětem z jiného prostředí, i jiných kultur.

7.2.1 Prosinec: Prosinec je plný svátků, čas pohádek, čaje.

Pedagogický záměr:

Upevňovat v dětech silnou citovou vazbu k širší rodině, všímat si změn v přírodě, na základě lidové slovesnosti vnímat Vánoce jako svátek duchovní a ne tolik materiální.



Využití projektu (podtématu):

Umožnit dětem prožít úspěch a těšit se z přípravy mikulášských a vánočních oslav, prožívat s dětmi atmosféru klidu a pohody umocněnou vánoční výzdobou. Děti si sdělují svá přání, snaží se vymyslet překvapení pro své nejbližší, učí se básničky a písničky k tématu. Projekt využívá silného emočního zabarvení vánočních svátků, děti se v myšlenkách k Vánocům vracejí v průběhu celého roku.

Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělání zpravidla:

  • odhaduje rizika svých nápadů, jde za svým záměrem, ale také dokáže měnit cesty a přizpůsobovat se daným okolnostem

  • je schopno chápat, že lidí se různí, umí být tolerantní k jejich odlišnostem a jedinečnostem

  • se domlouvá gesty i slovy, rozlišuje některé symboly, rozumí jejich významu i funkci

  • řeší problémy, na které stačí; známé a opakující se situace se snaží řešit samostatně (na základě nápodoby či opakování), náročnější s oporou a pomocí dospělého

  • se učí nejen spontánně, ale i vědomě, vyvine úsilí, soustředí se na činnost a záměrně si pamatuje; při zadané práci dokončí, co započalo; dovede postupovat podle instrukcí a pokynů, je schopno dobrat se k výsledkům



Dílčí vzdělávací cíle:

  • rozvoj komunikativních dovedností (verbálních i neverbálních) a kultivovaného projevu

  • rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání

  • rozvoj kooperativních dovedností

  • rozvoj společenského i estetického vkusu

  • seznamování s místem a prostředím, ve kterém dítě žije a vytváření pozitivního vztahu k němu

Vzdělávací nabídka

  • jednoduché pracovní a sebeobslužné činnosti v oblasti osobní hygieny, stolování, oblékání, úklidu, úpravy prostředí apod.

  • poslech čtených či vyprávěných pohádek a příběhů, sledování filmových a divadelních pohádek a příběhů

  • činnosti zaměřené na vytváření (chápání) pojmů a osvojování poznatků (vysvětlování, objasňování, odpovědi na otázky, práce s knihou, s obrazovým materiálem, s médii apod.)

  • estetické a tvůrčí aktivity (slovesné, výtvarné, dramatické, literární, hudební, pohybové a další)

  • spontánní hra

  • společná setkávání, povídání, sdílení a aktivní naslouchání druhému

  • tvůrčí činnosti slovesné, literární, dramatické, výtvarné, hudební, hudebně pohybové, dramatické apod. podněcující tvořivost a nápaditost dítěte, estetické vnímání i vyjadřování a tříbení vkusu

  • aktivity přibližující dítěti svět kultury a umění a umožňující mu poznat rozmanitost kultur (výtvarné, hudební a dramatické činnosti, sportovní aktivity, zábavy, účast dětí na kulturních akcích, návštěvy výstav, divadelních a filmových představení, využívání příležitostí seznamující dítě přirozeným způsobem s různými tradicemi a zvyky běžnými v jeho kulturním prostředí apod.)

  • práce s literárními texty, s obrazovým materiálem, využívání encyklopedií a dalších médií

  • sledování událostí v obci a účast na akcích, které jsou pro dítě zajímavé



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • zacházet s běžnými předměty denní potřeby, hračkami, pomůckami, drobnými nástroji, sportovním náčiním a nářadím, výtvarnými pomůckami a materiály, jednoduchými hudebními nástroji, běžnými pracovními pomůckami

  • být citlivé ve vztahu k živým bytostem, přírodě i k věcem

  • těšit se z hezkých a příjemných zážitků, z přírodních i kulturních krás i setkávání se s uměním

  • učit se nazpaměť krátké texty, vědomě si je zapamatovat a vybavit (reprodukovat říkanky, písničky, pohádky, zvládnou jednoduchou dramatickou úlohu apod.)

  • řešit problémy, úkoly a situace, myslet kreativně, předkládat nápady

  • sledovat a vyprávět příběh, pohádku

  • zachycovat skutečnosti ze svého okolí a vyjadřovat své představy pomocí různých výtvarných dovedností a technik (kreslit, používat barvy, modelovat, konstruovat, tvořit z papíru, tvořit a vyrábět z různých jiných materiálů, přírodnin apod.)

  • vyjadřovat se prostřednictvím hudebních a hudebně pohybových činností, zvládat základní hudební dovednosti vokální i instrumentální (zazpívat píseň, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji, sledovat a rozlišovat rytmus)

  • všímat si změn a dění v nejbližším okolí



7.2.2 Leden: To to zebe, v lednu spadnou vločky z nebe.

Pedagogický záměr:

Prožívat s dětmi radost ze zimy, seznamovat se se zimními veselicemi, pečovat o své zdraví a stravu.

Využití projektu(podtématu):

Děti si prohloubí poznatky o ochraně zdraví, přírody, věnují se činnostem předcházejícím čtení a psaní, třídí, přiřazují na základě jednoho až dvou kritérií a pomocí motivace pohádkami. Osvojují si vědomosti o tradicích a zvyklostech.

Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • se zajímá o druhé i o to, co se kolem děje, je otevřené aktuálnímu dění

  • chápe, že zájem o to, co se kolem děje, činorodost, pracovitost a podnikavost jsou přínosem a že naopak lhostejnost, nevšímavost, pohodlnost a nízká aktivita mají svoje nepříznivé důsledky

  • si uvědomuje, že za sebe i své jednání odpovídá a nese důsledky

  • ovládá dovednosti předcházející čtení a psaní

  • se nebojí chybovat, pokud nachází pozitivní ocenění nejen za úspěch, ale také za snahu

  • odhaduje své síly, učí se hodnotit svoje osobní pokroky i oceňovat výkony druhých



Dílčí vzdělávací cíle:

  • rozvoj psychické a fyzické zdatnosti

  • rozvoj schopnosti sebeovládání

  • vytváření pozitivního vztahu k intelektuálním činnostem a k učení, podpora a rozvoj zájmu o učení

  • osvojení si poznatků a dovedností potřebných k vykonávání jednoduchých činností v péči o okolí při spoluvytváření zdravého a bezpečného prostředí a k ochraně dítěte před jeho nebezpečnými vlivy



Vzdělávací nabídka:

  • smyslové a psychomotorické hry

  • vyprávění toho, co dítě slyšelo nebo co zhlédlo

  • artikulační, řečové, sluchové a rytmické hry, hry se slovy, slovní hádanky, vokální činnosti

  • příležitosti a hry pro rozvoj vůle, vytrvalosti a sebeovládání

  • cvičení v projevování citů (zvláště kladných), v sebekontrole a v sebeovládání (zvláště záporných emocí, např. hněvu, zlosti, úzkosti)

  • společenské hry, společné aktivity nejrůznějšího zaměření

  • kooperativní činnosti ve dvojicích, ve skupinkách

  • setkávání se s literárním, dramatickým, výtvarným a hudebním uměním mimo mateřskou školu, návštěvy kulturních a uměleckých míst a akcí zajímavých pro předškolní dítě

  • přirozené i zprostředkované poznávání přírodního okolí, sledování rozmanitostí a změn v přírodě (živá i neživá příroda, přírodní jevy a děje, rostliny, živočichové, krajina a její ráz, podnebí, počasí, ovzduší, roční období)



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • zvládat základní pohybové dovednosti a prostorovou orientaci, běžné způsoby pohybu v různém prostředí (zvládat překážky, házet a chytat míč, užívat různé náčiní, pohybovat se ve skupině dětí, pohybovat se na sněhu, ledu, ve vodě, v písku)

  • uvědomovat si příjemné a nepříjemné citové prožitky (lásku, soucítění, radost, spokojenost i strach, smutek, odmítání), rozlišovat citové projevy v důvěrném (rodinném) a cizím prostředí

  • prožívat a dětským způsobem projevovat, co cítí (soucit, radost, náklonnost), snažit se ovládat své afektivní chování (odložit splnění svých osobních přání, zklidnit se, tlumit vztek, zlost, agresivitu apod.)

  • uvědomovat si své možnosti i limity (své silné i slabé stránky)

  • přijímat pozitivní ocenění i svůj případný neúspěch a vyrovnat se s ním, učit se hodnotit svoje osobní pokroky

  • dodržovat dohodnutá a pochopená pravidla vzájemného soužití a chování doma, v mateřské škole, na veřejnosti, dodržovat herní pravidla

  • uvědomovat si, že ne všichni lidé respektují pravidla chování, že se mohou chovat neočekávaně, proti pravidlům, a tím ohrožovat pohodu i bezpečí druhých; odmítat společensky nežádoucí chování (např. lež, nespravedlnost, ubližování, lhostejnost či agresivitu), chránit se před ním a v rámci svých možností se bránit jeho důsledkům (vyhýbat se komunikaci s lidmi, kteří se takto chovají)

  • dodržovat pravidla her a jiných činností, jednat spravedlivě, hrát férově

  • pomáhat pečovat o okolní životní prostředí (dbát o pořádek a čistotu, nakládat vhodným způsobem s odpady, starat se o rostliny, spoluvytvářet pohodu prostředí, chránit přírodu v okolí, živé tvory apod).

7.2.3 Únor: V únoru jsou radovánky, vyndáme si brusle, sáňky.

Pedagogický záměr:

Prohlubovat v dětech lidové tradice a obyčeje vztahující se ke končící zimě, prohloubení sounáležitosti s přírodou. Vhodnou a přiměřenou formou seznámit děti s integrací dětí se speciálními vzdělávacími potřebami (zdravotní znevýhodnění, zdravotní postižení, sociální znevýhodnění) a se svými tělesnými možnostmi. Seznamovat děti s technickým světem.

Využití projektu (podtématu):

Děti se budou podílet na výrobě masek a výzdobě mateřské školy k masopustu, budou spolupracovat při přípravě oslav, rozvíjet komunikační dovednosti. Pomocí sociálních her a modelových situací se děti budou učit ohleduplnosti k druhému, k ochotě pomoci, k respektování potřeb jiných dětí, vnímání toho, co si druhý přeje či co potřebuje. Důraz je kladen na uvědomování si vlastního nebezpečí a zranitelnosti, nebát se odmítnout a poznávat společensky nežádoucí chování.

Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • chápe, že se může o tom, co udělá, rozhodovat svobodně, ale že za svá rozhodnutí také odpovídá

  • si uvědomuje svá práva i práva druhých, učí se je hájit a respektovat; chápe, že všichni lidé mají stejnou hodnotu

  • projevuje dětským způsobem citlivost a ohleduplnost k druhým, pomoc slabším, rozpozná nevhodné chování; vnímá nespravedlnost, ubližování, agresivitu i lhostejnost

  • ví, že lidé se dorozumívají i jinými jazyky a že je možno se jim učit; má vytvořeny elementární předpoklady k učení se cizímu jazyku

  • se učí s chutí, pokud se mu dostává uznání a ocenění

  • si všímá dění i problémů v bezprostředním okolí; přirozenou motivací k řešení dalších problémů je pro něj pozitivní odezva na aktivní zájem

Dílčí vzdělávací cíle:

  • osvojení si poznatků a dovedností důležitých k podpoře zdraví, bezpečí, osobní pohody i pohody prostředí

  • osvojení si elementárních poznatků o znakových systémech a jejich funkci (abeceda, čísla)

  • vytváření prosociálních postojů (rozvoj sociální citlivosti, tolerance, respektu, přizpůsobivosti apod.

  • vytváření povědomí o existenci ostatních kultur a národností a jejich poznávání

Vzdělávací nabídka:

  • příležitosti a činnosti směřující k prevenci úrazů (hrozících při hrách, pohybových činnostech a dopravních situacích, při setkávání s cizími lidmi)

  • prohlížení a „čtení“ knížek

  • činnosti zaměřené na poznávání jednoduchých obrazně znakových systémů (písmena, číslice, piktogramy, značky, symboly, obrazce)

  • sledování pohádek a příběhů obohacujících citový život dítěte

  • dramatické činnosti (předvádění a napodobování různých typů chování člověka v různých situacích), mimické vyjadřování nálad (úsměv, pláč, hněv, zloba, údiv, vážnost apod.)

  • sociální a interaktivní hry, hraní rolí, dramatické činnosti, hudební a hudebně pohybové hry, výtvarné hry a etudy

  • aktivity přibližující dítěti pravidla vzájemného styku (zdvořilost, tolerance, spolupráce) a mravní hodnoty (dobro, zlo, spravedlnost, pravda, upřímnost, otevřenost apod.) v jednání lidí

  • poučení o možných nebezpečných situacích a dítěti dostupných způsobech, jak se chránit (dopravní situace, manipulace s některými předměty a přístroji, kontakt se zvířaty, léky, jedovaté rostliny, běžné chemické látky, technické přístroje, objekty a jevy, požár, povodeň a jiné nebezpečné situace a další nepříznivé přírodní a povětrnostní jevy), využívání praktických ukázek varujících dítě před nebezpečím



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • mít povědomí o některých způsobech ochrany osobního zdraví a bezpečí a o tom, kde v případě potřeby hledat pomoc (kam se obrátit, koho přivolat, jakým způsobem apod.)

  • projevovat zájem o knížky, soustředěně poslouchat četbu, hudbu, sledovat divadlo, film, užívat telefon

  • poznat některá písmena a číslice, popř. slova

  • poznat napsané své jméno

  • vyjadřovat souhlas i nesouhlas, říci „ne“ v situacích, které to vyžadují (v ohrožujících, nebezpečných či neznámých situacích), odmítnout se podílet na nedovolených či zakázaných činnostech apod.

  • vnímat, co si druhý přeje či potřebuje, vycházet mu vstříc (chovat se citlivě a ohleduplně) k slabšímu či postiženému dítěti, mít ohled na druhého a soucítit s ním, nabídnout mu pomoc apod.)

  • bránit se projevům násilí jiného dítěte, ubližování, ponižování apod.

  • chovat se zdvořile, přistupovat k druhým lidem, k dospělým i dětem, bez předsudků, s úctou k jejich osobě, vážit si jejich práce a úsilí

  • utvořit si základní dětskou představu o pravidlech chování a společenských normách, co je v souladu s nimi a co proti nim a ve vývojově odpovídajících situacích se podle této představy chovat (doma, v mateřské škole i na veřejnosti)

  • uvědomovat si nebezpečí, se kterým se může ve svém okolí setkat, a mít povědomí o tom, jak se prakticky chránit (vědět, jak se nebezpečí vyhnout, kam se v případě potřeby obrátit o pomoc)

7.3 Integrovaný blok č. 3 JARO

Březen: V březnu se svět rozkoukává, příroda mu sílu dává (měsíc knihy)

  • Sluníčko nám vykukuje, příchod jara oznamuje.

  • Malá včelka loukou letí, na podběl si sedne s chutí.

  • Krávy mají telátka, ovce zase jehňátka.

  • Knihy nám vždy pravdu praví, voda to je skryté zdraví.



Duben: V dubnu se travička pěkně zelená, dívej se pořádně přes svá ramena

- (měsíc bezpečnosti)

  • Na obloze měsíc svítí, kolem hvězd je jako kvítí.

  • Než na přechod vkročím, doleva se otočím.

  • V kuchyni mazanec zavoní, koledník u dveří zazvoní.

  • Krajina je kolem nás, kochej se tou spoustou krás.

  • Čarodějky v černém hávu, letí dneska na oslavu.

Květen: Příroda je v plné síle i v květnu máme hezké chvíle

  • Maminka je moje kráska, maminka je klid a láska.

  • Hejahou, vždycky v nouzi přijedou.

  • Klíče jsou z kovu, židle dřevěná, šaty jsou z látky,sklenička skleněná.

  • Naši broučci.



Charakteristika integrovaného bloku:

Jarní slunce budí přírodu ze zimního spánku, začínají se zelenat pole i louky. Do přírody se vracejí barvy a zvuky, vše se probouzí k novému životu. V tomto období se snažíme v dětech upevňovat sounáležitost s živou a neživou přírodou, seznamovat se světem rostlin a zvířat. Pomáháme dětem objevovat rozmanitost světa přírody a znaky probouzející se přírody. Rozvíjet všechny smysly. Posilovat radost z objevovaného, probouzet zájem a zvídavost dítěte, rozvíjet jeho mluvní projev. Seznamujeme děti s nebezpečím při setkání s cizími zvířaty. Poznáváme zvyky a tradice, strukturu rodiny, vztahy v rodině. Řada činností bude přenášena ven, zahrada nabídne činnosti spojené s pohybem a experimentováním. Poslech zvuků v přírodě, hry na badatele a ochranáře, vnímání změn počasí přinese celkový enviromentální rozvoj dítěte.

7.3.1 Březen: V březnu se svět rozkoukává, příroda mu sílu dává.

Pedagogický záměr:

Naučit děti sledovat a aktivně se zúčastnit změn v přírodě, chránit přírodu, pochopit neustálé změny přírody a okolního prostředí.



Využití projektu (podtématu):

Děti mají možnost nejen sledovat, ale také prožívat změny v přírodě (pokusy s rostlinami, práce na zahrádce, pozorování hmyzu), využívat přírodních materiálů k výtvarné a konstruktivní činnosti, sledovat a ztvárnit boj mezi zimou a jarem, rozvíjet chuť se zapojit do zpěvu. Projekt využívá dětské zvídavosti a touhy po experimentu. V rámci projektu lze zasadit rostliny a sledovat jejich další růst. Projekt rozvíjí povědomí o planetě Zemi v širších souvislostech, učí děti o vesmíru, probouzí radost z objevování.



Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • má základní dětskou představu o tom, co je v souladu se základními lidskými hodnotami a normami i co je s nimi v rozporu, a snaží se podle toho chovat

  • je schopno chápat, že lidé se různí, a umí být tolerantní k jejich odlišnostem a jedinečnostem

  • se dokáže vyjadřovat a sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky (řečovými, výtvarnými, hudebními, dramatickými apod.)

  • rozlišuje řešení, která jsou funkční (vedou k cíli), a řešení, která funkční nejsou; dokáže mezi nimi volit

  • klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se kolem něho děje; chce porozumět věcem, jevům a dějům, které kolem sebe vidí; poznává, že se může mnohému naučit, raduje se z toho, co samo dokázalo a zvládlo

Dílčí vzdělávací cíle:

  • osvojení si některých poznatků a dovedností, které předcházejí čtení i psaní, rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka i další formy sdělení verbální i neverbální (výtvarné, hudební, pohybové, dramatické)

  • rozvoj poznatků, schopností a dovedností umožňující pocity, získané dojmy a prožitky vyjádřit

  • rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních

  • vytvoření základů aktivních postojů ke světu, k životu, pozitivních vztahů ke kultuře a umění, rozvoj dovedností umožňujících tyto vztahy a postoje vyjadřovat a projevovat

  • vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, se živou a neživou přírodou, lidmi, společností, s planetou Zemí

Vzdělávací nabídka:

  • hudební a pohybové hry a činnosti

  • grafické napodobování symbolů, tvarů, čísel, písmen

  • činnosti zasvěcující dítě do časových pojmů a vztahů souvisejících s denním řádem, běžnými proměnami a vývojem a přibližující dítěti přirozené časové i logické posloupnosti dějů, příběhů, událostí apod.

  • činnosti zaměřené na seznamování se s elementárními číselnými a matematickými pojmy a jejich symbolikou číselná řada, číslice, základní geometrické tvary, množství apod.) a jejich smysluplnou praktickou aplikaci

  • činnosti zaměřené na porozumění pravidlům vzájemného soužití a chování, spolupodílení se na jejich tvorbě

  • receptivní slovesné, literární, výtvarné či dramatické činnosti (poslech pohádek, příběhů, veršů, hudebních skladeb a písní, sledování dramatizací, divadelních scének)

  • využívání přirozených podnětů, situací a praktických ukázek v životě a okolí dítěte k seznamování dítěte s elementárními dítěti srozumitelnými reáliemi o naší republice

  • přirozené pozorování blízkého prostředí a života v něm, okolní přírody, kulturních i technických objektů, vycházky do okolí, výlety



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • zvládat jednoduchou obsluhu a pracovní úkony (postarat se o hračky, pomůcky, uklidit po sobě, udržovat pořádek, zvládat jednoduché úklidové práce, práce na zahradě apod.)

  • sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky a hlásky ve slovech

  • utvořit jednoduchý rým

  • poznat a vymyslet jednoduchá synonyma, homonyma a antonyma

  • chápat prostorové pojmy (vpravo, vlevo, dole, nahoře, uprostřed, za pod, nad, u, vedle, mezi, apod.), elementární časové pojmy (teď, dnes, včera, zítra, ráno, večer, jaro, léto, podzim, zima, rok), orientovat se v prostoru i v rovině, částečně se orientovat v čase

  • chápat základní číselné a matematické pojmy, elementární matematické souvislosti a podle potřeby je prakticky využívat (porovnávat, uspořádat a třídit soubory předmětů podle určitého pravidla, orientovat se v elementárním počtu cca do šesti, chápat číselnou řadu v rozsahu první desítky, poznat více, méně, stejně, první, poslední apod.)

  • zacházet šetrně s vlastními i cizími pomůckami, hračkami, věcmi denní potřeby, s knížkami, s penězi apod.

  • vnímat, že svět má svůj řád, že je rozmanitý a pozoruhodný, nekonečně pestrý a různorodý – jak svět přírody, tak i svět lidí (mít elementární povědomí o existenci různých národů a kultur, různých zemích, o planetě Zemi, vesmíru apod.)

7.3.2 Duben: V dubnu je travička pěkně zelená, dívej se pořádně přes svá ramena.

Pedagogický záměr:

Přibližovat dětem zvyky a tradice svátků jara, zorientovat se v základních pravidlech silničního provozu, dbát na to, aby si děti uvědomily důležitost vody. Osvojovaly si, jak správně se o přírodu starat.

Využití projektu (podtématu):

Projekt umožňuje dětem společné tvoření a přípravy na Velikonoce, dále utřídit poznatky o různých dopravních prostředcích a ekosystémech, umožňuje uvědomit si důležitost vody v našem životě a životě na celé planetě. Využívá motivaci pohádkových postav k rozvoji hudebnosti a pohybu.

Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • ví, že není jedno, v jakém prostředí žije, uvědomuje si, že se svým chováním na něm podílí a že je může ovlivnit

  • chápe, že nespravedlnost, ubližování, ponižování, lhostejnost, agresivita a násilí se nevyplácí a že vzniklé konflikty je lépe řešit dohodou; dokáže se bránit projevům násilí jiného dítěte, ponižování a ubližování

  • ovládá řeč, hovoří ve vhodně formulovaných větách, samostatně vyjadřuje své myšlenky, sdělení, otázky i odpovědi, rozumí slyšenému, slovně reaguje a vede smysluplný dialog

  • chápe, že vyhýbat se řešení problémů nevede k cíli, ale že jejich včasné a uvážlivé řešení je naopak výhodou; uvědomuje si, že svou aktivitou a iniciativou může situaci ovlivnit

  • se učí nejen spontánně, ale i vědomě, vyvine úsilí, soustředí se na činnost a záměrně si zapamatuje; při zadané práci dokončí, co započalo; dovede postupovat podle instrukcí a pokynů, je schopno dobrat se k výsledkům

Dílčí vzdělávací cíle:

  • rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky (koordinace a rozsahu pohybu, dýchání, koordinace ruky a oka apod.), ovládání pohybového aparátu a tělesných funkcí

  • posilování přirozených poznávacích citů (zvídavosti, zájmu, radosti z objevování apod.)

  • rozvoj základních kulturně společenských postojů, návyků a dovedností dítěte rozvoj schopnosti projevovat se autenticky, chovat se autonomně, prosociálně a aktivně se přizpůsobovat společenskému prostředí a zvládat jeho změny

  • pochopení, že změny způsobené lidskou činností mohou prostředí chránit a zlepšovat, ale také poškozovat a ničit

Vzdělávací nabídka:

  • konstruktivní a grafické činnosti

  • hry a činnosti zaměřené k poznávání a rozlišování zvuků, užívání gest

  • hry a činnosti zaměřené ke cvičení různých forem paměti (mechanické a logické, obrazné a pojmové)

  • činnosti přiměřené sílám a schopnostem dítěte a úkoly s viditelným cílem a výsledkem, v nichž může být dítě úspěšné

  • běžné verbální i neverbální komunikační aktivity dítěte s druhým dítětem i s dospělým

  • přípravy a realizace společných zábav a slavností (oslavy výročí, slavnosti v rámci zvyků a tradic, sportovní akce, kulturní programy apod.)

  • ekologicky motivované herní aktivity (ekohry)

  • smysluplné činnosti přispívající k péči o životní prostředí a okolní krajinu, pracovní činnosti, pěstitelské a chovatelské činnosti, činnosti zaměřené k péči o školní prostředí, školní zahradu a blízké okolí

  • pozorování životních podmínek a stavu životního prostředí, poznávání ekosystémů (les, louka, rybník apod,)



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • koordinovat lokomoci a další polohy a pohyby těla, sladit pohyb s rytmem a hudbou

  • zachovávat správné držení těla

  • formulovat otázky, odpovídat, hodnotit slovní výkony, slovně reagovat

  • učit se nová slova a aktivně je používat (ptát se na slova, kterým nerozumí)

  • prožívat radost ze zvládnutého a poznaného

  • vyvíjet volní úsilí, soustředit se na činnost a její dokončení

  • popsat situaci (skutečnou, podle obrázku)

  • chápat slovní vtip a humor

  • přemýšlet, vést jednoduché úvahy a také vyjádřit to, o čem přemýšlí a uvažuje

  • uplatňovat své individuální potřeby, přání a práva s ohledem na druhého (obhajovat svůj postoj nebo názor, respektovat jiný postoj či názor), přijímat a uzavírat kompromisy, řešit konflikt dohodou

  • spolupracovat s ostatními

  • mít povědomí o významu životního prostředí (přírody i společnosti) pro člověka, uvědomovat si, že způsobem, jakým se dítě i ostatní v jeho okolí chovají, ovlivňují vlastní zdraví i životní prostředí

7.3.3 Květen: Příroda je v plné síle i v květnu máme hezké chvíle

Pedagogický záměr:

Osvojit si poznatky o rodině, pochopit svou roli v rodině, posilovat citovou vazbu na širší rodinu, respektovat různé rodinné modely. Rozšiřovat si a upevňovat poznatky o ochraně naší planety



Využití projektu (podtématu):

Děti se seznamují s různými rolemi v rodině, rozvíjejí si jazykové schopnosti pomocí básniček a písniček připravovaných na svátek matek, seznamují se s různými rodinnými modely. Projekt pomáhá rozvíjet úctu k práci a přírodě.

Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • má smysl pro povinnost ve hře, práci i učení; k úkolům a povinnostem přistupuje odpovědně; váží si práce i úsilí druhých

  • napodobuje modely prosociálního chování a mezilidských vztahů, které nachází ve svém okolí

  • zpřesňuje si početní představy, užívá číselných a matematických pojmů. vnímá elementární matematické souvislosti

  • soustředěně pozoruje, zkoumá, objevuje, všímá si souvislostí, experimentuje a užívá při tom jednoduchých pojmů, znaků a symbolů

  • komunikuje v běžných situacích bez zábran a ostychu s dětmi i dospělými; chápe, že být komunikativní, vstřícné, iniciativní a aktivní je výhodou



Dílčí vzdělávací cíle:

  • osvojení si věku přiměřených praktických dovedností

  • rozvoj schopnosti citové vztahy vytvářet, rozvíjet je city plně prožívat

  • rozvoj tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů, tvořivého sebevyjádření)

  • posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním lidem (v rodině, v mateřské škole, v herní skupině apod.)

  • vytváření elementárního povědomí o širším přírodním, kulturním i technickém prostředí, o jejich rozmanitosti, vývoji a neustálých proměnách

Vzdělávací nabídka:

  • manipulační činnosti a jednoduché úkony s předměty, pomůckami, nástroji, náčiním, materiálem; činnosti seznamující děti s věcmi, které je obklopují, a jejich praktickým používáním

  • námětové hry a činnosti

  • přednes, recitace, dramatizace, zpěv

  • hry na téma rodiny, přátelství apod.

  • motivovaná manipulace s předměty, zkoumání jejich vlastností

  • činnosti nejrůznějšího zaměření vyžadující (umožňující) samostatné vystupování, vyjadřování, obhajování vlastních názorů, rozhodování a sebehodnocení

  • hry, přirozené i modelové situace, při nichž se dítě učí přijímat a respektovat druhého

  • činnosti zaměřené na poznávání sociálního prostředí, v němž dítě žije – rodina (funkce rodiny, členové rodiny a vztahy mezi nimi, život v rodině, rodina ve světe zvířat). mateřská škola (prostředí, vztahy mezi dětmi i dospělými, kamarádi)

  • hry a praktické činnosti uvádějící dítě do světa lidí, jejich občanského života a práce (využívání praktických ukázek z okolí dítěte, tematické hry seznamující dítě s různými druhy povolání, zaměstnání a řemesel, s různými pracovními činnostmi a pracovními předměty, praktická manipulace s některými pomůckami a nástroji, provádění jednoduchých pracovních úkolů a činností apod.)

  • praktické užívání technických přístrojů, hraček a dalších předmětů a pomůcek, se kterými se dítě běžně setkává



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • vědomě napodobovat jednoduchý pohyb podle vzoru a přizpůsobit jej podle pokynu

  • ovládat dechové svalstvo, sladit pohyb se zpěvem

  • záměrně se soustředit na činnost a udržet pozornost

  • poznat a pojmenovat většinu toho, čím je dítě obklopeno

  • zachycovat a vyjadřovat své prožitky (slovně, výtvarně, pomocí hudby, hudebně pohybovou či dramatickou improvizací apod.)

  • domluvit se slovy i gesty, improvizovat

  • porozumět slyšenému (zachytit hlavní myšlenku příběhu, sledovat děj a zopakovat jej ve správných větách)

  • vyjednávat s dětmi i dospělými ve svém okolí, domluvit se na společném řešení (v jednoduchých situacích samostatně, jinak s pomocí)

  • mít povědomí o širším společenském, věcném, přírodním, kulturním i technickém prostředí i jeho dění v rozsahu praktických zkušeností a dostupných praktických ukázek v okolí dítěte

7.4 Integrovaný blok č. 4 LÉTO

Červen: V červnu děti svátek slaví a z písku velké hrady staví

  • To to letí, to to letí, máme tady svátek dětí.

  • V ZOO bydlí klokani, lvi, tygři a lachtani.

  • Navštívíme v malé chvíli, všechny zemské světadíly.

  • Povídaly hodiny – „Brzy budou prázdniny!“

Červenec, srpen: Máme tady prázdniny!

Charakteristika integrovaného bloku:

Léto – doba prázdnin, lenošení, ale i aktivního odpočinku. Děti odjíždějí do táborů, s rodiči na dovolenou. Je čas výletů, poznávání, sportování a plavání. Slavíme s dětmi jejich svátek. V tomto období pomáháme dětem vytvářet si základní představu o velikosti naší planety, rozmanitosti zvířecího světa, dopravních prostředcích a bezpečném pohybu v silničním provozu. Seznamujeme děti s technickým pokrokem, rozvíjíme pocit sounáležitosti s přírodou. Pomáháme dětem vytvářet základní kulturní a společenské návyky, rozvíjet všechny smysly, samostatně se výtvarně vyjadřovat.

7.4.1 Červen: V červnu děti svátek slaví, z písku velké hrady staví.

Pedagogický záměr:

Probouzet v dětech touhu a odvahu poznávat nové a nepoznané, učit se vyjádřit svůj názor a úsudek. Při zkoumání nového a nepoznaného se umět chovat odpovědně, dbát na zdraví a bezpečí své i druhých.

Využití projektu (podtématu):

Děti se učí společně se radovat, ve větší skupině zažívat radost a dělit se o ni. Poznávají rozdíly mezi lidmi, mezi různým prostředím, mezi změnou životního stylu o dovolené. Projekt připomíná dětem různorodost světa a jeho nástrahy. V průběhu prázdnin mají děti šanci se seznámit s různými prostředími.

Klíčové kompetence:

Dítě ukončující předškolní vzdělávání zpravidla:

  • dbá na osobní zdraví a bezpečí svoje i druhých, chová se odpovědně s ohledem na své zdraví a bezpečné okolní prostředí (přírodní i společenské)

  • se chová při setkání s neznámými lidmi či v neznámých situacích obezřetně; nevhodné chování i komunikaci, která je mu nepříjemná, umí odmítnout

  • řeší problémy ny základě bezprostřední zkušenosti; postupuje cestou pokusu a omylu, zkouší, experimentuje; spontánně vymýšlí nová řešení problémů a situací; hledá různé možnosti a varianty (má vlastní, originální nápady); využívá při tom dosavadní zkušenosti, fantazii a představivost

  • má elementární poznatky o světě lidí, kultury, přírody i techniky, který dítě obklopuje, o jeho rozmanitostech a proměnách; orientuje se v řádu a dění v prostředí, ve kterém žije

  • se domlouvá gesty i slovy, rozlišuje některé symboly, rozumí jejich významu i funkci

Dílčí vzdělávací cíle:

  • osvojení si poznatků o těle a jeho zdraví, o pohybových činnostech a jejich kvalitě

  • rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností receptivních (vnímání, naslouchání, porozumění) i produktivních (výslovnosti, vytváření pojmů, mluvního projevu, vyjadřování)

  • rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí (spolupracovat, spolupodílet se), přináležet tomuto společenství (ke třídě, k rodině, k ostatním dětem) a vnímat a přijímat základní hodnoty v tomto společenství uznávané

  • seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si základních poznatků o prostředí, v němž dítě žije

  • rozvoj schopnosti přizpůsobovat se podmínkám vnějšího prostředí i jeho změnám



Vzdělávací nabídka:

  • lokomoční pohybové činnosti (chůze, běh, skoky a poskoky, lezení), nelokomoční pohybové činnosti (změny poloh a pohybů těla na místě) a jiné činnosti (základní gymnastika, turistika, sezonní činnosti, míčové hry apod.)

  • společné diskuze, rozhovory, individuální a skupinová konverzace (vyprávění zážitků, příběhů, vyprávění podle skutečnosti i podle obrazového materiálu, podle vlastní fantazie, sdělování slyšeného druhým apod.)

  • výlety do okolí (do přírody, návštěvy dětských kulturních akcí apod,)

  • řešení myšlenkových i praktických problémů, hledání různých možností a variant

  • hry nejrůznějšího zaměření podporující tvořivost, představivost a fantazii (kognitivní, imaginativní, výtvarné, konstruktivní, hudební, taneční či dramatické aktivity)

  • aktivity podporující sbližování dětí

  • běžné každodenní setkávání s pozitivními vzory vztahů a chování

  • hry a aktivity na téma dopravy, cvičení bezpečného chování v dopravních situacích, kterých se dítě běžně účastní, praktický nácvik bezpečného chování v některých situacích, které mohou nastat



Očekávané výstupy:

Na konci předškolního období dítě zpravidla dokáže:

  • rozlišovat, co prospívá zdraví a co mu škodí; chovat se tak, aby v situacích pro dítě běžných a jemu známých neohrožovalo zdraví, bezpečí a pohodu svou ani ostatních

  • rozlišovat některé obrazné symboly (piktogramy, orientační a dopravní značky, označení nebezpečí apod.) a porozumět jejich významu i jejich funkci

  • sledovat očima zleva doprava

  • nalézat nová řešení nebo alternativní k běžným

  • vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech (konstruktivních, výtvarných, hudebních, pohybových či dramatických) i ve slovních výpovědích k nim¨

  • odmítnout komunikaci, která mu je nepříjemná

  • uvědomovat si svá práva ve vztahu k druhému, přiznávat stejná práva druhým a respektovat je

  • chápat, že všichni lidé (děti) mají stejnou hodnotu, přestože je každý jiný (jinak vypadá, jinak se chová, něco jiného umí či neumí apod.), že osobní. resp. osobnostní odlišnosti jsou přirozené

  • vnímat umělecké a kulturní podněty, pozorně poslouchat, sledovat se zájmem literární, dramatické či hudební představení a hodnotit svoje zážitky (říci, co bylo zajímavé, co je zaujalo)

  • zvládat běžné činnosti a požadavky kladené na dítě i jednoduché praktické situace, které se doma a v mateřské škole opakují, chovat se přiměřeně a bezpečně doma i na veřejnosti (na ulici, na hřišti, v obchodě, u lékaře apod.)



7.4.2 Červenec, srpen: Prázdniny jsou tady!

Během prázdninového provozu děti upevňují výstupy získané během celého roku.

Většina činností je přesunuta do přírody. Na školní zahradě děti rozvíjejí pohybové dovednosti, otužují se. V nedalekém lese zkoumají přírodní jevy, poznávají vlastnosti živočichů a rostlin, poznávají své město. Všemi činnostmi se prolíná prohlubování dílčích vzdělávacích cílů ze všech oblastí.



8 VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI

Dítětem se speciálními vzdělávacími potřebami je dítě, které k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebuje poskytnutí podpůrných opatření.

Podpůrná opatření se podle organizační, pedagogické a finanční náročnosti člení do pěti stupňů. Podpůrná opatření prvního stupně uplatňuje škola nebo školské zařízení i bez doporučení školského poradenského zařízení na základě plánu pedagogické podpory. Podpůrná opatření druhého až pátého stupně lze uplatnit pouze s doporučením školského poradenského zařízení

Rámcové cíle a záměry předškolního vzdělávání jsou pro vzdělávání všech dětí společné. Při vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami je třeba jejich naplňování přizpůsobovat tak, aby maximálně vyhovovalo dětem, jejich potřebám i možnostem. Snahou pedagogů je – stejně jako ve vzdělávání dětí, které speciální vzdělávací potřeby nemají – vytvoření optimálních podmínek k rozvoji osobnosti každého dítěte, k učení i ke komunikaci s ostatními a pomoci mu, aby dosáhlo co největší samostatnosti.

Při plánování a realizaci vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními je třeba mít na zřeteli fakt, že se děti ve svých individuálních vzdělávacích potřebách a možnostech liší. Účelem podpory vzdělávání těchto dětí je plné zapojení a maximální využití vzdělávacího potenciálu každého dítěte s ohledem na jeho individuální možnosti a schopnosti.

Pro úspěšné vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními je zapotřebí uplatňování principu diferenciace a individualizace vzdělávacího procesu při plánování a organizaci činností, včetně určování obsahu, forem i metod vzdělávání.

Velice důležitá je spolupráce se zákonnými zástupci a školskými poradenskými zařízeními, která je na naší mateřské škole na velmi dobré úrovni. Snahou učitelek v naší MŠ je vytvoření optimálních podmínek k rozvoji osobnosti každého dítěte – k učení, ke komunikaci s ostatními a pomoci mu, aby dosáhlo co největší samostatnosti.

ŠVP je podkladem pro zpracování PLPP (PLán Pedagogické Podpory):

  • pro děti s přiznanými podpůrnými opatřeními 1. stupně

  • od 2.stupně podkladem pro tvorbu individuálního vzdělávacího plánu/IVP/.

Pravidla a průběh tvorby, realizace a vyhodnocování PLPP

  • pečlivě sledovat rozvoj dětí a jejich schopnosti

  • všímat si dětí zdravotně znevýhodněných

  • s poruchami chování /ADHD, s poruchami řeči aj./

  • sledovat děti s odlišným cizím jazykem

  • děti s mimořádným nadáním

  • děti ze sociálně znevýhodněného prostředí

Pokud dítě potřebuje mírné úpravy ve vzdělávání / po pátém roce věku /, navrhuje škola podpůrná opatření 1.stupně s popisem obtíží a speciálních vzdělávacích potřeb dítěte

  • seznámení s plánem podepíšou rodiče i pedagogické pracovnice školy, které jej budou realizovat. Po stanovené době učitelky vyhodnotí účinnost PLPP a případně

doporučí dítě dále k odbornému vyšetření do SPC, PPP či jiného školského

poradenského zařízení.

Pravidla a průběh tvorby, realizace a vyhodnocování IVP

  • na základě doporučení ŠPZ (Školské poradenské zařízení) jsou děti s přiznanými podpůrnými opatřeními dále vzdělávány s využitím individuálního vzdělávacího plánu

  • IVP sestaven dětem s PLPP v prvních měsících nového školního roku

  • při realizaci respektovat možnosti dětí

  • volit vhodné metody a formy výuky

  • IVP v průběhu roku revidovat a doplňovat, čtvrtletně vyhodnocovat

  • spolupracovat se SPŽ a zákonným zástupcem dítěte



8.1 Systém péče o děti s přiznanými podpůrnými opatřeními v mateřské škole

8.1.1 Pravidla a průběh tvorby, realizace vyhodnocení plánu pedagogické podpory (PLPP)

PLPP sestavují pedagogické pracovnice na třídě. PLPP má formálně jednotnou podobu, která vychází z přílohy č. 3 vyhlášky č. 27/2016 Sb. o vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných v platném znění. Bude zpracován písemně.

Podnět ke zpracování PLPP dává škola zákonnému zástupci. Zákonný zástupce dává škole souhlas se zpracováním PLPP a provedením pedagogického pozorování a orientačního speciálně pedagogického, případně psychologického vyšetření.

Zpracování PLPP předchází zpracování pedagogického pozorování učitele. Školní speciální pedagog stanoví termín přípravy a vyhodnocení PLPP. Ředitelka organizuje společné schůzky se zapojenými osobami k podpisu PLPP. Tato forma podpory je ve stanoveném termínu ukončena písemným závěrečným hodnocením.

V případě přetrvávání či prohloubení obtíží dítěte bude doporučeno vyšetření ve školském poradenském zařízení. Škola poskytne veškerou součinnost k jeho zajištění. Se závěrečným hodnocením bude prokazatelně seznámen zákonným zástupce.

Do doby předání doporučení školským poradenským zařízením škole bude uplatňována stanovená podpora v rámci PLPP.

8.1.2 Pravidla a průběh tvorby, realizace vyhodnocení individuálního vzdělávacího plánu (IVP)

IVP zpracují pedagogické pracovnice.

IVP se zpracovává na základě doporučení školského poradenského zařízení a žádosti zákonného zástupce dítěte.

IVP má formálně jednotnou podobu, která vychází z přílohy č. 2 vyhlášky č. 27/2016 Sb. o vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí nadaných v platném znění. Bude zpracován písemně.

V IVP bude specifikováno provádění podpůrných opatření a úprav vzdělávacího procesu podle doporučení školského poradenského zařízení a přiznaného stupně podpory.

8.1.3 Podmínky vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními

- pro úspěšné vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními je potřebné zabezpečit:

  • uplatňování principu diferenciace a individualizace vzdělávacího procesu při plánování a organizaci činností, včetně určování obsahu, forem i metod vzdělávání

  • realizaci všech stanovených podpůrných opatření při vzdělávání dětí

  • osvojení specifických dovedností v úrovni odpovídající individuálním potřebám a možnostem dítěte zaměřených na samostatnost, sebeobsluhu a základní hygienické návyky v úrovni odpovídající věku dítěte a stupni postižení

  • spolupráci se zákonnými zástupci dítěte, školskými poradenskými zařízeními, v případě potřeby spolupráci s odborníky mimo oblast školství

  • snížení počtu dětí ve třídě v souladu s právními předpisy

  • přítomnost asistenta pedagoga podle stupně přiznaného podpůrného opatření.



Vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami v mateřských školách zřízených podle § 16 odst. 9 školského zákona se uskutečňuje na základě školních vzdělávacích programů upravených podle speciálních vzdělávacích potřeb dětí.



8.1.4 Jazyková příprava dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka

Děti-cizinci a děti, které pocházejí z jiného jazykového a kulturního prostředí, potřebují podporu učitele mateřské školy při osvojování českého jazyka. Pokud rodiče sami neovládají český jazyk na úrovni rodilého mluvčího, nemohou své děti v poznávání českého jazyka přímo podpořit a děti se ocitají ve znevýhodněné pozici. Je třeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby dětem s nedostatečnou znalostí českého jazyka byla poskytována jazyková podpora již od samotného nástupu do MŠ. Při práci s dětmi je potřeba mít na vědomí:

  • uzpůsobení didaktických postupů při osvojování Čj

  • poskytovat přípravu pro plynulý přechod do ZŠ

  • mít k dispozici podpůrný materiál „Kurikulum češtiny“

  • zvážit možnost při jazykové podpoře zapojení i jiných dětí, než jsou cizinci v povinném předškolním vzdělávání, pokud to není na újmu jazykové přípravy

Zvláštní právní úprava platí pro MŠ, kde jsou alespoň 4 cizinci v povinném předškolním vzdělávání v rámci jednoho místa poskytovaného vzdělávání.



9 DOPLŇUJÍCÍ PROGRAMY, PROJEKTY A DALŠÍ AKTIVITY

Doplňující programy a aktivity mohou být zařazeny do vzdělávací nabídky naší mateřské školy a včleněny do školního vzdělávacího programu, tematicky by měly navazovat na integrované bloky. Nesmějí narušovat vzdělávací nabídku, ale účelně a smysluplně ji doplňovat. Děti tyto aktivity navštěvují se souhlasem rodičů.

Předplavecký výcvik

Kurzy plavání organizujeme společně se Soukromou plaveckou školou v Bílině. Probíhají vždy na podzim a mohou se zapojit všechny děti z druhé třídy. Pod vedením kvalifikovaných instruktorů se děti seznamují s vodou, učí se plaveckým základům, správnému dýchání. Plavecký výcvik rozvíjí u dětí také samostatnost při sebeobsluze, sebeovládání, schopnost přiměřeně svému věku reagovat na neznámou situaci. V rámci výcviku dochází i k otužování. V závěru kurzu děti obdrží Mokré vysvědčení s vyznačením zvládnutého učiva.

Bruslení

Hodiny bruslení volně navazují na plavecký výcvik. Jedná se o cvičení na ledě, kdy se děti seznamují s technikou bruslení. Vše probíhá formou hry s náčiním, které nejprve slouží k opoře, později k naplnění her. Děti se zde učí rovnováze, překonávají strach z neznámého, objevují nový druh pohybu, otužují se a rozvíjí hrubou motoriku těla. V závěru kurzu dostanou ocenění.

Ekologická výchova

V prostorách mateřské školy máme umístěné nádoby na tříděný odpad a celoročně vedeme děti k jeho správnému třídění jak v mateřské škole, tak i doma. Organizujeme sběr kaštanů, bukvic, šípků a žaludů, úzce při tom spolupracujeme s rodiči a mysliveckým sdružením, které nám na oplátku organizuje tematickou přednášku v místní myslivně s ukázkou zbraní a trofejí.



Škola v přírodě

Každoročně na začátku školního roku rodičům nabízíme možnost vyjet s dětmi do školy v přírodě. Letos je v nabídce pobyt v horách, ve městě Mikulov.



Tematicky zaměřené tvořivé dílny pro děti a rodiče

Tvořivé dílny organizujeme v odpoledních hodinách v prostorách mateřské školy – například vánoční posezení, velikonoční dílna, rozloučení s předškoláky apod. Letos bychom opět chtěli spolupracovat s naší mateřskou školou Žižkovo údolí, která provozuje keramickou pec a k různým svátečním příležitostem využít jejich pec k výrobě dárkových předmětů.



Rituály a slavnosti v průběhu roku

Jsou prospěšné zejména proto, že posilují sebevědomí, sounáležitost k většímu celku, orientaci v čase. Pomáhají vytvářet určité společenství. Patří mezi ně například Vítání dne – když se všichni sejdeme, přivítáme se v kruhu, pozdravíme se a rozhodneme, co dnes budeme v mateřské škole dělat. Dále jsou to oslavy svátků a narozenin – oslavenci dáme zazpíváme písničku, namalujeme mu obrázek jako malý dárek a všichni se snažíme, aby tento pro oslavence výjimečný den, byl co nejpříjemnější. Pořádáme tematické dny k oslavě: Halooweenu, Mikuláše, Vánoc, Tří Králů, Velikonoc, Dni Vody, Dni Dětí, Dni matek, jarní besídka pro rodiče, sportovní den, rozloučení s předškoláky aj.



Pravidelně se opakující činnosti

Nedají se naplánovat v rámci integrovaných bloků a témat, avšak mají svůj význam při naplňování cílových kompetencí a při uskutečňování mnohých dílčích cílů. Jsou to například:

  • Každodenní činnosti (hygiena, sebeobsluha, stolování) – děti poznávají správné, stejně se opakující postupy. Samostatně dodržovat pravidla, postupy osobní hygieny a sebeobsluhy, postarat se o sebe i druhé podle svých sil, samostatně a kulturně stolovat.

  • Komunitní kruh – několikrát v týdnu si společně povídáme, co prožíváme, co si myslíme, čeho jsme si všimli. Děti se učí záměrně naslouchat, srozumitelně vyjádřit své myšlenky, pocity, ale i hájit svůj názor.

  • Grafomotorické činnosti – učíme děti dovednostem důležitým pro psaní (koordinovat pohyby jemných svalů ruky se zrakovým vnímáním, provádět jemnější zrakovou diferenciaci tvarů až po grafické znaky) a předcházíme tak případné školní neúspěšnosti. Dbáme na správný úchop tužky.

  • Relaxační cvičení – provádíme podle potřeby v průběhu celého dne. Děti se učí znát názvy částí těla, pečlivě provádět jednoduché cviky, vědomě uvolnit svalové napětí, napomáhat vlastnímu zdraví aktivním pohybem.

  • Četba dětské literatury při poledním odpočinku – přispívá k vytváření představ, rozvoji fantazie. Děti poznávají rozdíl mezi skutečností zobrazovanou, reálnou a symbolickou. Učí se naslouchat, soustředit se. V pohádkách poznávají dobro a zlo. Literatura obohacuje slovní zásobu dětí, přispívá k celkové kultivaci jejich osobnosti.

Další aktivity, které naplňují záměry vzdělávání, organizujeme průběžně během celého roku na základě nabídek různých institucí – výlety, kulturní akce, besedy, přednášky apod. Tyto aktivity jsou projednávány s rodiči a jsou zařazovány na základě zájmu rodičů.



10 KRITÉRIA SOULADU RÁMCOVÉHO A ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO

PROGRAMU

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání zpravidla vyhoví odborným nárokům jestliže:

  • respektuje hlavní zásady tvorby ŠVP formulované v RVP PV

  • respektuje vzdělávací obsah i podmínky dané RVP PV

  • podává jasný a ucelený obraz o mateřské škole, o způsobu a formách její práce a poskytovaném vzdělávání

  • vychází z vize směřování a postupného rozvoje mateřské školy v souladu s podmínkami konkrétní mateřské školy

  • představuje konzistentní celek, nikoliv soubor izolovaných a nenavazujících skutečností, a je tak dokladem promyšlené, cílevědomé a vzájemně provázané práce

  • pomáhá učitelům rozvíjet pedagogický styl a strategie odpovídající integrovanému přístupu ke vzdělávání

  • obsahuje promyšlený systém vnitřní evaluace a pedagogické diagnostiky, včetně forem, časového plánu a zodpovědnosti, kritéria průběžného vyhodnocování jsou jeho vlastní součástí

  • obsah vzdělávání ztvárňuje do podoby umožňující dosahovat vzdělávacích cílů

  • sjednocuje to podstatné, ponechává učitelům dostatek volného prostoru k tvořivosti a individualizaci vzdělávání

  • je zpracován tak, že mu učitelé rozumějí a mohou z něho při tvorbě TVP dobře vycházet

  • obsahuje dohodnutá pravidla chování a jednání

  • je zpracován jasně, přehledně, srozumitelně, kulturní formou, obsahuje informace podstatné pro představení a hodnocení školy a jejího vzdělávacího programu

  • počítá se spoluprací s vnějšími partnery

  • je otevřeným dokumentem umožňujícím další rozvoj školy a zkvalitnění vzdělávání.

11 POVINNOSTI UČITELE MATEŘSKÉ ŠKOLY



Učitel mateřské školy odpovídá za to, že:

  • školní (třídní) vzdělávací program, který zpracovává, je v souladu s požadavky RVP PV

  • program pedagogických činností je cílevědomý a je plánován

  • je pravidelně sledován průběh předškolního vzdělávání a jsou hodnoceny jeho podmínky i výsledky



Učitel mateřské školy vykonává tyto odborné činnosti:

  • analyzuje věkové a individuální potřeby dětí a v rozsahu těchto potřeb zajišťuje profesionální péči o děti, jejich výchovu i vzdělávání

  • realizuje individuální i skupinové vzdělávací činnosti směřující cílevědomě k rozvoji dětí, rozšiřování jejich kompetencí (schopností, dovedností, poznatků, postojů)

  • samostatně projektuje výchovné a vzdělávací činnosti, provádí je, hledá vhodné strategie a metody pro individualizované vzdělávání dětí

  • využívá oborové metodiky a uplatňuje didaktické prvky odpovídající věku a individualitě dětí

  • projektuje (plánuje) a provádí individuální výchovně vzdělávací činnosti s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami

  • provádí evaluační činnosti – sleduje a posuzuje účinnost vzdělávacího programu, kontroluje a hodnotí výsledky své práce, monitoruje, kontroluje a hodnotí podmínky vzdělávání

  • provádí pedagogickou diagnostiku, sleduje a hodnotí individuální pokroky dětí v jejich rozvoji a učení, výsledky evaluace samostatně uplatňuje v projektování (plánování) i v procesu vzdělávání

  • odborně vede další zaměstnance mateřské školy, kteří se podílejí na péči, výchově a vzdělávání dětí s přiznanými podpůrnými opatřeními

  • provádí poradenské činnosti pro rodiče ve věcech výchovy a vzdělávání jejich dětí v rozsahu odpovídajícím pedagogickým kompetencím učitele a možnostem mateřské školy

  • analyzuje vlastní vzdělávací potřeby a naplňuje je sebevzdělávacími činnostmi

  • eviduje názory, přání a potřeby partnerů ve vzdělávání (rodičů, spolupracovníků, základní školy, obce) a na získané podněty reaguje



Učitel mateřské školy vede vzdělávání tak, aby:

  • se děti cítily v pohodě (po stránce fyzické, psychické i sociální)

  • se děti rozvíjely v souladu se svými schopnostmi a možnostmi a současně byl podněcován jejich individuální rozvoj

  • děti měly dostatek podnětů k učení a radost z něho

  • bylo posilováno sebevědomí dětí a jejich důvěra ve vlastní schopnosti

  • děti měly možnost vytvářet a rozvíjet vzájemné vztahy a cítit se ve skupině bezpečně

  • byl dostatečně podporován a stimulován rozvoj jejich řeči a jazyka

  • se děti seznamovaly se vším, co je pro jejich život a každodenní činnosti důležité

  • děti mohly pochopit, že mohou prostřednictvím vlastních aktivit ovlivňovat své okolí

  • děti obdržely speciální podporu a pomoc, pokud ji dlouhodobě či aktuálně potřebují

Ve vztahu k rodičům učitel mateřské školy:

  • usiluje o vytváření partnerských vztahů mezi školou a rodiči

  • umožňuje rodičům přístup za svým dítětem do třídy a účastnit se jeho činností

  • umožňuje rodičům účastnit se na tvorbě programu školy i na jeho hodnocení

  • umožňuje rodičům aktivně se podílet na adaptačním procesu

  • vede s rodiči dítěte průběžný dialog o dítěti, jeho prospívání, rozvoji a učení (pravidelná individuální konzultační činnost, práce s portfoliem dítěte, aj.).

12 PRÁVA DÍTĚTE V MATEŘSKÉ ŠKOLE

Děti v naší mateřské škole mají všechna práva dítěte, jak jsou stanovena v „Úmluvě o právech dítěte“.

  • děti mají právo na svobodu projevu, svědomí a myšlení

  • na vzdělávání podle školského zákona-předškolní vzdělávání zabezpečuje uspokojování přirozených potřeb dítěte

  • na výchovu, jež směřuje k rozvoji osobnosti dítěte, jeho nadání a rozumových i fyzických schopností

  • na info a poradenskou pomoc školy

  • děti mají právo na emočně kladné prostředí a projevování lásky

  • na odpočinek a volný čas, na účast ve hře odpovídající jejich věku

  • na respektování soukromého života své rodiny, pracovníků školy

  • na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, na život ve zdravém životním prostředí

  • na ochranu před jakoukoliv formou diskriminace, před fyzickým a psychickým násilím, zneužíváním

  • odpovědnost za dítě nese jeho zákonný zástupce, který rozhoduje o způsobu výchovy dítěte v rodině

  • dítě má právo na emočně kladné prostředí a projevování lásky – má právo být s lidmi, kteří ho mají rádi, má právo dostávat a projevovat lásku

  • každý den mě uč. Přivítá a usměje se na mě, když se mi něco podaří, uč. Si toho všimne a ocení to

  • když se mi nedaří, něco mě bolí, uč. mi vždycky pomůže

  • když se mi něco nelíbí, něco nechci, mohu to říct a domluvit se, co s tím bude dělat

  • znám pravidla, která se musí dodržovat, aby se nám všem ve školce líbilo

  • dítě má právo být respektováno jako jedinec ve společnosti

  • děti i p. uč. mi říkají jménem

  • říkám to, co si myslím, i když nemusím mít vždy pravdu

  • mohu si vybrat kamaráda, se kterým si chci hrát

  • mohu si sám vybrat hračku, když nemám velký hlad, mohu sníst tolik, kolik chci

  • když potřebuji, mohu si odpočinout, mohu dělat co mě baví, co mě zajímá a pro co mám nadání

  • mám možnost samostatně pracovat a rozhodnout se, co budu dělat

  • když chci a potřebuji, můžu si hrát sám, mít svoje místo, kde mám klid

  • mám dostatek času na dokončení her, jídla a jiných činností

  • mám spoustu možností poznávat nové věci a prožívat nové zážitky

  • mám možnost poznávat svět a věci kolem sebe tak, že si to zkusím

13 PEDAGOGICKÉ ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ DĚTÍ

Bezpečnost v průběhu vzdělávacích činností

  • za bezpečnost dětí v MŠ zodpovídají po celou dobu práce s dětmi pedagogičtí pracovníci školy, a to od doby převzetí dítěte od jejich zástupce nebo jím pověřené osoby až do doby jejich předání zástupci dítěte nebo jím pověřené osobě jen na základě písemného pověření zástupcem dítěte

  • při hře a dalších činnostech dbá, aby děti dodržovaly stanovená pravidla, nedovolí dětem nosit do MŠ nebezpečné předměty

  • nesmí odejít od dětí – při závažných důvodech si musí zajistit dohled zletilou osobou způsobilou k právním úkonům a která je v pracovněprávním vztahu k právnické osobě, která vykonává činnost MŠ (nejčastěji školnice či uklízečka)

  • při manipulaci s nůžkami, drobnými předměty musí dodržovat náležitý dohled

  • při chůzi po schodech, při tělovýchovných aktivitách dbá na dodržování předem daných pravidel, před cvičením zkontroluje, zda je tělocvičné nářadí v pořádku

  • při převlékání dětí v šatnách vykonává učitelka stálý dohled

Opatření při pobytu venku

  • při pobytu dětí mimo území MŠ odpovídá jeden pedagogický pracovník za bezpečnost nejvýše 20 dětí z běžných tříd

  • při pobytu na zahradě zajišťují učitelky, aby byla dodržována předem stanovená pravidla

  • při vycházkách učí děti chodit ve dvojicích a v zástupu tak, aby zajistili jejich bezpečnou chůzi, průběžně seznamují děti s pravidly bezpečného chování na ulici, používáme reflexní prvky



14 AUTOEVALUACE MATEŘSKÉ ŠKOLY A HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ VZDĚLÁVÁNÍ

  • Kontrolní činnost pedagogických i nepedagogických pracovníků vykonává na naší MŠ ředitelka školy.

  • Cílem evaluace (včetně hodnocení) je ověřovat a zlepšovat kvalitu veškeré činnosti včetně podmínek školy.



Výchovně vzdělávací činnost

  • Hodnotí pedagogické pracovnice průběžně po ukončení integrovaného bloku, mimo to zaznamenávají evaluaci podtémat týdenních plánů.

  • Dalším prostředkem evaluace výchovně vzdělávací činnosti jsou poznámky v třídní knize – pedagogické pracovnice zaznamenávají, co se povedlo – nepovedlo, na co je třeba se zaměřit, jaká byla odezva dětí, rodičů apod. - od letošního školního roku nově - elektronicky

Pedagogické vyhodnocení výsledků vzdělávání

  • Pedagogické vyhodnocení výsledků vzdělávání provádí pedagogické pracovnice ve třídě. Každé dítě má založenou svoji složku s hodnotícími listy, kam jsou průběžně písemně zaznamenávány individuální výsledky jeho vzdělání ve všech oblastech rozvoje dítěte. U všech dětí jsou zaznamenávány pokroky v jednotlivých oblastech vývoje, a to 3x ve školním roce. Průběžně během roku jsou zaznamenávány zajímavé postřehy, zejména v čem je dítě nadané, a naopak v jaké oblasti potřebuje pomoci a na jakou oblast je třeba se při výchovně vzdělávací činnosti zaměřit. Jde o důvěrný materiál sloužící pedagogovi k další práci, ale i jako podklad konzultace s rodiči a jejich informovanost.



Plán evaluace

Předmět

Metody a techniky

Časový plán

Odpovědnost

soulad RVP – ŠVP - TVP

záznamy v třídní knize

evaluace podtémat

hospitace

průběžně

měsíčně

2x ročně

ředitelka

učitelka, ředitelka

ředitelka

plnění cílů ŠVP - TVP

Hospitace

2x ročně

ředitelka

realizace obsahu vzdělávání

Hospitace

2x ročně

ředitelka

práce učitelky

Hospitace

dotazník

2x ročně

1x ročně

ředitelka

učitelka

výsledky vzdělávání

(očekávané výstupy)

Hospitace

evaluace podtémat

portfolio

2x ročně

měsíčně

2x ročně

ředitelka

učitelka, ředitelka

učitelka, ředitelka

kvalita podmínek vzdělávání

Hospitace

dotazníky

zápisy z pedagogických a provozních rad

2x ročně

1x ročně

2x měsíčně

ředitelka

rodiče,

všichni zaměstnanci,

partneři školy











































15 PŘÍLOHY

1 Legislativa

Školní vzdělávací program předškolního vzdělávání vychází z Rámcového programu pro předškolní vzdělávání MŠMT č. j. 32 405/2004-22

Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání vychází ze zákonů, vyhlášek, nařízení vlády a MŠMT v platných zněních:

Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (Školský zákon).

- hodnocení školy, podpůrná opatření, SPC + PPP, IVP, práva a povinnosti dětí, zákonných zástupců, výjimka z počtu dětí, dokumentace školy, matrika,BOZP, školní řád, organizace předškolního vzdělávání, zápis do MŠ, DVPP, úplata za předškolní vzdělávání, financování, distanční vzdělávání…

Vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání

- podmínky provozu MŠ, počty dětí, přerušení provozu, úplata za předškolní vzdělávání…

Zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících

- kvalifikace pg pracovníků, pracovní doba, DVPP, adaptační období učitele, uvádějící učitel…

Vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování

- normativy, spotřební koš…

Vyhláška č. 27/2016Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných

- podpůrná opatření, IVP, asistent pedagoga

Vyhláška 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pg. pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pg pracovníků

Nařízení vlády 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků

Zákon 500/2004 Sb., správní řád

- vše k zápisu k předškolnímu vzděláván- lhůty, rozhodnutí...

Zákon č. 104/1991 Sb., Úmluva o právech dítěte

2 Plán dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků - školní rok 2024/2025

Vzhledem ke skutečnosti, že jsou na učitelky MŠ kladeny stále vyšší nároky, je potřeba zvyšovat odbornost pedagog. pracovnic, poznávat nové metody a přístupy, dobře se vybavit na výchovně vzdělávací práci s dětmi. Při plánování DVPP jsme vycházeli z podmínek a potřeb školy a také z analýzy uplynulého období.

Budeme se dále vzdělávat převážně studiem odborných časopisů, odborných knih a metodik, zabývajících se problematikou předškolní výchovy a vzdělávání, zúčastníme se vzdělávacích akcí a seminářů dle nabídky a pokusíme se naplňovat naše vzdělávací záměry a cíle.

Naše cíle a záměry dalšího vzdělávání:

SEBEVZDĚLÁVÁNÍ PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ

školní rok 2024/2025

- viz. příloha Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání (tištěná forma) k dispozici ve třídě:

1. třída: Šebková Radana

Kuchařová Michaela

Sedlmaierová Lucie

2. třída: Kalabzová Miroslava

Tučková Klára

Neubauerová Alena

3 Plánované akce 1. třídy na školní rok 2024/20215 MŠ Aléská

 

ZÁŘÍ

- informativní třídní schůzka pro rodiče – 3.9. 2024

- „Den s energií“ – Mírové náměstí

- divadelní představení v MŠ: divadlo „M“ Duchcov

- spolupráce s poliklinikou – přesun oveček, objevování ptačích budek v areálu( se skřítkem Álesáčkem)

- sběr kaštanů a jiných podzimních plodů pro místní myslivecké sdružení

- vláčkem po Teplicích

ŘÍJEN

- spolupráce s mysliveckým sdružením v Bílině

- sběr podzimních plodů

- čištění ptačích budek na naší zahrádce

- čištění ježčího domečku na naší zahrádce

- pečení s rodinou

- Haloweenské strašeníčko

LISTOPAD

- se skřítkem Álesáčkem na náměstí v Bílině

- spolupráce s Namydlenou Káčou- výroba svíček

- krmení ptactva nebo lesní zvěře na území města Bílina

- předvánoční fotografování

- divadelní představení se zimní tematikou

- spolupráce s městem – tvoříme ozdoby

PROSINEC

- se skřítkem Álesáčkem k vánočnímu stromu na náměstí, návštěva kostela Sv. Petra a

Pavla, betlému

- pečení perníčků, ochutnávka cukroví – spolupráce s rodiči

- Mikulášská nadílka v Mš

- divadelní představení s vánoční tematikou

- výroba dárků pro rodiče

- posezení u vánočního stromu, nadílka

LEDEN

- polodenní výlet se skřítkem Álesáčkem do zimní přírody

- delší procházka k zasněžené řece – pozorovat život u řeky

- kino – animované pohádky

ÚNOR

- Masopust

- srdéčkový den

- se skřítkem Álesáčkem k posedu

BŘEZEN

- se skřítkem Álesáčkem k hasičům

- oslava dne vody – význam a důležitost

- velikonoční dílnička – spolupráce s rodiči

- cesta za velikonočními vajíčky

- měsíc knihy – výstava oblíbených pohádkových knížek dětí ve třídě, četba od babičky

DUBEN

- divadelní představení

- úklidový den na naší zahrádce

- naše první výsadba

- se skřítkem Álesáčkem k brodu

- čarodějnický rej- spolupráce s rodiči

KVĚTEN

- společné fotografování třídy

- jarní besídka pro rodiče

- divadelní představení v Městském divadle Bílina

- návštěva pohádkového lesa se skřítkem Álesáčkem - půldenní výlet

ČERVEN

- den dětí

- výlet do okolí města Bílina za kulturním programem

- pohádka v kině

- se skřítkem Álesáčkem do městského parku Kyselka

 

4 Plánované akce 2. třídy na školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

 

ZÁŘÍ

  • Poznávání okolí MŠ

  • Třídní schůzky pro rodiče

  • Den s energií (Bílina)

  • Divadelní představení (divadlo „M“)

ŘÍJEN

  • Sběr lesních plodin pro zvířátka na zimu

  • Návštěva myslivny v Bílině

  • Oslava Halloweena a společná akce s rodiči – dlabání dýní

LISTOPAD

  • Plavání

  • Tématické vycházky

  • Bruslení

PROSINEC

  • Mikulášská nadílka v MŠ

  • Výroba vánočních dárečků, pečení perníčků a zdobení

  • Poslech a zpěv vánočních koled

  • Vánoční nadílka v MŠ

  • Divadelní představení

LEDEN

  • Radovánky ve sněhu

  • Bruslení

  • Hasiči

ÚNOR

  • Masopustní akce (Bílina – náměstí)

  • Bílinská čarodějnice

  • Návštěva solné jeskyně

  • Valentýn

BŘEZEN

  • Spolupráce se ZŠ Aléská – prohlídka školy

  • Návštěva městské knihovny

  • Velikonoční představení

  • Cesta do pohádkového lesa

  • Návštěva kamerunských koziček

DUBEN

  • Úklid školní zahrady

  • Čarodějnický rej

  • Návštěva dopravního hřiště

  • Výjezd do ŠVP

  • Výlet za skřítkem Hrobčíkem – pohádkový les Hrobčice

  • Beseda s policajty

KVĚTEN

  • Společné fotografování

  • Besídka ke dni matek a dílničky

  • Sběr lučních květin tvorba herbáře

  • Vycházka na kyselku – minigolf

  • Výlet ke dni dětí „ŠIRÁK – MOST jízda vlakem a autobusem dvoupatrovým mhd

  • Návštěva ZUŠ koncertu

ČERVEN

  • Oslava Dne dětí

  • Výlet do Botanické a zámecké zahrady

  • Olympiáda Mimoňů

  • Návštěva hřiště v rámci environmentální výchovy



5 Měsíční témata 1. třídy na školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

ZÁŘÍ- V září je to vážně prima, čeká nás tu velká psina

ŘÍJEN – V říjnu budeme o krok dále, příroda je v barvách stále

LISTOPAD – V listopadu listy padají a na okno kapky kapají

PROSINEC – Prosinec je plný svátků, čas pohádek, čaje, dárků

LEDEN - To to zebe, v lednu spadnou vločky z nebe

ÚNOR – V únoru jsou radovánky, vyndáme si brusle, sáňky

BŘEZEN – V březnu se svět rozkoukává, příroda mu sílu dává

DUBEN - V dubnu se travička zelená, dívej se pořádně přes svá ramena

KVĚTEN – Příroda je v plné síle i v květnu máme hezké chvíle

ČERVEN – V červnu děti svátek slaví, z písku velké hrady staví

6 Měsíční témata 2. třídy na školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

ZÁŘÍ - V září je to vážně prima, čeká nás tu velká psina

ŘÍJEN - V říjnu budeme o krok dále, příroda je v barvách stále

LISTOPAD - V listopadu listy padají a na okno kapky kapají

PROSINEC - Prosinec je plný svátků, čas pohádek, čaje, dárků

LEDEN - To to zebe, v lednu spadnou vločky z nebe

ÚNOR – V únoru jsou radovánky, vyndáme si brusle, sáňky

BŘEZEN – V březnu se svět rozkoukává, příroda mu sílu dává

DUBEN - V dubnu se travička zelená, dívej se pořádně přes svá ramena

KVĚTEN – Příroda je v plné síle i v květnu máme hezké chvíle

ČERVEN – V červnu děti svátek slaví, z písku velké hrady staví

7 Týdenní témata 1. třídy na školní rok 2024/2025 MŠ Aléská



ZÁŘÍ

V ZÁŘÍ JE TO VÁŽNĚ PRIMA, ČEKÁ NÁS TU VELKÁ PSINA

1/ Co jsem se v létě naučil a co už umím

2/ Mám nové kamarády

3/ Jablíčka a hruštičky od naší Stáničky

4/ My jsme malí výletáři

ŘÍJEN

V ŘÍJNU BUDEME O KROK DÁLE, PŘÍRODA JE V BARVÁCH STÁLE

1/ Co nám nosí podzim?

2/ Pole, louka, les, honem ven vylez

3/ Já mám zvířátka rád

4/ Ten můj drak , vyletěl až do oblak

5/ Šárka dělá bu bu bu, já se tu bát nebudu

LISTOPAD

V LISTOPADU LISTY PADAJÍ A NA OKNO KAPKY KAPAJÍ

1/ Když padá listí

2/ Alenko, ošetři mi prosím kolénko!“

3/ Už se chystám na zimu, Míšo, potřebuju peřinu

4/ Prší, prší, jen se leje, to se Mirka neusměje

PROSINEC

PROSINEC JE PLNÝ SVÁTKŮ, ČAS POHÁDEK, ČAJE, DÁRKŮ

1/ Mikuláš a čertíček, přinese nám balíček

2/ Vánoční ozdoby od Lucinky

3/ Vánoční tradice ukážeme Janičce

LEDEN

TO TO ZEBE, V LEDNU SPADNOU VLOČKY Z NEBE

1/ Byl u nás Ježíšek

2/ My tři Králové jdeme k Vám

3/ Chceč-li zdravý být, musí Helča uvařit

4/ Jednou budu veliký

5/ Příroda v zimě

ÚNOR

V ÚNORU JSOU RADOVÁNKY, VYNDÁME SI BRUSLE, SÁŇKY

1/ Pojďme spolu ven si hrát, bruslit, běhat, sáňkovat

2/ Každý má své povolání, práci, čili zaměstnání

3/ Masopust zas přišel k nám, ten rej masek dobře znám

4/ Kouzelnými vrátky, poběž s námi do pohádky

BŘEZEN

V BŘEZNU SE SVĚT ROZKOUKÁVÁ, PŘÍRODA MU SÍLU DÁVÁ (měsíc knihy)

1/ Sluníčko nám vykukuje, příchod jara oznamuje

2/ Malá včelka loukou letí, na podběl si sedne s chutí

3/ Krávy mají telátka, ovce zase jehňátka

4/ Knihy nám vždy pravdu praví, voda to je skryté zdraví

DUBEN

V DUBNU SE TRAVIČKA PĚKNĚ ZELENÁ, DÍVEJ SE POŘÁDNĚ PŘES SVÁ RAMENA

(měsíc bezpečnosti)

1/ Na obloze měsíc svítí, kolem hvězd je jako kvítí

2/ Než na přechod vkročím, doleva se otočím

3/ V kuchyni mazanec zavoní, koledník u dveří zazvoní

4/ Krajina je kolem nás, kochej se tou spoustou krás

5/ Čarodějky v černém hávu, letí dneska na oslavu

KVĚTEN

PŘÍRODA JE V PLNÉ SÍLE I V KVĚTNU MÁME HEZKÉ CHVÍLE

1/ Maminka je moje kráska, maminka je klid a láska

2/ Hejahou, vždycky v nouzi přijedou

3/ Klíče jsou z kovu, židle dřevěná, šaty jsou z látky, sklenice skleněná

4/ Naši broučci

ČERVEN

V ČERVNU DĚTI SVÁTEK SLAVÍ A Z PÍSKU VELKÉ HRADY STAVÍ

1/ To to letí, to to letí, máme tady svátek dětí

2/ V ZOO bydlí klokani, lvi, tygři a lachtani

3/ Navštívíme v malé chvíli, všechny zemské světadíly

4/ Povídaly hodiny – „Brzy budou prázdniny!“

ČERVENEC, SRPEN

MÁME TADY PRÁZDNINY!

8 Týdenní témata 2. třídy na školní rok 2024/2025 MŠ Aléská



ZÁŘÍ

V ZÁŘÍ JE TO VÁŽNĚ PRIMA, ČEKÁ NÁS TU VELKÁ PSINA

1/ Naše školka

2/ Já a moje rodina s kamarády

3/ Žijeme na vesnici či ve městě?

4/ Vítáme podzim

ŘÍJEN

V ŘÍJNU BUDEME O KROK DÁLE, PŘÍRODA JE V BARVÁCH STÁLE

1/ Barvy podzimu

2/ Co sklízíme za plody a zeleninu?

3/ Zvířata na podzim

4/ Naše planeta Země

5/ Podzimní tradice a svátky

LISTOPAD

V LISTOPADU LISTY PADAJÍ A NA OKNO KAPKY KAPAJÍ

1/ Kouzla větru a vliv na počasí

2/ Nemoci a jak jim předejít

3/ Hokus pokus

4/ Přípravy na zimu

PROSINEC

PROSINEC JE PLNÝ SVÁTKŮ, ČAS POHÁDEK, ČAJE, DÁRKŮ

1/ Mikuláš a čertíček, přinese nám balíček – dobré skutky

2/ Rodinné tradice a zvyky

3/ Vánoční příběh

LEDEN

TO TO ZEBE, V LEDNU SPADNOU VLOČKY Z NEBE

1/ Novoroční přání

2/ Příběh o Třech Králích

3/ Zimní radovánky

4/ Pohádky při chladných večerech

5/ Ve zdravém těle, zdravý duch

ÚNOR

V ÚNORU JSOU RADOVÁNKY, VYNDÁME SI BRUSLE, SÁŇKY

1/ Padá sníh, pojedeme na saních

2/ Vyprávěnky u kamen – polární oblasti

3/ Od řemesla k řemeslu

4/ Masopust ve školce

BŘEZEN

V BŘEZNU SE SVĚT ROZKOUKÁVÁ, PŘÍRODA MU SÍLU DÁVÁ (měsíc knihy)

1/ Vše se probouzí ze zimního spánku

2/ U babičky a dědečka na statku

3/ Jaro už se směje, sluníčko nás hřeje

4/ Letem světem do pohádek

DUBEN

V DUBNU SE TRAVIČKA PĚKNĚ ZELENÁ, DÍVEJ SE POŘÁDNĚ PŘES SVÁ RAMENA

(měsíc bezpečnosti)

1/ Ze zahrádky do zahrádky

2/ Voda, vodička život pro nás znamená

3/ Hody, hody doprovody

4/ Veselé cestování – autem či lodí, jak se vám to hodí

5/ Čarujeme s čarodějnicí

KVĚTEN

PŘÍRODA JE V PLNÉ SÍLE I V KVĚTNU MÁME HEZKÉ CHVÍLE

1/ Moje maminka ráda mě má

2/ Co se vyrábí z plastu, dřeva, skla

3/ Třídíme odpad

4/ Co vidíme a slyšíme na louce

ČERVEN

V ČERVNU DĚTI SVÁTEK SLAVÍ A Z PÍSKU VELKÉ HRADY STAVÍ

1/ Haló děti, máme svátek

2/ Lidé z celého světa

3/ Výlet za zvířátky do ZOO

4/ Ahoj léto, hurá na prázdniny!

ČERVENEC, SRPEN

MÁME TADY PRÁZDNINY!



9 Adaptační plán pro začínající pedagogy

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě

10 Co se učíme - 1. třída, školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě

11 Co - se učíme - 2. třída, školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě

12 Spolupráce s rodiči - 1. třída, školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě

13 Spolupráce s rodiči - 2. třída, školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě

14 Školní akční plán - školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě

15 Adaptační plán pro děti s OMJ - školní rok 2024/2025 MŠ Aléská

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě

16 Minimální preventivní program MŠ Bílina, Síbova 332, příspěvkové organizace

-viz. příloha „Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání „ - tištěná forma, k dispozici v 1. a 2.třídě


Motto

Naše školka kouzelná je, každý si tu moc rád hraje,
Dovádíme, lumpačíme, Nikdy se však nemračíme.
Máme se tu všichni rádi a jsme velcí kamarádi.
Jaro, léto, podzim, zima, na Aléské je to prima!

Máte dotaz nebo přání, chcete nám něco sdělit nebo se zeptat? Pošlete nám e-mail na adresu:

info@ms-bilina.cz